Antwort Co udělat pro přírodu? Weitere Antworten – Co můžu udělat pro přírodu
Používejte zelenou elektřinu
Většina budov, které se dnes staví, mají ve střeše zabudovány solární panely. Produkují energii, díky které se do ovzduší nedostává tolik škodlivin. Také další alternativní obnovitelné zdroje, jako je například vítr, dokáží vytvořit energii, která šetří přírodu.Zvlášť, když několik jednoduchých kroků dokáže šetřit nejen životní prostředí, ale také naše finance.
- Neplýtvejte potravinami.
- Šetřete energiemi v domácnosti.
- Jezte méně masa a více zeleniny.
- Cestujte ekologicky.
- Přineste si vlastní kelímek na kávu.
- Plastové tašky nechejte v supermarketu.
- Zvolte ekologickou módu.
Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.
Jak prispet zivotnimu prostredi : Existují jednoduché zásady, jako je například využívání hromadné dopravy (MHD či různé spolujízdy, kdy kromě ušetřených pohonných hmot člověk šetří také svou kapsu), využívání ekologičtějších variant čisticích prostředků, upřednostňování recyklovaných materiálů a podobně.
Co nedělat v přírodě
Desatero návštěvníka lesa – Znáte pravidla
- Nedělat hluk.
- Psa mít vždy na vodítku.
- Nepoškozovat stromy a keře.
- Nevstupovat do míst, kde probíhá těžba, manipulace nebo doprava dříví
- Nevstupovat do oplocenek.
- Nejezdit (nebo i parkovat) v lese autem nebo jiným motorovým vozidlem.
- Sbírat lesní plody jen pro svou potřebu.
Co ničí přírodu : Znečištění vody, vzduchu a půdy. Znečištění často spojujeme s průmyslem, dopravou a výrobou energie, což jsou důležité zdroje, ale téměř 50 % tlaků na přírodu v souvislosti se znečištěním pochází ze zemědělských emisí do ovzduší, vody a půdy.
My jich pro vás máme hned 10.
- Neplýtvejte potravinami.
- Neplýtvejte vodou.
- Pořiďte si znovupoužitelné lahve, kelímky, pytlíky a krabičky.
- Zbavte se kávovaru na kapsle a nahraďte jej moka konvičkou.
- Propadněte bezobalovému nakupování potravin a kosmetiky.
- Omezte konzumaci masa.
- Třiďte odpad.
- Šetřete energií
Inspirovat se můžete třeba následujícími nápady!
- Procházka a úklid odpadků v přírodě Kde jinde strávit Den Země než v přírodě
- Podpořte lokální produkci na farmářských trzích.
- Uvařte si 100% rostlinné jídlo.
- Zasaďte strom.
- Vzdělejte se o ekologii.
- Pořiďte si vybavení pro zero waste život.
Co ničí ovzduší
Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.Transkript infografiky
- Větrejte! Opatření, které je jedno z vůbec nejdůležitějších je pravidelně větrat.
- Používejte digestoř
- Minimalizujte jakékoliv hoření v domácnosti.
- Hladké povrchy jsou lepší než koberce.
- Nekuřte (alespoň uvnitř)
- Minimalizujte spreje.
- Krb a kamna.
- Pravidelně vyměňujte filtry.
Jak se chovat v lese s dětmi
- Neděláme hluk.
- Nepoškozujeme stromy, keře ani rostliny.
- Nevstupujeme do oplocenek.
- Lesní plody sbíráme jen pro svou potřebu.
- Pejska máme vždy na vodítku.
- Nevstupujte do míst, kde probíhá těžba.
- Auto ani čtyřkolka do lesa nepatří
- Nerozděláváme v lese oheň
V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.
Co Znecistuje prostředí : Mezi typické znečišťující látky patří oxid uhelnatý, oxid uhličitý, oxid siřičitý, freony, polyaromatické uhlovodíky nebo oxidy dusíku. Mezi zdroje znečištění patří průmysl (bodové zdroje), lidská sídla (plošné zdroje) a dopravní prostředky (liniové zdroje).
Jak člověk ničí planetu : Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další.
Jak oslavit Den Země
Den Země je v České republice oslavován různými způsoby. Lidé se často zapojují do ekologicky zaměřených aktivit, jako je úklid přírody, výsadba stromů, recyklace odpadů nebo účast na ekologických workshopech a přednáškách.
Jak tematicky s dětmi oslavit Den Země
Setkat se tak můžete s různými pochody, soutěžemi pro děti, festivaly, organizovanými úklidovými pracemi v přírodě, apod. V České republice se rovněž koná řada tematických projektů, a to často i pro děti.Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.
Jak zjistit kvalitu vzduchu doma : Hledání na nejrůznějších meteorologických webech může pomoci, informace ale budou vždy jen obecné. Pokud si však pořídíte některý z monitorů vzduchu z řady AirThings View, tedy zařízení AirThings View Radon a AirThings Pollution, budete znát kvalitu vzduchu přímo u sebe doma nebo v kanceláři.