Antwort Co vysadit na vychod? Weitere Antworten – Co pěstovat na východní straně
Na východní balkon míří ráno jemnější sluneční paprsky, odpoledne tu bývá stín. Teoreticky se tu dá pěstovat cokoli, jen rostliny milující slunce nebudou tolik kvést. „Obecně lze doporučit některé balkonovky, například fuchsii, petúnie a muškáty, z letniček okrasný tabák či netýkavku.Hlavní věcí je zasadit je na dobře osluněné místo. Na zimní období si můžete vybrat jalovce, borovice, buxus nebo borovice kleče. Tyto druhy dokonale zapadnou do aranžmá předzahrádky v chladných měsících.Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.
Co zasadit na severní stranu domů : Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.
Jaké rostliny na východní straně
Východní balkon s ranním sluncem vyhovuje rostlinám, které rostou v polostínu a vyhovuje jim ranní slunce, které není tak rozpálené. Mezi atraktivní patří fuchsie (Fuchsia), hortenzie (Hydrangea), begónie (Begonia), zvonky (Campanula), netýkavka (Impatiens) i plaménky (Clematis). Daří se zde i petuniím a muškátům.
Co pěstovat v zásadité půdě : Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.
Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Sázejte cibuloviny
Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.
Co hrábě na zahradě
Hrábě patří k náčiní, které se hodí na každé zahradě.
Používají se především ke shrabávaní spadaného listí, pokosené trávy a tak dále.Nenáročná zelenina na pěstování ve fóliovníku
- Ředkvička.
- Hrách.
- Jahody.
- Česnek.
- Listová zelenina jako hlávkový salát.
- Rajčata.
- Cibule.
- Brambory.
Na jižním balkoně se bude výborně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano, jsou nenáročné a snesou hodně slunce. Zajistíte-li jim navíc propustnou půdu s přídavkem písku, nemusíte je ani hnojit. Pro pěstování na jižní straně jsou ideální taktéž rajčata nebo papriky.
Zelenina ve vzrostlých sazenicích by měla být na balkónech od poloviny května, ale některé druhy můžete vysadit už v dubnu. V dubnu sázejte hrášek, fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel, mátu, meduňku, tymián, levanduli. Sazenice zasaďte večer, zalijte a dva dny chraňte před přímým sluncem.
Co zasadit do velkých květináčů : Výsadba rostlin ve velkých květináčích na terase
Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.
Co je zásaditá půda : Půda s pH vyšším než 7 je zásaditá, půda s pH nižším než 7 je kyselá. Půda s pH 7 je neutrální. Hodnota pH půdy má vliv na to, jakým rostlinám se v dané lokalitě bude dařit.
Které rostliny potřebuji zásaditou půdu
Kyselou půdu s pH v rozmezí 4–6 preferují například rododendrony, azalky, borůvky, brusinky nebo vřes. Většina rostlin má raději neutrální půdu s pH 6,5 až 7,5. Naopak zásaditou půdu s hodnotou pH nad 7,5 budou milovat slunečnice, lilie nebo některé traviny.
Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.
Co k Muškátům do truhlíku : S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.