Antwort Co vzniká hořením vodíku? Weitere Antworten – Co vzniká při hoření vodíku
Při spalování vodíku vzniká vedle značného energetického zisku (96–120 MJ/kg vodíku) pouze ekologicky naprosto nezávadná voda.Při spalování vodíku totiž dochází k jeho reakci s kyslíkem O2 přítomným ve vzduchu, přičemž vzniká pouze voda (H2O) ve formě páry (2H2+O2®2H2O) neškodná pro životní prostředí. Na zemi je vodík součástí mnoha látek, ze kterých ho lze různými postupy získat (voda, uhlovodíky).Chemické vlastnosti
Vodík má jeden vazebný elektron s elektronovou konfigurací 1s1, který s jiným atomem vodíku vytváří molekulu H2. Je velmi reaktivní, vytváří sloučeniny se všemi prvky periodické tabulky s výjimkou vzácných plynů. Čistý vodík hoří za vzniku vodní páry nesvítivým až mírně namodralým plamenem[1,2,5].
Co se vyrábí z vodíku : Celosvětově se vyráběné množství vodíku v součastnosti pohybuje ročně kolem 45 milionů tun (stačilo by na pohon 250 milionů vozidel). Výroba vodíku se začíná směřovat zejména na aplikaci v dopravě (vodní, letecká, vesmírná, pozemní), energetice, spotřební elektronice a další. – Výrobě naftalínu.
Co vzniká při hoření
Hoření je fyzikálně chemická reakce, při které hořlavá látka reaguje vysokou rychlostí s oxidačním prostředkem za vzniku tepla a světla. Je to reakce exotermická. Při této reakci vzniká teplo, světlo (plamen) a produkty hoření (kouř).
Jaké plyny vznikají při hoření : tepelná energie iniciuje (spustí) řetězovou reakci hoření. Při hoření často vzniká voda, oxid uhličitý, popel a kouř. Pojem hoření se příležitostně přeneseně používá i pro jiné exotermické děje – například termojaderné reakce na Slunci a v jaderných reaktorech, kde se mluví například o vyhoření paliva.
Spalování je chemický proces rychlé oxidace, kterým se uvolňuje chemická energie vázaná ve spalovaném palivu na energii tepelnou. Jedná se o nejjednodušší metodu pro termickou přeměnu organických (fosilních i obnovitelných) paliv za dostatečného přístupu (zpravidla atmosférického) kyslíku na tepelnou energii.
Vodík tvoří hydridy – dvouprvkové sloučeniny s nějakým prvkem. Iontové hydridy jsou sloučeniny vodíku s alkalickým kovem nebo kovem alkalických zemin. Vodík v nich má oxidační číslo -I. Jsou to pevné látky s vysokou teplotou tání, silná redukční činidla a když zreagují s vodou, vznikne vodík.
Jak hoří vodík
Vodík má při hoření v čisté atmosféře neviditelný plamen. Velmi snadno uniká a požár vodíku může přerůst v explozi. Nicméně hlavním bezpečnostním hlediskem vodíku je jeho nejsilnější vztlak ze všech plynů. Ten mu umožňuje unikat z místa nehody/havárie a mísit se se vzduchem na bezpečnou úroveň koncentrace.Vodík se dnes primárně využívá k výrobě amoniaku, který je následně využíván zejména při výrobě a zpracování hnojiv. Mezi další průmyslové využití vodíku patří výroba polymerů, výbušnin, ale i v potravinářství pro ztužování tuků při výrobě margarínů.Na rozdíl od procesu využívajících fosilních paliv využívá elektrolýza vody k výrobě vodíku pouze vodu a elektrickou energii. Dodáním dostatečně velké elektrické energie (>286 kJ mol−1) dojde k rozštěpení vazby v molekule vody za vzniku kyslíku a vodíku (rov. 1).
Vzhledem k jedovatosti je jednou z významných znečišťujících látek. Vzniká při nedokonalém spalování uhlíku a organických látek, je emitován např. automobily, lokálními topeništi, energetickým a metalurgickým průmyslem.
CO vznika při hoření : Hoření je fyzikálně chemická reakce, při které hořlavá látka reaguje vysokou rychlostí s oxidačním prostředkem za vzniku tepla a světla. Je to reakce exotermická. Při této reakci vzniká teplo, světlo (plamen) a produkty hoření (kouř).
Jaký plyn vzniká při hoření dřeva : Při teplotě nad 280 °C probíhá tepelný rozklad neboli pyrolýza rychleji. Vzniká mnoho snadno spalitelných plynů jako oxid uhelnatý, methan, methanol, vodík a snadno hořlavé, na energii bohaté dehty. Tyto látky musí při sekundárním spalování projít procesem oxidace.
CO vzniká hořením plynu
Spalováním tedy není energie vyráběna, ale probíhá přeměna uložené energie na energii tepelnou. Při dokonalém spalování zemního plynu dochází k jeho chemické přeměně na směs oxidu uhličitého a vodní páry.
Parní reforming je chemický proces, při kterém se vodní pára o teplotě 750 – 950 °C přivádí k metanu. Směs metanu a páry následně reaguje za vzniku vodíku, oxidu uhelnatého a menšího podílu oxidu uhličitého. Následně dochází k reakci oxidu uhelnatého s další vodní parou při vzniku vodíku a oxidu uhličitého.Při elektrolýze vody se průchodem elektrického proudu roztokem štěpí vazby mezi vodíkem a kyslíkem a voda se tak rozkládá na tyto dva plyny. Celková účinnost tohoto procesu se pohybuje okolo 55–60 %. Na výrobu 1 kg vodíku elektrolýzou je zapotřebí 9 l vody a 60 kWh elektrické energie.
Jaké vlastnosti má vodík : Vlastnosti: – Za normální teploty má vodík plynné skupenství. – Vodík je bezbarvý. – Hoří – Teplota hoření je přibližně 3 000 °C.