Antwort Co zije v tropickém pasu? Weitere Antworten – Jaké zvíře žije v tropickém pasu
Zástupci savců: Antilopa lesní, buvol pralesní, prase pralesní, levhart, hojně zastoupeni primáti (gorila, orangutan, druhy opic) a dal. Savany se nacházejí v tropickém pásu (Afrika, Jižní Amerika, …).Pěstuje se palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová třtina, rýže apod.Tropický (rovníkový) deštný les se vyskytuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v oblastech s vysokou průměrnou teplotou vzduchu (25-28°C), vysokými úhrny slunečného záření a s dostatečným množstvím srážek (více než 1 500 mm ročně, ale i 10 000 mm ročně). Teplota je ve všech měsících vyšší než 18°C.
Co žije v tropickém deštném pralese : Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…
Co je typické pro mírný pás
Charakteristika. Pro podnebí mírného pásu jsou charakteristické výrazné změny počasí vlivem neustálých přechodů a vzájemného setkávání teplého vzduchu od jihu a toho studeného od severu, což vede k velmi častému vzniku frontálních systémů.
Jací živočichové žijí v mírném pásu : o typičtí živočichové: • ZAJÍC, LIŠKA, SRNCI, JELENI, VLCI, KUNA, VEVERKY… různí hlodavci, ptáci, draví ptáci, obojživelníci… o vzácnější živočichové: MEDVĚD, TYGR, LEVHART, RYS, SOB…
SAVANY – rovné otevřené plochy porostlé travinami a místy keři – střídá se zde období sucha a období dešťů – rostliny: vysoké traviny, plantáže bavlníku, podzemnice olejný (burské oříšky),… – živočichové: slon, zebra, antilopa, žirafa,…
V průběhu 24 hodin tělesná teplota povrchu těla kolísá v rozmezí 0,5–0,7 °C, nejvyšší hodnoty jsou kolem 18.00 hod, nejnižší pak okolo 4.00 hod. Takový rytmus mají ale vytvořený až děti od cca 2 let Teplota do 38 st se označuje jen jako teplota zvýšená. v konečníku je nutno odečíst cca 0,5°C.
Co žije v amazonském deštném pralese
Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.Ty nejzachovalejší deštné pralesy najdete na severovýchodě ostrova. V deštných pralesích Madagaskaru rostou vzácná tropická dřeva jako eben, palisandr, mahagon či tzv. růžové dřevo (Dalbergia baroni), dále bambus, stromové kapradiny, cykasy a palmy.Hojně zde žijí zajíci, lišky, srnci, jeleni i vlci. Jsou zde jezevci i kunovité šelmy – kuna či hranostaj, rovněž výčet ptáků by byl velmi bohatý.
ROSTLINY: (převážně opadavé stromy) – duby, buky, břízy, javory, pšenice, kukuřice,řepa cukrovka, zelenina, ovocné stromy… Vyskytují se pouze na severní polokouli v chladnějších oblastech mírného pásu. (pod -25°C). Málo úrodná půda – půda je dlouhodobě zmrzlá.
Kdo žije v subtropickém pásu : Vyskytují se zde lesy smíšené, jehličnaté, stepi a lesostepi, ale i pouště. Rostliny – dub, buk, bříza, kapradiny, mechy, …. Živočichové – jelenovitá zvěř, divoká prasata, liška, kuna, lasice, vlk, ….. Rostliny – smrk, borovice, modřín, jedle Živočichové – medvěd hnědý, sobol, liška, ondatra, tetřev hlušec, …..
Jaká teplota těla je smrtelná : subfebrilní – 37–38 °C; febrilní – nad 38 °C; hyperpyrexie – 40–41 °C; nad 42 °C většinou smrt.
Kolik stupňů je tropická noc
Tropická noc znamená, že minimální noční teplota neklesla pod 20 °C. Bohužel však v databázi jsou k dispozici minimální noční teploty většinou jen za posledních 10-15 let, ostatní by se musely hledat v papírových výkazech. Proto pro historické porovnání musíme porovnávat dny s celodenní minimální teplotou 20 °C a víc.
V Amazonii se v současné době ve velkém měřítku těží nerostné suroviny – např. zlato, měď, ropa ( zvláště na území Ekvádorské Amazonie).Z ryb zde žije ⅓ celosvětové sladkovodní fauny (2 000 druhů). Arapaima velká dosahující délky až 4 m má průmyslový význam. Charakteristická je také dravá ryba piraňa. Žijí zde také rejnoci, úhoři, hadi a krokodýli.
Jaké stromy rostou v pralese : Před příchodem člověka pokrývaly většinu území našeho státu pralesy. V nížinách tvořené převážně duby, ve vyšších polohách hlavně buky, jedlemi a v nejvyšších smrky. S nimi rostlo množství dalších stromů – lip, jasanů, javorů, habrů, jilmů, olší, borovic, tisů a dalších druhů dřevin.