Antwort Co zere mandelinku bramborovou? Weitere Antworten – Co žere mandelinky bramborové
Jejím predátorem je i slunéčko Coleomegilla maculata, které požírá vajíčka mandelinky.Výluh z kopřiv
Vložte do desetilitrové nádoby kopřivy a zalijte je vodou. Zhruba tak za pět dní vodu slijte a přes jemné sítko nebo plátýnko ji nalijte do rozprašovače. Pak už stačí jen napadené brambory postříkat. Tento výluh skvěle funguje zejména při likvidaci čerstvě vylíhlých larev.Mandelinka bramborová – napadá nejčastěji brambory a svým žírem na listech může snížit výnos hlíz o 30% až 50%. Vhodný čas pro postřik je v období líhnutí larev prvého až třetího stádia (L1 – L3), a to přírodním insekticidním přípravkem SPINTOR, který je zaregistrován i do ekologického pěstování brambor.
Kdo žere Mandelinku : Potravu mandelinky bramborové tvoří lilkovité rostliny, především brambory. Můžeme jí ale zahlédnout i na rajčatech a lákají ji i některé druhy lilku. Jedná se o nebezpečného škůdce brambor, který má schopnost si brzy vytvořit imunitu vůči řadě toxinů.
Kde se vzala mandelinka bramborová
Mandelinka bramborová neboli „americký brouk“, jak byla v 50. le- tech v zemích socialistického tá- bora nazývána, opravdu pochází z USA. Poprvé byla popsána v ro- ce 1824 v Coloradu.
Co žere brambory v zemi : K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).
„Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech.
Jen pozor, mandelinka je dobrý plavec. Takže ji nestačí ve skleničce zalít vodou. Zabít je můžete vodou horkou, slanou. Anebo jen zašroubujte víčko, a nechejte je pojít.
Kdy aplikovat postřik proti mandelince bramborové
Brambor, Mandelinka bramborová
Aplikujte v době maxima líhnutí larev. Minimální interval mezi aplikacemi je 7 dní.K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).Brouci vylézají ze země obvykle v polovině května po vzestupu teplot v půdě na 14 °C, vyhledávají potravu a páří se. K oplození samiček však může dojít již na podzim. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů ve snůškách s 30–35 vajíčky. Průměrná plodnost jedné samice je 500 vajíček.
K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).
Co proti strupovitosti brambor : Proti strupovitosti lze bojovat různými prostředky, jako je například nepěstování brambor na jednom pozemku v průběhu 4 let, nepěstování brambor na lehkých půdách (písčitých), dostatečná závlaha při nasazování hlíz, nepoužívat vápenitá hnojiva, používat spíše kyselá hnojiva (síran amonný, superfosfát).
Po čem zasadit brambory : V mírných oblastech můžete často začít sázet brambory již na začátku dubna, v chladnějších koutech se vyplatí počkat až na začátek května. Při výsadbě brambor dbejte na to, aby měly vhodné sousedy: brambory si velmi dobře rozumí se špenátem, kedlubnami, bobem, kukuřicí a dalšími druhy zelí v bezprostřední blízkosti.
Jak sbírat mandelinky
Čtyři rotory sbírají brouky z řádků z pravé strany a další čtyři rotory z levé strany. Rotory jsou poháněny hydraulicky. Pokud máte jen menší políčko, je možné brouky sbírat ručně. Je to nejspolehlivější metoda, jak se zbavit mandelinek.
Z přírodních přípravků proti tomuto nepříjemnému škůdci doporučujeme přípravek Neem Azal T/S. Je vyrobený z výtažku z plodů a listů tropického stromu Azadiracha indica. Zastavuje požerovou aktivitu škůdce. Po aplikaci přípravku přestanou být škůdci aktivní a dále neškodí.Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Kdy postřik proti padlí : Ošetření se provádí preventivně v pevně daný čas, tj. jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.