Antwort Co to je Planetarium? Weitere Antworten – Co je to planetárium
Planetárium je místnost nebo sál s uměle vytvořenou hvězdnou oblohou. V několika českých městech jsou veřejnosti přístupná planetária. Diváci v planetáriu sedí v pohodlných křeslech, podobně jako v kině nebo divadle a nad jejich hlavy je na sférický strop promítán obraz noční oblohy.dubna 1973 do konce listopadu 2010 Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Dne 5. října 2010 schválilo Zastupitelstvo města Brna v souvislosti s modernizací hvězdárny s účinností od 1. prosince 2010 nový název Hvězdárna a planetárium Brno.Digitárium. Sál digitálního planetária (tzv. digitária) vás pohltí obrazem a zvukem. Série speciálních projektorů v kombinaci s desítkami počítačů dokáže vykouzlit na projekční ploše o průměru 17 metrů překvapivě věrný model vesmíru.
Jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem : Hvězdárna a planetárium – to není totéž! Na hvězdárně se pozoruje skutečná obloha pomocí dalekohledu. V planetáriu jsou hvězdy promítané na strop nad diváky projektorem zvaným planetárium.
Jak se řekne jinak Hvězdárna
Hvězdárna nebo astronomická observatoř je místo, které se využívá k pozorování dějů na nebeské sféře.
Kde v Brně pozorovat hvězdy : Celé zařízení Hvězdárny a planetária Brno se nachází na Kraví hoře v městské části Veveří.
Brněnská hvězdárna vypustila ze svého názvu (z roku 1973) jméno polského astronoma Mikuláše Koperníka a přejmenovala se na Hvězdárnu a planetárium Brno. Název nabyl platnosti od 1. 12. 2010.
Hvězdárna nebo astronomická observatoř je místo, které se využívá k pozorování dějů na nebeské sféře.
Co to je observatoř
Observatoř je místo, které je využíváno pro pozorování pozemských a nebeských jevů. Mezi obory, které využívají observatoře jako nástroj svých výzkumů patří např.: astronomie, meteorologie, geologie, oceánografie nebo vulkanologie.Sírius je nejjasnější hvězdou na noční obloze. Sírius je viditelný docela vlevo na fotografii nahoře, vlevo od souhvězdí Orion a od komety Hale-Bopp. Sirius je více jak 20 krát jasnější jak naše Slunce a více jak dvakrát tak hmotný.Následkem jaderné fúze v jádru se uvolňuje energie ve formě gama záření. Tyto fotony interagují s okolním plazmatem a tak zvyšují tepelnou energii jádra. Hvězdy hlavní posloupnosti spalují vodík na helium a pomalu zvyšují podíl hélia v jádře.
Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy | |
---|---|
Zřizovatel | Hlavní město Praha |
Vznik | 1. 1. 1979 |
Právní forma | Příspěvková organizace |
Sídlo | Královská obora 233, Praha 7, 170 21, Česko |
Kde je v České republice umístěn největší dalekohled jak velký je průměr jeho zrcadla : Dvoumetrový dalekohled na observatoři Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově – nyní Perkův dalekohled – je v současnosti největší dalekohled v České republice. Jde o zrcadlový dalekohled (reflektor) s průměrem hlavního zrcadla 2 m.
Co je dnes vidět na noční obloze : v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.
Která hvězda je nejbližší
Třetí hvězda systému Alfa Centauri je Proxima Centauri, která je naší sluneční soustavě nejbližší – je vzdálená 4,2 světelné roky od Země.
Z velice hrubého odhadu vyplývá, že v pozorovatelném vesmíru je kolem jedné triliardy hvězd (1021), nicméně v roce 2010 astronomové zveřejnili studii, která došla k číslu 300 triliard hvězd (3×1023).Exoplaneta, též extrasolární planeta, je planeta obíhající kolem jiné hvězdy než kolem Slunce. První exoplaneta byla objevena v roce 1988, na své potvrzení musela počkat až do roku 2002; první potvrzená exoplaneta byla objevena v roce 1992.
Jak vypadá planetárium : Mobilní planetárium tvoří nafukovací polokoule, která má z vnitřní strany projekční plátno. Je držena přetlakem, takže není zapotřebí žádná další podpůrná konstrukce. Uvnitř je počítačově ovládaná projekční aparatura s projekcí 360°, pomocí níž se zobrazuje umělá obloha.