Antwort Co vše se dá udělat z kvásku? Weitere Antworten – Na co se dá pouzit kvásek
Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.Množení: Z lednice vyndejte malé uchované množství kvasu od minula a smíchejte ho s takovým množstvím mouky a vody, aby vám vzniklo dostatečné množství kvasu na recept a nějaká troška zase na uchování na příště. Zrání: V uzavřené nádobě či míse nechte kvas vyzrát, trvá to 6-12 hodin, měl by zdvojnásobit svůj objem.Nejprve je potřeba rozmnožit kvásek do těsta – večer, před ranním zaděláváním těsta, si tedy vyrobíme rozkvas: pravidelně živený žitný kvásek dobře vymísíme v předepsaném množství vody, přidáme obě mouky a dobře promícháme. Zakryjeme proti osychání (ne neprodyšně) a necháme v teple asi 10-12 hodin vykvasit.
Jak dlouho vydrží kvásek v lednici : Uložte jej do lednice – Nakrmte si svůj kvásek na velmi husto, až na konzistenci drobenky. Takto vydrží v pohodě 14 dní a více. Z drobenky uplácejte kuličku jako od hovnivála, uložte do skleničky s víčkem a dejte do lednice. Poté vás čeká párdenní omlazovací proces.
Jak se dělá kvásek na chleba
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Jak nechat vzejít kvásek z droždí : Můžete vyzkoušet.
- Do misky rozdrobíme droždí.
- Přidáme lžičku cukru.
- Droždí s cukrem rozmícháme na tekutou kašičku.
- Přilijeme trochu vlažného mléka.
- Přidáme 1 lžíci hladké mouky, promícháme a necháme droždí vzejít.
- Můžeme zakrýt utěrkou na 10 minut, protože kvasinky nemají moc rády světlo a chladno.
V chladném prostředí se totiž zpomaluje fermentace a růst kvasinek a bakterií, takže počkají do příštího pečení. Dobře vedený kvas vydrží v chladničce o hladu třeba i měsíc nebo dva, poté se však musí omlazovat (= rozkrmit) v několika cyklech.
2. Kvásek smrdí Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel.
Jak zadělat na kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.Můžete vyzkoušet.
- Do misky rozdrobíme droždí.
- Přidáme lžičku cukru.
- Droždí s cukrem rozmícháme na tekutou kašičku.
- Přilijeme trochu vlažného mléka.
- Přidáme 1 lžíci hladké mouky, promícháme a necháme droždí vzejít.
- Můžeme zakrýt utěrkou na 10 minut, protože kvasinky nemají moc rády světlo a chladno.
Do prázdné skleničky od kvásku ze sběrné nádoby vložíme 5 g kvásku, přidáme 20 g vody a 20 g mouky. Celý obsah skleničky lžící zamícháme. Skleničku přiklopíme víčkem (neutahujeme) a necháme stát 9–12 hodin v kuchyni na lince.
Krmení kvasu na lince: První možnost použijte, pokud pečete velmi často. Kvas se při pokojové teplotě krmí přibližně každých 12–24 hodin. Krmení kvasu z lednice: Druhou možností je krmení 1-2x týdně. Takto krmte kvásek, který skladujete v lednici.
Kolik kvásku se dává do chleba : 1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.
Jak pracovat s kváskem : Kvas se zakládá minimálně 14 dní v teple, i tak ještě někdy není schopný utáhnout chleba. Z kvasu se musí odebírat a ne krmit masu slabého kvasu. Krmi se 2x denně na hustotu vaničkoveho tvarohu a ne na řídkou hmotu, jako máte vy.
Co znamená nechat vzejít kvásek
Necháme ho v teple vzejít, zvětšit objem – máme kvásek, který pak přimícháme k ostatním surovinám a tak vypracujeme kynuté těsto. Každý dělá kvásek malinko jinak, většinou podle zvyku, který si přinese z rodiny – od maminky, babičky. Někdo ho třeba místo zvlášť v misce udělá přímo v důlku ve vší mouce z receptu.
Pivovarské kvasnice jsou bohatým zdrojem živin, jelikož obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, vitaminů skupiny B, minerálů jako je například draslík, hořčík a železo a další důležité látky pro naše tělo.2. Kvásek smrdí Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel.
Jak oživit mražený kvásek : Oživení: Vytáhneme jeden bochánek (30 g) z mrazáku, umístíme do skleničky a zalijeme ho 50 g teplé vody. Po 10 minutách přisypeme 50 g mouky. Zamícháme a necháme 24–48 hodin kvasit přikryté víčkem na lince.