Antwort Co znamená zesilovač třídy D? Weitere Antworten – Co je zesilovač třídy D
Zesilovače pracující ve třídě D
Třída D se nespoléhá na vlastnosti reproduktorů, ale používá dolní propust, která složky s vysokými kmitočty odfiltruje. Spínaný signál pro koncový stupeň se získá pomocí pulzně šířkové modulace nebo delta modulace.V případě volby zesilovače na reproduktory by měl výkon zesilovače být v rozmezí 60-80% zatížitelnosti reproduktorů. V případě volby zesilovače na subwoofer, je princip právě opačný. Jeho výkon by měl být cca o 20% vyšší, než je zatížitelnost subwooferu.Všechny zesilovače se dělí do tříd, které charakterizují jejich pracovní vlastnosti nebo princip, na kterém zesilovač funguje při konkrétním nastavení pracovního bodu. V podstatě jde o to, do jaké míry bude tranzistor v klidovém stavu (bez buzení) otevřen, případně uzavřen.
Ve které třídě pracuje nejčastěji výkonový zesilovač : Věnujme se však nyní analogovým zesilovačům třídy AB a "digitálním" zesilovačům třídy D. Tedy zesilovačům, které jsou v současnosti nejčastěji zastoupené jak v automobilech, tak domácnostech. Hned na úvod je potřeba zmínit, že zesilovače třídy D nejsou digitální zařízení.
Co určuje pracovní třída zesilovače
Třída zesilovače je určena polohou pracovního bodu na převodní charakteristice tranzistoru. Převodní charakteristika je závislost kolektorového proudu na proudu do báze tranzistoru. Zesilovač třídy A (obr. 5) má klidový pracovní bod umístěný v lineární části charakteristiky.
Jaké jsou třídy zesilovačů : třída A – má nastavený velmi vysoký tzv. klidový proud, velmi nízké zkreslení, menší výkon, horší účinnost, hřeje. Hodí se pro hifi a „highend“ aplikace. třída AA – výstupní zesilovač pracuje ve třídě A a je napájen zdrojem –malého napětí, který je plovoucí a je posouván zesilovačem pracujícím ve třídě B.
hodnoty napětí z osciloskopu, že výkon dává hodnota efektivní, takže výkon vypočtete: max. hodnota napětí nadruhou, děleno 2, děleno odporem zátěže. Příklad: Jedna půlvlna sinusovky špička-špička 40V, zátěž 4Ohmy. Výkon je: 40 na druhou, čili 1600, děleno 2 je 800, děleno 4Ohm dává 200W sinusového výkonu.
RMS (root mean squared) – měření trvalého výstupního výkonu zesilovače při dané úrovni zkreslení. Obecně je RMS výkon zhruba polovinou hudebního (špičkového, chvilkového) výkonu, např. 7 W RMS odpovídá zhruba 11–13 W hudebního výkonu.
Jak vypočítat zesílení zesilovače
Zesílení zesilovače je proto vždy definováno poměrem změny výstupního napětí nebo proudu ke změně napětí nebo proudu na vstupu. Jde-li o střídavý signál, považujeme střídavé napětí (proud) za periodické změny a zesílení je analogicky dáno poměrem velikosti výstupního k velikosti vstupního střídavého signálu.Podle druhu a frekvence vstupního signálu
zesilovače nízkofrekvenční (20Hz – 20kHz), zesilovače vysokofrekvenční (nad 20kHz), impulsové zesilovače (přenos dat apod.), stejnosměrné zesilovače.Pracovní bod obvodu je klidový stav při nepřítomnosti signálu. Je dán konkrétním bodem na charakteristice. Z tohoto bodu se mění proud nebo napětí, pokud je přítomen užitečný signál.
Pokud se ptáš přímo na reproduktor, profesionální reproduktory mají obvykle nominální impedanci 8 ohmů, reprosoustavy pak obvykle 8 nebo 4 jmenovitě, málokteré mají 2 ohmy.
Co je výkonový zesilovač : Výkonové koncové zesilovače jsou zařízení, která zesilují elektrické signály, které byly nastaveny na odpovídající hlasitost a tón a vyslané z mixu na úroveň, kterou lze převést na akustický zvuk pomocí reproduktorů.
Jaký výkon reproduktorů : Výkon reproduktoru
U běžných reproduktorů je to mezi 20 W až 200 W. Zdroj může disponovat vyšším výkonem než reproduktory, neboť není potřeba, aby do nich zvuk posílal naplno. Pokud by však byl nižší, nebudou hrát reproduktory dostatečně nahlas.
Co je Pmpo
Výkon PMPO (Peak Music Power Output) uvádí údaj o tzv. hudebním výkonu, což je výkon, kterého zesilovač dosáhne ve špičkách v krátkodobém intervalu. Bývá několikanásobně vyšší než udávaný výkon elektrický.
Při počítání v decibelech je postup následující: vypočítáme podíl dvou stejných veličin – veličina výstupní / veličina vstupní tento poměr zlogaritmujeme (dekadický logaritmus) vynásobíme číslem 10 (pro výkon) případně 20 (pro napětí nebo proud)Připojí se zesilovač k zátěži a vybudí se sinusovým generátorem, kmitočet kolem 1kHz. Sleduje se čistota sinusovky a jak to začne zkreslovat, stáhne se budcí signál a při čisté sinusovce se přečte max. výstupní napětí do zátěže a z toho už se dopočítá výstupní výkon zesilovače.
Kolik OHMU do auta : Běžná autorádia pracují s reproduktory nejčastěji o impedanci 4 nebo 3 Ohmy. Reproduktory s impedancí 3 Ohmy mají výhodu v tom, že při nižší impedanci produkuje zesilovač v rádiu vyšší výkon a reproduktory tak umí zahrát hlasitěji a bez zkreslení ve vyšších hlasitostech.