Antwort Co z vařené cizrny? Weitere Antworten – Co udělat z vařené cizrny
Cizrnu můžeme využít na přípravu masových či zeleninových směsí, do polévek, na přípravu pomazánek či vegetariánských burgerů. Díky neutrální oříškové chuti se využívá také na přípravu sladkých dezertů. Nejznámějšími jídly, připravovanými z cizrny jsou orientální falafel a pochoutka z rozmixované cizrny zvaná hummus.Cizrna je také velmi oblíbená ve Španělsku, kde ji najdete pod jménem garbanzo. Připravují se z ní husté polévky nebo směsi se zeleninou a pikantní chorizo klobáskou. Určitě stojí za vyzkoušení i na plechu opečená cizrna, kterou můžete servírovat místo chipsů a oříšků, jako vynikajicí chuťovku k vínu.Z cizrny se nejčastěji připravují polévky, saláty, dušené pokrmy, pomazánky nebo se podává jako příloha. Typická je pro středomořskou a blízkovýchodní kuchyni. Mezi tradiční pokrmy z cizrny patří velmi známá pomazánka zvaná „hummus“ a smažené koule falafel z rozmačkané a okořeněné cizrny.
Jak dlouho vydrží vařená cizrna v lednici : Tip: Nebojte se cizrny uvařit větší množství najednou. Jak se můžete přesvědčit v následujících řádcích, z této “rohaté” luštěniny je možné vykouzlit pestré spektrum jídel. Část můžete rovnou zpracovat do jídla, část uschovat v lednici, kde uvařené luštěniny vydrží zhruba 4 dny.
Co delat z cizrny
Výborné z ní jsou polévky, saláty, karbanátky nebo pomazánky. Vaří také v zeleninových hustých pokrmech, dá se z ní například uvařit skvělé kari. Patrně nejznámějším pokrmem z cizrny je hummus. Připravuje se z namočené cizrny, která se umixuje se sezamovou pastou (tahini) do husté kaše.
Na co je zdravá cizrna : Cizrna udržuje hladinu cukru v krvi a neobsahuje lepek, proto je vhodná pro celiaky a diabetiky. Konzumace cizrny vám může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit stav chrupavek a pojiv, snížit hladinu cholesterolu, příznivě působí na peristaltiku střev, trávení a detoxikaci organizmu.
Využití:
- kaše – klasickou hrachovou kaši můžete obměnit, když použijete římský hrách místo běžného.
- polévka – rozmixováním cizrny se zeleninovým vývarem získáte skvělou krémovou polévku, kterou můžete zjemnit alternativou smetany, nebojte se celou cizrnu přidat i do klasických zeleninových či houbových polévek.
Co se dá z aquafaby udělat
- pusinky.
- dort pavlova.
- náplň do kremrolí
- sladký sníh na dort.
- čokoládová pěna.
- majonéza.
- piškoty.
- makronky.
Proč jíst cizrnu
Cizrna. Cizrna, nebo také římský hrách, patří mezi luštěniny, takže prospěšnost pro zdraví zaručena! Je doslova nabitá zdravím, obsahuje provitamín A, vitamíny B, C, E, dále pak vápník, hořčík, zinek, draslík, fosfor, železo. Taky vlákninu, betakaroten nebo omega3 a omega6 mastné kyseliny.Uvařenou cizrnu můžeme skladovat v mikrotenových sáčcích v mrazničce, lze ji skladovat i rozmixovanou v plastikových nádobách. Osvědčilo se i krátkodobé uskladnění v uzavřené sklenici v čerstvé vodě s přidáním malého množství soli. Pokud k přípravě jídla používáme naloženou cizrnu, po scezení ji dobře opláchneme.Cizrnu je nutno namáčet minimálně 8 hodin, ideálně až dvanáct. Dle doby namáčení se poté vaří 1 – 1,5 hodiny. Vaření v tlakovém hrnci velice výrazně zkrátí dobu varu, asi o třetinu až polovinu. Cizrnu namočte do slané vody, rychleji změkne.
Cizrnu vylijeme z konzevy a necháme ji okapat. Pak ji rozmixujeme společně s jogurtem, česnekem, citronovou šťávou a olivovým olejem na hladkou kaši. Osolíme, opepříme. Podáváme s chlebem nebo s bagetou.
Jak se dělá cizrnová polévka : Cizrnu, předem namočenou alespoň osm hodin, uvaříme doměkka (asi 1,5 hodiny). V kastrolu rozpustíme máslo, na něm osmažíme cibuli, přidáme rozmáčknutý česnek, cizrnu a koření, osmahneme, zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme a vaříme ještě půl hodiny. Přidáme smetanu a polévku rozmixujeme.
Jak využít vodu z cizrny : Kromě majonézy můžete aquafabu použít při sladkém pečení a všude kde je potřeba něco nakypřit bez vajec. Nezdá se to, ale pokud aquafabu vyšleháte s cukrem, je s bílky téměř dokonale zaměnitelná. Mírná příchuť cizrny přitom při pečení bezpečně zapadne v ostatních ingrediencích.
Co s namočenou cizrnou
Výborné z ní jsou polévky, saláty, karbanátky nebo pomazánky. Vaří také v zeleninových hustých pokrmech, dá se z ní například uvařit skvělé kari. Patrně nejznámějším pokrmem z cizrny je hummus. Připravuje se z namočené cizrny, která se umixuje se sezamovou pastou (tahini) do husté kaše.
Uvařená cizrna chutná po oříšcích a určitě si ji zamilujete "jen tak", jinak se ale hodí prakticky kamkoli, kde jste zvyklí používat hrách či čočku – do polévek, salátů (například rajčatových) i pomazánek, na kaši (humus, kaše typická pro arabskou kuchyni, jí ostatně přinesla celosvětovou slávu) či jako příloha k masu.Výborné z ní jsou polévky, saláty, karbanátky nebo pomazánky. Vaří také v zeleninových hustých pokrmech, dá se z ní například uvařit skvělé kari. Patrně nejznámějším pokrmem z cizrny je hummus. Připravuje se z namočené cizrny, která se umixuje se sezamovou pastou (tahini) do husté kaše.
Jak udělat hummus z cizrny : Cizrnu dejte i s čistou vodou asi na 40 minut vařit. Po změknutí z ní vodu slijte a přidejte lžíci olivového oleje, vše rozmixujte. Přidejte tři lžíce sezamové pasty tahini a znovu mixujte. Průběžně můžete hummus ředit opatrným přidáváním studené vody.