Antwort Jak casto má být stolice u miminka? Weitere Antworten – Jak casto má mít miminko stolici
Některé děti mají stolici 7 až 10krát denně. Jiné mají naopak stolici jednou za dva dny nebo ji nemají několik dní. Kojené děti nemusí mít stolici po dobu 10 dnů, protože mateřské mléko se může vstřebat celé. Pokud dítě několik dní nemělo stolici, je důležité sledovat větry.Stolice po umělém mléku by se měla vyskytnout nejméně jednou za dva dny, ideálně každý den. Pokud s přechodem na umělou výživu dítě trpí zácpou, nebo je naopak jeho stolice řídká až vodnatá, jde o signál, že dítěti nabízená umělá výživa nevyhovuje.Jestliže miminko kojíte, bude nejdříve stolice zeleno-hnědá nebo žluto-hnědá. Asi po pěti dnech začne být světle hnědá nebo žlutá se zrnitou konzistencí. To je zcela normální a znamená to, že dítě je zdravé. Na druhou stranu stolice uměle živených dětí bývá pastovitá a je žlutá nebo světle hnědá.
Jak často má dítě kakat : U plně kojených dětí je tato frekvence velmi variabilní, průměrně 5 až 8 stolic denně, normou je i jedna stolice za týden, pokud se neobjevují bolesti bříška a děťátko prospívá. U dětí od jednoho roku dochází k odchodu stolice jednou za 8 až 42 hodin, od 3 let věku je interval 24 až 48 hodin.
Jak se pozná zácpa u kojence
Příznaky zácpy u dětí
Stolice o velkém průměru. Bolest bříška a nadýmání. Další příznaky zácpy jako mrzutost, nechutenství, neochota se vyprazdňovat.
Kdy dát miminko na zem : Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.
Za jeden týden obvykle váha dítěte naroste o 150 až 250 gramů. Víte, že kojená miminka nemusí mít stolici i několik dnů Pokud se všechny živiny z mateřského mléka dokonale vstřebají, dítě může být bez stolice klidně i týden.
Někteří novorozenci mají stolici při každém přebalování, někteří jednou za týden. A i tak to může být ještě v normě, pokud miminko prospívá a nejeví známky neklidu. Pokud je mléka dostatek až přebytek, je stolice častá, je-li mateřského mléka tolik, že přesně odpovídá potřebě dítěte, nemusí být stolice několik dnů.
Jak se pozná průjem u kojence
Průjem u kojeného dítěte je charakterizován především změnou hustoty a barvy stolice (ne četností). Průjem kojených dětí je obvykle zelenohnědé barvy, zapáchá a objevuje se příměs hlenu.Má-li plně kojené dítě jen malé množství hnědé stolice jednou za den nebo ještě méně často a stolice zapáchá, mohlo by jít o tzv. "hladovou" stolici. v takovém případě je třeba hlídat intervaly mezi kojením, případně je zkrátit, nabízet dítěti prs ještě před tím, než začne jevit známky hladu.Jak rozpoznat, že jde o zácpu
- Děťátko pláče a je zřejmé, že se necítí ve své kůži, krčí se a zatíná pěstičky;
- Má velmi tvrdé bříško;
- Odmítá jíst;
- Stolice je tvrdá, suchá až drobivá a nezvykle zapáchá;
- V oblasti konečníku se objeví krev;
- Vyprazdňování tvrdé stolice přetrvává více než 48 hodin.
S miminkem můžete chodit ven ihned po návratu z porodnice, pokud není teplota nižší než –5 °C. Před první procházkou se ovšem doporučuje nejdříve miminko na venkovní teploty připravit např. častějším větráním (miminko samozřejmě vždy pořádně oblečte a přikryjte dekou).
Kdy zacit davat miminko na brisko : Pozici na bříšku je dobré miminku nabízet již hned po narození. Vzpřimovací reakce jsou přítomny, dítě jen potřebuje dostat prostor pro získávání zkušeností z této pozice. S postupným zlepšováním kvality souhry svalů na zadní a přední straně těla je dítě schopno zaujmout v pronaci pozici kvalitněji a na delší čas.
Kdy začne mít miminko tuhou stolici : Problémy se zácpou se u dětí mohou projevit v jakémkoliv věku. Asi u 40 % dětí se projeví již v prvním roce života, obvykle po odstavení a přechodu na umělou výživu a pevnou stravu. Některé děti zase trápí zácpa, když se učí chodit na nočník, tedy mezi dvěma až čtyřmi lety věku.
Co delat kdyz miminku nejde kakat
6 tipů, jak uvolnit zácpu u dětí
- Zkuste mu do jídla zamíchat odstříkané mléko nebo i jiné kojenecké mléko.
- Zvyšte dítěti příjem tekutin.
- Zařaďte stravu bohatou na vlákninu, a to především ovoce a zeleninu.
- S dítětem cvičte.
- Voda uvolňuje svaly.
- Rozhýbat střeva pomůže i masáž.
Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Protože každé dítě je jiné, nelze zácpu diagnostikovat podle frekvence stolice dítěte, ale spíše podle její velikosti a konzistence. Pokud vaše dítě trpí zácpou, bude jeho stolice suchá a tuhá nebo také nezvykle malá či velká. Průchod takové stolice může způsobovat namáhání nebo bolest.
Co nadýmá novorozence : Mezi potraviny, které nadýmají, patří hlavně luštěniny, syrová zelenina a kynuté pokrmy. Taková teplá buchtička čerstvě vytažená z pece může mít za následek nejprve bolení bříška u maminky a následně několikahodinový pláč u miminka.