Antwort Co to znamená kontrakce? Weitere Antworten – Co je to kontrakce
Co jsou kontrakce
Kontrakce ucítíte po celém těle, nejčastěji bolest vystřeluje od zad do třísel a do konečníku. Během porodních kontrakcí vaše tělo uvolňuje oxytocin a stažením dělohy posouvá dítě směrem dolů. Tento tlak postupně otevírá děložní čípek.Jak dlouho trvá kontrakce První doba porodní, nazývaná také jako doba otevírací, začíná pravidelnými děložními kontrakcemi, které trvají nejprve 20–30 vteřin, později 30–40 vteřin. Interval mezi kontrakcemi se postupně zkracuje z počátečních 10–15 minut na 2–3 minuty na konci první doby porodní.Strukturu bolesti vyjadřuje vjem, jak bolest během kontrakce působí na dotek v mysli ženy. Je-li ostrá či měkká, kde má hranice a jak se mění v mezi kontrakčním období. Jak žena reaguje na dotek ruky v místě, kde je bolest pociťována.
Jaký je rozdíl mezi poslíčky a kontrakcemi : Poslíčky jsou často velmi bolestivé, ale bolesti u porodních kontrakcí jsou přesto u většiny maminek trochu jiné. U poslíčků často bolí bedra, můžete také cítit tlak v tříslech, časté je tvrdnutí břicha. Porodní kontrakce se projevují více jako křeče. Častý je při nich pocit jakoby na zvracení.
Jak poznám že mám kontrakce
Každá žena pociťuje kontrakce trochu jinak, ovšem obecně lze říct, že začínají jako křečovité bolesti dělohy. Kontrakce se, na rozdíl od poslíčků, předzvěstných stahů, objevují v pravidelných intervalech, zesilují a vedou k porodu (mají tedy vliv na otevírání porodních cest).
Jak dlouho můžu mít kontrakce : Jakmile se kontrakce opakují v rozmezí 5–7 minut a trvají 30–40 vteřin, měla byste už být v porodnici nebo na cestě do ní.
Ty nejprve pocítíte jako tlak v podbřišku nebo jako nutkání jít na záchod. Kontrakce budou postupně stále častější a silnější. Jakmile se kontrakce opakují v rozmezí 5–7 minut a trvají 30–40 vteřin, měla byste už být v porodnici nebo na cestě do ní.
Nejprve ucítíte bolesti a křeče podobné menstruačním v podbřišku a oblasti beder. Může dojít k samovolnému vyprázdnění střev a nemáte moc chuť k jídlu. Kontrakce se postupně stávají pravidelnější a intenzivnější, teplá sprcha nebo vana je neuklidní. Prasknutí plodové vody je jasným znamením, že už je čas.
Jak se chovat při kontrakcí
S chodidly na zemi se „zavěš te“ na pruh látky svěšený seshora, na partnera (pozor na záda; partner by se měl opřít o stěnu či dveře, aby měl stabilitu), na ribstoly či otevřené dveře. NIKDY nezapomínejte dýchat. Při otevřeném hrdle se otevírá i porodní kanál. Pro uvolnění jsou potřebné zejména hluboké hrdelní zvuky.Kontrakce zřejmě budete vnímat jako pravidelně se stahující dělohu. Stahy přicházejí ve vlnách, jejich síla i frekvence postupně narůstá, dosahuje vrcholu a následně pomalu odeznívá. Jejich hlavním účelem je posunutí miminka směrem „k východu“. Děloha je sval, ke své práci potřebuje klid, kyslík a energii.Co dělat:
- Zavolejte všem, kterým chcete dát vědět.
- Zavolejte do porodnice nebo svému lékaři a informujte ho o frekvenci a délce kontrakcí.
- Snažte se trochu pohybovat (dejte si vlažnou sprchu nebo se projděte, pokud to jde).
- Snězte něco lehkého (zeptejte se lékaře, co je vhodné).
- Provádějte dechová cvičení.
Možnou úlevu může rodičce přinést to, že se po porodním boxu volně pohybuje a při kontrakci zaujímá co nejpohodlnější polohu. Nejčastěji jsou to polohy vestoje, vkleče, na podložce, na míči, na porodní stoličce, ve vaně, ve sprše a další. Důležité je se s kontrakcí "neprat" a nezadržovat dech.
Co se nesmí v šestinedělí : V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.
Jak se poznají kontrakce : Každá žena pociťuje kontrakce trochu jinak, ovšem obecně lze říct, že začínají jako křečovité bolesti dělohy. Kontrakce se, na rozdíl od poslíčků, předzvěstných stahů, objevují v pravidelných intervalech, zesilují a vedou k porodu (mají tedy vliv na otevírání porodních cest).
Jak se žena cítí pár dní před porodem
Pár dní před porodem
S blížícím se porodem můžete navíc pociťovat tlak na pánev a konečník, nepřetržitá bolest je stále silnější v dolní části zad i v oblasti třísel a stehen. Měli byste však vědět, že se tato bolest může objevit, ale nemusí. Záleží na člověku.
Žena nacházející se v tomto období bývá označována jako šestinedělka. V raném období šestinedělí, které trvá cca 10 dní po porodu, se hojí rány způsobené porodem. Poté probíhá pozdní šestinedělí v délce cca 6–7 týdnů, kdy dochází k fyziologickým a anatomickým změnám do původního stavu před porodem.Během šestinedělí se tělo ženy vrací „do normálu“ a čistí se. Děloha se zmenšuje, zbavuje se sliznice a hojí se i rány po porodu. V této době je obzvlášť důležité dbát na důkladnou hygienu. Oblast intimních partií je v prvních týdnech velice citlivá a daleko náchylnější na různé druhy zánětů.
Jak poznám že budu každým dnem rodit : Křeče v podbřišku – podobné menstruačním bolestem, poslíčci, předzvěstné stahy, jsou známkou přípravy těla na porod, nejsou nutností k odjezdu do porodnice. Pravidelné děložní kontrakce – jsou také důvodem odjezdu. Odtékající plodová voda – většinou intenzivně, je důvodem odjezdu do porodnice.