Antwort Co to je kontrastní látka? Weitere Antworten – Co muze zpusobit Kontrastni látka
Nežádoucí účinky kontrastních látek
- anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
- kontrastní nefropatie:
- Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
- Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.
2 tablety Dithiadenu, nebo léku s obdobným účinkem do žíly bezprostředně před CT vyšetřením. Před CT vyšetřením břicha a pánve 1 až 2 hodiny postupně vypít laž 2 litry zředěné kontrastní látky. 2. Možné alternativy výkonu: – RTG nebo UZ nebo MRI vyšetření (nemusí být v daném případě přínosné).Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.
Kdy se dává kontrastní látka při magnetické rezonanci : Výjimku tvoří pouze MR enteroklýza, na vyšetření je nutné se dostavit na lačno hodinu předem (4 hodiny před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit). Přibližně 45minut před vyšetřením je potřeba popíjet kontrastní látku (roztok manitolu v celkovém množství 1,5l).
Co je to kontrastní látka
Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.
Co může odhalit CT břicha : CT vyšetření břicha je vhodné pro posouzení stavu jater, slinivky břišní, ledvin, sleziny, žlučníku a dalších orgánů v břišní dutině. Je také využíváno k detekci nádorů, abscesů, krvácení, zánětů, ledvinových kamenů a divertikulitidy (zánětlivého onemocnění tlustého střeva).
Při předpokládaném podání kontrastní látky, dále při každém vyšetření v oblasti pánve a břicha přichází pacient nalačno a platí zásada 2N – Nejíst + Nekouřit nejméně 6 hodin před vyšetřením.
Ano, CT vyšetření je bezpečné. Protože však CT využívá rentgenových paprsků, je pacient v riziku expozice takovému rentgenovému – ionizujícímu záření, podobně jako u jiných RTG vyšetření.
Kdo nesmí na magnetickou rezonancí
Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.Pociťují například svědění kůže, otékají jím sliznice, mají problémy s krevním tlakem a srdečním tepem. Může jít i o velmi vážný stav. Riziko této nežádoucí reakce je vyšší u osob, které už jsou na něco jiného alergické. Obecně však její pravděpodobnost nepřekračuje půl procenta.
5 hodin před vyšetřením již nejezte a nekuřte, pít můžete neperlivou vodu nebo čaj. Veškeré Vaše léky užívejte normálně, pokud Vám ošetřující lékař nebo personál CT neřekne jinak (některé léky na curovku musí být před a po vyšetření vysazeny.)
Co se pozná na sonu břicha : Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog. Ultrazvukové vlny dokáží zobrazit téměř všechny měkké tkáně vašeho těla.
Jaký je rozdíl mezi magnetickou rezonanci a CT : Magnetická rezonance (MR, MRI sken) je druh zobrazovacího vyšetření. Na rozdíl od CT nevyužívá rentgenové záření, ale magnetických vlastností atomů ovlivňovaných magnetickým polem přístroje. Výsledkem je obraz podobný jako při CT vyšetření, více však rozlišuje jednotlivé tkáně, včetně různých struktur mozku.
Jak se připravit na CT břicha
Během 1,5 až 2 hodin před samotným vyšetřením je třeba začít pít neperlivé nápoje (voda, čaj) v množství 0,5 litru/30 minut-průběžně do vyšetření. 5 hodin před vyšetřením již nejezte a nekuřte, pít můžete neperlivou vodu nebo čaj.
Běžné snímkování, k němuž patří například rentgenování zlomenin, hrudníku, hlavy, zubů či břicha, lze, je-li to nutné, bez jakýchkoli následků podstoupit třeba i dvacetkrát za rok. Ani v takovém případě není překročena maximální doporučená dávka.Bezpečnost MR
Vyšetření magnetickou rezonancí nemůžete podstoupit, pokud máte MR nekompatibilní kardiostimulátor, kovovou střepinu v oku nebo cévní svorky intrakraniálně z neznámého materiálu.
Kdy rezonance škodí : Žádné škodlivé účinky magnetické rezonance nebyly prokázány. Na základě předběžné opatrnosti se však vyšetření nedoporučuje provádět u žen v prvním trimestru těhotenství. Závažné alergické reakce na kontrastní látky užívané při MR jsou velmi vzácné a pracoviště je vybaveno ke zvládnutí život ohrožujícího stavu.