Antwort Jak bojovat s kůrovcem? Weitere Antworten – Jak se zbavit kůrovce
Jak se zbavit kůrovce
- Vemte kůrovcům potravu.
- Identifikujte napadené stromy.
- Vytěžte nejdříve napadené dřevo.
- Kombinujte mechanickou a chemickou asanaci.
- Odstraňujte kůrovce i na skládce.
- Odkliďte napadené dříví z lesa.
- Odchytávejte kůrovce na počátku rojení
- Chraňte živé stromy.
Desatero ochrany lesa
- Odstraňujte pro kůrovce atraktivní dříví
- Důsledně vyhledávejte a těžte napadené stromy.
- Zredukujte stav kůrovců při jarním rojení
- Kombinujte metody asanace.
- Eliminujte kůrovce na skládkách.
- Nenechávejte napadené dříví v lese.
- Dočišťujte ohniska žíru.
- Neplýtvejte kapacitami a energií
V současnosti se může šířit i z neasanovaného kůrovcového dříví, které si nakoupíte a dovezete z lesa. Pokud si takové dříví pořídíte na topení, je potřeba ho spálit včetně opadané kůry přes zimu do dubna, jinak hrozí, že napadne smrk nebo další jehličnaté dřeviny v okolí.
Jak vypadá strom napadený kůrovcem : Drobné pilinky nápadně připomínající suchou sedlinu z kávy jsou rozsypané v těsné blízkosti stromu. U jeho paty, kořenů nebo zůstaly na pavučinkách a větvích. Jde-li o pokročilý stav napadení kůrovcem, může vrstva hoblin dosahovat i několika centimetrů.
Kdo žere kůrovce
Mezi predátory lýkožrouta patří například datlovití ptáci, brouci, mouchy či roztoči. Životy kůrovců mohou ohrožovat také paraziti, jako třeba vosičky či hlístice, a různé patogeny.
Jak poznat smrk napadený kůrovcem : Ohrožen je zejména smrk ztepilý. Jak poznat, že strom je kůrovcem napaden – výrony pryskyřice a závrtové otvory, rezavé drtinky za šupinkami kůry na patě kmene, po sloupnutí kůry je možné nalézt typické požerky, – barevné změny jehličí, které postupně rezne a začíná opadávat, rovněž opadává kůra – pozdní příznaky.
Lapák a lapač
Klíčová je včasná asanace, tedy odkornění (oloupání kůry) nebo chemický postřik před tím, než škůdce dokončí svůj vývoj. Naproti tomu lapač je plastová past, do které se láká škůdce pomocí feromonového odparníku. Odchycení brouci se pak v pravidelných intervalech 7 až 10 dnů vybírají a likvidují.
Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy. Při přemnožení, kdy nenalézá dostatek vhodného materiálu pro další množení, pak napadá i stromy zdravé.
Jak dlouho se dožívá kůrovec
Ačkoli v porovnání s některými dlouhověkými druhy hmyzu žijí kůrovci poměrně krátce, jejich život určitě není jepičí. Pokud se šťastnému lýkožroutu smrkovému podaří vyhnout všem nepřátelům v podobě šplhavých ptáků, dravého hmyzu, či obranných mechanismů stromů, může se dožít až dvou let.Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.Takže klidně hned další rok po zakořenění smrky stříhejte. Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat.
Feromonový štěrbinový ( deskový ) lapač na monitorování a odchyt podkorního a dřevokazného hmyzu. Absolutně odolný vůči nepříznivým klimatickým vlivům. Lapač se skládá ze základního korpusu se štěrbinami, výsuvné misky se sítky pro odtok vody a víčka misky (trychtýřek), které zamezuje zpětnému úniku lýkožrouta.
Co je lapák : Lapák je evidovaný, skácený, zdravý a odvětvený strom nebo jeho část, atraktivní pro daný druh kůrovce, určený k jeho kontrole, případně hubení (pro lýkožrouta smrkového se tedy používá smrk).
Jak se zbavit stromů : Můžete si ho nechat „naporcovat“ a spálit v kamnech nebo krbu. Pokud tuto možnost nemáte, s arboristou si předem sjednejte i jeho odvoz, případně likvidaci pařezu. Moderní technika ho umí takřka rozemlít na padrť. Na uvolněné místo si pak můžete vysadit strom nový, třeba i vzrostlý.
Jak daleko doletí kůrovec
Jak daleko kůrovec doletí Vlastní silou v laboratoři dokáží lýkožrouti smrkoví doletět až dvě desítky kilometrů.
Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.smrkový je typickým sekundárním škůdcem. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy.
Kdy nejlépe stříhat jehličnany : Jak a kdy jehličnany prořezávat Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu. Rozhodně se nedoporučuje prořezávat uprostřed vegetačního období.