Antwort Co ze zbytků mazance? Weitere Antworten – Co se zbytkem mazance
Taky se vám stává, že je těch svátečních dobrot nějak moc najednou Pokud vám doma zbyl ztvrdlý mazanec nebo vánočka, dejte jim poslední šanci. Udělejte z nich francouzský toast, který vás nadchne.Mazanec nakrájíme na tenké plátky, plátky rozpůlíme, namažeme marmeládou a slepíme. Slepené půlky plátků máčíme ve vejcích rozmíchaných s mlékem a obalujeme ve strouhance. Smažíme. Pocukrujeme!Ztvrdlý mazanec jen stačí nalámat na menší kousky, dát do mixéru a rozmixovat na drobečky. Pokud už je hodně tvrdý, je možné jej jen nastrouhat klasicky na struhadle jako rohlíky na strouhanku. Mazancové drobečky pak můžete použít jako posypku na ovocné knedlíky, základ drobenky na koláče nebo třeba dezert crumble.
Proč se mi rozjede mazanec : Proč mazanec klesne
Pokud se rozlije, bylo asi řídké těsto nebo překynul před vložením do trouby. Pokud je sražený, mohl být nedopečený nebo jste možná s neupečeným (nedopečeným) bochánkem „trhli“. Nakynuté těsto vyžaduje jemné zacházení.
Co ze zbytků drozdi
Z droždí (1 lžíce) a kešu nebo sezamu (100 g) si můžete vytvořit výborný parmazán na dochucení těstovin nebo jakýchkoliv pokrmů. Stačí jen rozmixovat a posypat.
Co udělat s Vanockou : Jednou z méně známých alternativ, jak zužitkovat vánočku, je francouzský toust. Hodí se k snídani, svačině nebo jako moučník. Na 4 porce potřebujete 4 silnější plátky vánočky, 2 vejce, 200 ml mléka, 200 ml smetany, máslo podle potřeby. Vejce rozšlehejte s mlékem a smetanou.
Z veky také můžete udělat topinky či krutonky do polévky, chutím se meze nekladou. Krutonky připravíte naprosto jednoduše – nakrájenou veku rozprostřete na plech a pečete na 180 °C přibližně 10-15 minut, podle typu vaší trouby. To nejlepší nakonec: Z veky je naprosto skvělá žemlovka.
Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.
Jak dlouho vydrží mazanec
Trvanlivost baleného i nebaleného mazance je obdobná 10–14 dní.Oba mazance necháme vykynout na plechu s pečícím papírem nebo fólií, pak dobře potřeme rozšlehaným vejcem, popř. posypeme plátky mandlí a ve vyhřáté troubě upečeme (200 °C/10 minut, 180 °C/20-25 minut). Hotové mazance můžeme na stole ještě pocukrovat.Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.
Všechny suroviny na mazanec vyndejte dostatečně včas z lednice, aby měly stejnou pokojovou teplotu. Mléko na zadělání těsta by mělo být vlažné, aby těsto dobře kynulo. Nesmí být ale zase příliš horké. Místo mléka můžete těsto zadělat smetanou.
Co delat z droždí : Kam všude se dá lahůdkové droždí použít
- dochucení rizot či vařených obilovin, např. rýže a quinoi.
- jako posyp salátů
- dochucení vařených nudlí, špaget a těstovin místo sýru.
- ozdobení nebo ochucení polévek.
- pro „sýrovou“ chuť k výrobě rostlinných sýrů
- do dresinků a zálivek.
- do pomazánek a dipů
- dochucení a zahuštění karbanátků
Co delat se zbytky jidla : Zbytky jídla pak lze vyhodit:
- Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).
- Do hnědých popelnic na bioodpad.
Co udělat s Vanockou aby se nerozjela
Upletenou vánočku dáme na plech a potřeme rozšlehaným bílkem (aby nevysychala a po upečení měla krásnou barvu). Posypeme mandlemi a necháme ještě asi půl hodiny kynout, až vyběhne. Do vánočky můžeme křížem na svislo zapíchnout dvě špejle. Tak se při pečení nerozjede, což jinak trochu hrozí.
Jednotlivé plátky vánočky nebo mazance obalujeme v připravené vaječné směsi a vždy necháme plátek chvíli nasát, aby byl uvnitř i po upečení šťavnatý. Mezitím si rozehřejeme v pánvi asi lžíci másla a na mírném plameni opékáme plátky vánočky nebo mazance dozlatova nejprve z jedné a pak i z druhé strany.Koláč z veky – tenkými plátky veky pokladete dno pekáče, v rozšlehaných vejcích smícháte vámi vybrané ingredience podle chuti (např. salám, sýr, koření, zelenina), směsí veku zalijete a dáte péct. Této přípravě se také říká pizza z veky. Do nádivky lze místo housek či rohlíků bez obav použít i veku.
Co dát na věku : Nakonec už zbývá jen chlebíčky dozdobit. Asi nejčastější oblohou je kyselá okurka, půlky cherry rajčátek, plátky okurek či kuličky hroznového vína. Můžete ovšem přidat i nasekané ořechy, semínka, olivy nebo třeba kapary. Obligátní petrželku kudrnku vyměňte zase za snítky řeřichy, klíčky nebo jiné druhy bylinek.