Antwort Co to je relé? Weitere Antworten – Jak funguje relé
Popis relé a činnosti
Kotva je pružinou uváděna do klidové polohy a současně se opírá o pohyblivý kontakt. Po připojení cívky na elektrický zdroj vyvolá proud cívkou v magnetickém obvodu magnetický tok. Magnetický tok vyvolá přitažlivou sílu na kotvu, která přemůže sílu v pružině a překlopí kontakt.Stykače jsou zařízení používaná ke spínání silových obvodů (velké proudy), zatímco relé se používají ke spínání řídicích obvodů (malé proudy). Obě zařízení pracují na principu elektromagneticky aktivovaných spínačů. Pomocí proudu se aktivuje elektromagnet, který pak buď rozepne, nebo sepne spínač.Relé, jako elektrotechnická součástka se obecně chová jako spínací zařízení, které se využívá v elektrotechnických a elektronických zařízeních, jako automatizační prvek, a to zejména v oblasti spojovací techniky.
Co je to Relatko : Relé je specializované zařízení sloužící ke spínání signálu. Název je odvozen z přepřahací stanice dostavníků. Má své výhody i nevýhody. Výhody: malý odpor, vysoký počet spínacích cyklů a snadná nahraditelnost.
Jak spínat relé
Samotné relé je schopno spínat až 250 VAC (střídavé napětí) nebo 30 VDC (stejnosměrné napětí) s průtokem proudu až 10 A. Jelikož je relé osazeno na DPS (desce plošných spojů), bývá ve většině případů snížena hodnota povoleného maximálního spínaného proudu (např. na 3 A).
Jak vyzkoušet relé : Přiveďte 12 V z baterie nebo napájecího zdroje na kolíky 85 a 86 pomocí propojovacích vodičů. Měli byste slyšet zřetelné cvaknutí, což znamená, že relé je v záběru. Současně by měl multimetr zobrazit hodnotu napětí blízko 0 V, což ověřuje, že kontakty fungují správně.
Označení "stykač" bylo původně použito pro tehdy obzvláště robustní a výkonná relé. Stykače jsou elektromagnetické spínače, které jsou schopny připojit nebo odpojit zařízení při vyšším proudovém zatížení než relé. Stykač slouží zejména ke spínání zátěže, naopak relé je používáno především k ovládání.
Instalační relé se používá ke spínání většinou jednofázových zařízení s vyšším odběrem proudu, kdy už samotný vypínač nestačí, např. boiler, soustava zářivkových svítidel, čerpadla, apod. Silová spínací část je závislá na sepnuté cívce.
Co dělá relé v autě
Relé hrají klíčovou roli v elektrickém systému automobilu, zejména pokud jde o řízení obvodů vysokého proudu. Fungují jako elektrické spínače, které umožňují nízkoproudým obvodům ovládat obvody vysokého proudu za účelem napájení různých částí vozu.Pro označení vývodů cívky relé se standardně používá označení: A1 – vstup a A2 – výstup. Ostatní vývody – kontakty relé se označují číslicemi 11 – vstup (pohyblivý kontakt), 12 – rozpínací kontakt NC, 14 – spínací kontakt NO.Spínací relé umožňují přesné spínání a vypínání různých zařízení, jako je osvětlení, čerpadla, motory a další elektrická zařízení. Tato relé jsou dostupná v různých konfiguracích, včetně počtu kontaktů, zapojení a provozních napětí, což umožňuje přizpůsobit je konkrétním potřebám a aplikacím.
Zapojení: OR1/230V se k elektroměru zapojuje jako proudová smyčka, kdy svorka GND z OR1/230V se zapojí na jednu svorku kontaktu u elektroměru. Svorka RE z OR1/230V se zapojí na druhou svorku kontaktu (dle potřeby) u elektroměru. Sepnutím kontaktu v elektroměru dojde k sepnutí relé v OR1/230V.
Jak poznat vadné relé : Jestli relátko opakovaně cvaká, nebo až "bzučí", tak je jasně vadná baterka, nebo vedení od ní, může být i špatné spojení (-) kabelu s kostrou čtyřkolky.
Na co je stykač : Stykače jsou elektromagnetické spínače, pomocí kterých můžete dálkově ovládat spotřebiče s velkými výkony. Jejich nejčastější aplikací v domácnosti je spínání elektrického vytápění nebo ohřevu vody s využitím nízkého tarifu elektrické energie pomocí HDO.
Čím nahradit stykač
V některých případech lze stykače nahradit takzvanými přístroji SSR (solid state relay). Obecně SSR jsou polovodičové přístroje s různými vlastnostmi a pro různá určení.
Impulzní relé (paměťová) se používají nejčastěji pro zapnutí a vypnutí světel pomocí tlačítka. Impulzní relé jsou k dispozici v různých konfiguracích, které zahrnují počet kontaktů, zapojení a pracovní napětí, aby bylo možné je přizpůsobit specifickým požadavkům každé aplikace.Relé slouží k aktivaci elektrického podnětu mezi dvěma částmi různých zařízení. Například když v autě zmáčknete páčku na blinkr, relé umožní sepnout světelný signál vně auta. Nejčastěji se využívají elektromagnetická relé, jež mají mnohostranná využití zejména v automatizovaných a řídících soustavách.
Jak se zapojuje relé : Musíš vzít plus za spínací skříňkou, ten vést přez pojistku a vypínač na cívku relé a druhé, silové plus klidně rovnou od baterky přes patřičně dimenzovanou pojistku na spínací kontakt relé, od druhého spínacího kontaktu na spotřebič (mlhovky, výhřev sedla), mínus od spotřebiče opět na kostru.