Antwort Jak brousit prkennou podlahu? Weitere Antworten – Jak zrenovovat starou prkennou podlahu
Stará prkenná podlaha a obroušení
Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát. Brousit je nutno čtyřikrát až pětkrát, používají se smirkové papíry s různou zrnitostí, od 16 do 120. Naposledy se vždy provádí velmi jemné dobroušení.Záleží zejména na tom, jaký povrch budete brousit. Pokud jde o prkna nebo parkety skládané jedním směrem, doporučujeme pásovou brusku. U parket skládaných do různých obrazců, kdy jsou vlákna dřeva různě směrována, použijte talířovou brusku.Použijte brusivo zrnitosti P100 na kraje a rohy místnosti a zrnitost P120 pro plochu místnosti. Tip: Pro dosažení dokonalého povrchu doporučujeme použití excentrické brusky pro kraje a rohy místnosti a oblasti před dveřmi.
Jak brousit podlahu : Celý proces by měl být třífázový, nejdříve hrubé obroušení, poté broušení nástrojem střední hrubosti a nakonec přeleštění jemným brusným nástrojem. Mezi jednotlivými kroky podlahu vždy důkladně vysajte. Po broušení je potřeba obnovit povrchovou úpravu. Buď podlahu nalakujte nebo napusťte olejem či voskem.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pomocí vodováhy a pravítka určíte u podlahy nejvyšší bod. Na vyrovnání podlahy pak budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a poté nanesete na problémová místa. Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny.
Jak odstranit vrzání podlahy : Najděte místo činu, respektive zdroj vrzání, a přesně do těchto rýh v podlaze nasypejte trochu grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů vrzajících parket, místo překryjte hadrem nebo starou utěrkou a několikrát si na něj stoupněte celou svou vahou. Díky tomu prášek pronikne až do hloubky a vrzání ustane.
Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.
Nabídka ZDARMA
Práce | Cena |
---|---|
Vysátí podlahy | 10 až 20 Kč za metr čtvereční |
Pokládka parket standardních rozměrů (bez materiálu) | 250 až 380 Kč za metr čtvereční |
Broušení parket (hrubé a jemné) | 125 až 225 Kč za metr čtvereční |
Tmelení parket (jedna vrstva) | 40 až 75 Kč za metr čtvereční |
Jak ošetřit dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.Pro lehké práce postačuje jednodušší bruska
Pokud často pracujete s různými tvary povrchů, měli byste zvážit přidání vibrační brusky. Pokud jste specialista na autoklempířské práce nebo se zabýváte dobrušováním složitě tvarovaných oblin na historickém nábytku, pak je pro vás ideální volbou excentrická bruska.Během let se dřevěné podlahy opotřebí, poškrábou, ztratí svůj lesk a měly by se obnovit. Aby bylo možné podlahu nově napustit, musí se však napřed zbrousit, a to v několika cyklech broušení a s různými zrnitostmi. Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy.
Upevněte klínek lepidlem na dřevo. Pokud není možné se dostat do prostor pod podlahu, existují i další způsoby, jak se hluku zbavit. Kupte si soupravu na vrzající podlahy, kterou můžete koupit v železářství, a která obsahuje šrouby s odlomitelnou hlavičkou. Je určená právě na podlahy, které je nutné opravovat shora.
Jak vytírat lesklou podlahu : Jak vytírat dlažbu Na dlažbu se hodí čistič s obsahem alkoholu, který rychle vyprchá a dobře odmašťuje. Pokud je dlažba vysoce lesklá můžete použít i přípravek na sklo. Tekutý písek, leštěnka, ocet, vosk nebo přípravek na nádobí jsou pro lesklou dlažbu téměř jistá zkáza.
Jak obrousit špalek : od bot při používání špalku jako stoličky, tak stačí použít jemný brusný papír a špalek lehce obrousit. Zároveň můžete špalek ošetřit některým z našich produktů k péči o dřevo. Špalek také disponuje látkovými podložkami, a to z důvodu větrání dřeva na podlaze, aby nenavlhlo. Zároveň tak nepoškrábete podlahu.
Čím obrousit trámy
Pro broušení dřevěných ploch se dnes v dílnách často používá velká pásová bruska. Lineárním brusným pohybem po směru žilkování se dosáhne velmi dobrého výsledku broušení. Alternativně k tomu, když například není k dispozici stacionární pásová bruska, existují různé ruční brusky.
Jako plnicí látka se používá tmel, který se míchá s brusným prachem většinou v poměru 1:1 (například „Gel“ od Bony). Tento tmel se barevně podobá položeným parketám. První tmelení se provádí pomocí nerez ocelové stěrky. Hmota se rovnoměrně rozetře po celé ploše podlahy.Z díry v podlaze stačí odstranit nesoudržné části, průmyslovým vysavačem vysát prach, díru navlhčit vodou a zapravit betonovou směsí. Povrch betonové směsi se zahladí ocelovým hladítkem a je hotovo. Menší díry v betonové podlaze není třeba opravovat, vyrovnají se během aplikace samonivelační stěrky.
Jaký olej na dřevěnou podlahu : Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.