Antwort Co udělat s vekou? Weitere Antworten – Co udělat ze zbyle veky
Z veky také můžete udělat topinky či krutonky do polévky, chutím se meze nekladou. Krutonky připravíte naprosto jednoduše – nakrájenou veku rozprostřete na plech a pečete na 180 °C přibližně 10-15 minut, podle typu vaší trouby. To nejlepší nakonec: Z veky je naprosto skvělá žemlovka.Veka má však v kuchyni i další použití. Hodí se na houskové knedlíky. Ztvrdlá namočená v mléce tvoří základ žemlovky. Rychlý a chutný pokrm vytvoříte ze smažené veky se sýrem a ti, co jsou na sladké, si mohou veku opéct a obalit v cukru či skořici.6 Jakmile veky nakynou, potřete je rozšlehaným vejcem. Dejte do trouby a pečte asi 30 až 35 minut. Upečené veky dejte na mřížku a nechte úplně vychladnout. Hotovka!
Jak upéct dobrou věku : Troubu rozehřejte na 230 °C. Veky postříkejte vodou, vodu rozprašte i do horké trouby a vložte do ní veky. Teplotu snižte na 200 °C a veky pečte dozlatova zhruba 15–18 minut. Upečené veky vytáhněte a nechte zcela zchladnout.
Co s tvrdým pečivem
Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.
Jak využít staré rohlíky : Rohlíky, které už jsou suché na padrť, můžeme jednoduše nastrouhat na domácí strouhanku. Ta se hodí nejen k obalování řízků, ale třeba i jako křupavá posypka na vařený chřest nebo jako součást drobenky na výtečný rebarborový koláč.
Postup přípravy receptu
Nejdříve uděláme klasický kvásek, pak přidáme další – mouku, vodu, máslo, sůl a zamícháme a těsto vypracujeme, necháme kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 4 části, díly jednotlivě rozválíme a zatočíme. Dáme na plech s pečícím papírem, potřeme žloutkem a pečeme 30 min. na 200 °C.
Tekutina na potírání masa je většinou směsí oleje, koření, bylinek a dochucovadel. Používáme neutrální i ochucené oleje s kořením (kmín, pepř, paprika) nebo s čerstvými nasekanými bylinkami (tymián, majoránka, česnek, šalvěj, bazalka).
Proč praská veka v troubě
buchty, se nesmí přeplnit. Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.Tipy na rychlý oběd: Co si uvařit za pár minut i dnes
- Chléb se šunkou a vejcem.
- Čočková polévka s kardamomem.
- Křupavé tortilly se sýrem, avokádem a rajčátky.
- Indická zeleninovo – cizrnová polévka.
- Omeleta à la řecký salát.
- Těstovinový salát s kuřetem.
- Otevřené sendviče s uzeným pstruhem a okurkou.
Rohlíky je nutno péct opravdu krátce, 10–13 minut podle receptu a vlastností vaší trouby. Delším pečením při nižší teplotě by se zbytečně vysušily a byly tvrdé. Nejlepší teplota pro pečení rohlíků je kolem 230 °C.
Pokud máte pečiva hodně, to starší včas vyndejte ze sáčku, aby nezplesnivělo, a nechte ho úplně uschnout. Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí.
Jak udělat z tvrdého pečiva měkké : Chléb, rohlíky, housky a kaiserky
První je v troubě. Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.
Jak oživit staré rohlíky : Chléb, rohlíky, housky a kaiserky
Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.
Jak Zuzitkovat starsi chléb
Krajíce chleba opékáme nasucho nebo na tuku a potíráme česnekem, pestem nebo různými pomazánkami s česnekem, výborné jsou sýrové nebo zeleninové. Krajíčky chleba lze i namočit do rozšlehaného vejce, usmažit a pak obložit zeleninou.
Sekanou v pekáčku podlijte asi 1 cm vody, vložte do trouby předehřáté na 180°C a pečte zhruba hodinu. Během pečení ji podle potřeby podlévejte a polévejte výpekem. Sekanou podávejte nakrájenou na plátky, s bramborovou kaší politou rozpuštěným máslem a posypanou nasekanou pažitkou a s nakládanými okurkami.3 Vykrojené tvary rozložte na plech s mírnými rozestupy a dejte péct do trouby rozehřáté na 160 °C. Těsto je tenké, tak je potřeba jej hlídat. Pečte dorůžova asi 10 až 15 minut. 4 Upečené linecké nechte úplně vychladnout.
Jak potírat perníčky : Aby byly perníčky lesklé a hladké je třeba po jejich upečení potřít jejich povrch vajíčkem rozšlehaným s trochou citrónové šťávy a to hned, dokud jsou ještě teplé. Perníčky podle tohoto receptu jsou poměrně brzo měkké a nemusíte je tudíž připravovat měsíc kupředu, ale jako každý solidní perník jsou trvanlivé.