Antwort Co zere saláty? Weitere Antworten – Co napada salát
Plísně – plíseň šedá a plíseň salátová napadají hlávkový salát nejčastěji. Napadené části žloutnou a pokrývají se plísní. Chorobu podporuje vlhkost, houba přežívá v půdě. Veškeré napadené rostliny je nutné včas odstranit.Chuťové vyváženosti pak dosáhnete kombinací kyselé složky (šťáva z citrusů, jablečný, balzamikový či klasický ocet), sladidla (cukr, med, javorový či jiný sirup) a soli (či sójové tamari omáčky). Požadovanou konzistenci připomínající emulzi napomáhá hořčice, kvalitní (kravský či rostlinný) jogurt, nebo med.Někdy se přihodí, že salát začne vytvářet květní stonky ještě dříve, než se vůbec začnou tvořit hlávky. A právě toto je důsledek nevhodné volby odrůdy. Každá odrůda je vždy spojena s typickým obdobím výsevu i výsadba předpěstovaných sazenic. Pokud se oproti tomuto pevně danému termínu opozdíte, váš salát vykvete.
Co dát do Zeleninoveho salátu : Ledový salát natrháme do mísy na malé kousky, přidáme nakrájená rajčata, papriky, okurku, posypeme trochou vegety, pepře, zakápneme olivovým olejem a promícháme.
Co mi zere salát
Larvy osenice polní jsou na zeli, salátu, mrkvi a příležitostně i na chřestu. Holé šedé larvy ožírají kořeny a kořenový krček. Používejte rostliny, na které se škůdci nalákají, rozmístěte návnady, pod postiženými rostlinami vyhledávejte larvy a ničte je, používejte povolené přípravky.
Co žere zeleninu : Zeleninu nejčastěji napadají mšice, plzáci a slimáci, svilušky, molice, květilky, pochmurnatky, dřepčíci, mravenci, bělásci, mandelinky, hryzci, v posledních letech i larvy chroustů neboli ponravy.
Co se dává do tradičního řeckého salátu
Tradiční řecký salát se skládá z nakrájených okurek, rajčat, zelené papriky, červené cibule, oliv a balkánského sýra. Tato klasická kombinace je vynikající, ale nám například chutná více červená paprika.
Základem jsou samozřejmě rajčata, která musí mít chuť. Vinný ocet může být i červený, případně lze použít jablečný. Kromě červené cibule můžete použít i cibuli bílou nebo jarní cibulku. Na osvěžení můžete do salátu nasekat hladkolistou petržel.
Co žere kořeny salátu
Drátovci na salátu
Pokud rostliny salátu náhle vadnou, kořeny s největší pravděpodobností ožírá žlutá larva, tvrdá jako drát, s tmavou hlavičkou – drátovec. Proti drátovcům je účinné obdělávání půdy, nastražení návnad a rozhození a zapravení půdních insekticidů do povrchové půdy.Smíchejte olivový olej (60 ml), jablečný ocet (30 ml), kurkumu (2 g), najemno nastrouhaný zázvor (1 g) a trochu medu (7 g). Zalijte salát zálivkou a a dobře promíchejte.Vařenou čočku, papriku, okurku a cibuli smícháme v jedné míse a ochutíme balsamicem, nasekanou mátou, solí, pepřem, šťávou z limetky a nakonec zakápneme olivovým olejem. Podáváme jako přílohu (například k rybě) nebo jako samostatné syté vegetariánské jídlo.
Larvy osenice polní jsou na zeli, salátu, mrkvi a příležitostně i na chřestu. Holé šedé larvy ožírají kořeny a kořenový krček. Používejte rostliny, na které se škůdci nalákají, rozmístěte návnady, pod postiženými rostlinami vyhledávejte larvy a ničte je, používejte povolené přípravky.
Co ochutnat v Řecku : Mezi řecké speciality patří:
- moussaka (mleté maso zapečené s lilky, rajčaty a bešamelem),
- pastítsio (varianta bez lilků, zato s makaróny a sýrem),
- dolmades (plněné vinné listy),
- souvlaki (špízy grilované nebo smažené),
- gyros, balený v pita chlebu s cibulkou, rajčaty a omáčkou tzatziki.
Co se dává do Těstovinového salátu : Těstoviny smíchejte s nakrájenými rajčaty, omytým polníčkem, kukuřicí a mozzarellou. Oloupejte česnek, prolisujte ho do mísy a přidejte smetanu s majonézou, vše pořádně promíchejte. Salát dochuťte solí a pepřem podle chuti. Nakonec ho dejte na chvíli chladit do lednice.
Jak udělat domácí dresing
Postup přípravy
V nádobě smícháme jogurt a zakysanou smetanu. Poté postupně vléváme mléko, až vznikne hladký dresink. Přidáme najemno nastrouhaný česnek, ochutíme solí a důkladně promícháme metlou. Hotová zálivka by měla mít hustě tekoucí konzistenci.
Jak dlouho se vaří čočka
- červená a žlutá čočka loupaná nenamočená – 15 minut.
- zelená (běžná) čočka, čočka beluga – 20 minut, namočená na 2 hodiny – 15 minut.
- červená čočka neloupaná, tmavozelená čočka – 25 minut, namočená na 2 hodiny – 20 minut.
Čočku propláchněte pod studenou vodou a dejte do středně velkého hrnce. K čočce přilijte zrhuba 1 l vody a na středním plameni přiveďte k varu. Vařte 19–20 minut, dokud čočka není měkká. Po uvaření čočku sceďte, zchlaďte pod tekoucí studenou vodou a přesuňte do větší mísy.
Co se vyplatí koupit v Řecku : Co nakoupit v Řecku Z Řecka se vyplatí koupit domů jako dárek olivový olej, víno, fetu, sezamová semínka v medu. Dobrý je i zdejší med, nejlepší je tympánový z Limnu a Kalymnu, skvělý jogurt měli i na ostrově Thassos. Výborný je i místní jogurt.