Antwort Jak často zvoní kostel? Weitere Antworten – Kdy Bijou zvony
Pověst o odlétání zvonů do Říma na Velikonoce je všeobecně známá. Vždy na Zelený čtvrtek po odeznění modlitby Sláva na výsostech Bohu (Gloria in excelsis Deo) zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání svatého otce. Někdy se tvrdí, že zvony odlétají proto, že se bojí řehtaček.Běžně se zvoní po dobu 10 minut. Každou neděli v poledne se koná "větší" zvonění (bez mše) a zvoní se 15 až 20 minut.Zvony tradičně odzváněly významné události, jako ukončení války, korunovaci, vstup panovníka (následníka) do města či narození následníka trůnu. I v současnosti se při některých významných událostech zvoní kostelními zvony.
Proč Bijou zvony : V kostelních věžích svolávají k bohoslužbám, vybízejí k modlitbám, ale jsou i nositeli řady symbolických významů. Mezi ně patří i zvonění v pátek ve tři odpoledne, v hodinu smrti Ježíše Krista, kterého tento den ukřižovali.
Kdy naposledy zvoní zvony
Tento letitý zvyk se dodržuje dodnes, a tak se na Zelený čtvrtek při večerní liturgii při zpěvu Gloria zvoní naposledy a poté zvony mlčí až do Gloria o velikonoční noci, protože zvony „odlétají do Říma“. Mnohde existovala pověra, že když naposledy zvoní na Zelený čtvrtek zvon, má člověk cinkat penězi, aby se ho držely.
Kdy se zvonilo klekání : Klekání je zvonění, které se opakovalo každý den třikrát – za úsvitu, v poledne a večer.
umíráček neboli hodinka – zvoní hned po smrti a k jejímu vyzvánění se užívá malého kostelního zvonu, pouze pokud zemře duchovní, k odzvonění úmrtí se vyzvání velkým zvonem. hrana – vyzvání se v poledne po úmrtí. praepuls (též puls) – zvoní před pohřbem, svolává lid k pohřbu.
Zvony občanům oznamují každý den poledne a podvečerní "klekání" (v létě v 19 hodin a v zimě v 18 hodin) a odchod občanů na věčnost tzv. "umíráček".
Co dělá zvon
Zvony slouží ke svolávání na mši, pro odzvánění času i při mimořádných společenských událostech, nejčastěji při úmrtích osob, kdy se zvoní umíráček, ale i při svatbách, narozeninách význačných osob, korunovacích panovníků, inauguracích volených hlav států apod.Srdce tohoto zvonu puklo již čtyřikrát: roku 1630, 1734, 1797 a naposledy roku 2002.Začíná obvykle po sobotním soumraku svěcením ohně před chrámem. Od něho si věřící zapalují svíce, které jsou symbolem světla, to Kristus přinesl světu. Během vigilie věřící čekají, až zvony (které se od Zeleného čtvrtka nepoužívaly) oznámí Kristovo zmrtvýchvstání.
Večerní zvonění (klekání) bylo i pokynem pro děti, aby šly domů, protože bude chodit klekánice, která zlobivce a opozdilce odvleče pryč. Podobný účinek mívala i polednice, která dohlížela na včasný příchod dětí k obědu. Samo sebou, že i při úmrtí občana a jeho pohřbu se zvonilo.
Jak vypadá Klekánice : Česká klekánice mívá stejně jako někdy polednice podobu škaredé stařeny s rozcuchanými vlasy, šikmýma očima a kopytem, také je znám klekáníček – objevují se jako mužík chodící po kolenou, jako děsivý mužík s rohy či vířící sloup prachu. Klekánice unáší neposlušné a toulavé děti po večerním zvonění – klekání.
Proč se říká Komu zvoní hrana : Komu zvoní hrana je obrat, který bychom mohli parafrázovat také jako „komu zvoní umíráček”, „kdo to má nahnuté” nebo „kdo to má spočítané”. Pojmem hrana lze označit část zvonu, proto se nejspíše začalo používat spojení zvonit hrana ve smyslu zvonit za zemřelé či jako synonymum tzv. zvonu „umíráčku”.
Jak dlouho se Zvoni umíráček
Zvonilo se třikrát po pět minut se dvěma přestávkami uprostřed. Přibližně pětiminutový interval „stačil“ na modlitbu dvou desátků za zemřelého. Ruční zvonění ve srovnání s dnešním automatickým se značně lišilo.
Chodí v pravé poledne, když je slunce na obloze nejvýš, a nemilosrdně trestá všechny, kteří by v tuto denní dobu pracovali například na poli. Navíc odnáší děti, které se zdržely venku a nepřišly včas domů na oběd. V lidové kultuře je poledne stejně jako půlnoc vnímáno jako hodina duchů.Zvon Zikmund v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je největším zvonem České republiky. Je 256 cm široký (dolní průměr) a 187 cm vysoký (výška bez koruny). Váží cca 13,5 tuny.
Co drzi zvon : Srdce zvonků drží čep, který zajišťuje, že bude mít srdce jen jednu osu pohybu. To je dále také brzděno pružinou, takže po rozeznění zvonu odskočí a znějící tóny jím nejsou tlumeny.