Antwort Jak charakterizovat vypravěče? Weitere Antworten – Jaké jsou typy vypravěče
Existují i jiné typologie vypravěče, např. vševědoucí (autorský), osobní, přímý a „oko kamery“; nadosobní, osobní a neosobní; subjektivní, objektivní.Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou. Pokud při vyprávění nepoužijeme přímou řeč, jedná se o takzvaný popisný děj, nikoliv o klasické vypravování.vypravěč-postava: zjevný, „s hlasem i tělem“, konkrétní postava ve světě příběhu; příznačnější je vyprávění v první osobě (vypravěč vypráví svůj vlastní příběh, je současně hlavním hrdinou); vědění: ví vše o sobě samém – byť to nemusí říci, ale má limitované vědění o vnějším světě a vnitřním světě druhých; vypravěč- …
Jak poznat typy promluv : Typy promluv
Podle počtu mluvčích rozlišujeme: monolog (samomluva) – promlouvá jen jedna postava, buď nahlas nebo pro sebe v duchu (pak je to "vnitřní monolog") dialog (rozhovor) – postupně promlouvá několik různých postav a vzájemně na sebe reagují
Jaký může být vypravěč
Vypravěč je osobní (postava) nebo neosobní hlas, který tvůrce (autor příběhu) vyvíjí, aby informoval publikum o ději. Vypravěč může být anonymní, neosobní nebo samostatný subjekt, autor jako postava, nebo nějaká jiná postava objevující se a účastnící se na jejich vlastním příběhu, ať už fiktivním nebo faktickém.
Co je to personální vypravěč : Personální vypravěč – je charakterizován na základě perspektivy vyprávění. Vyjadřuje to, co může znát postava (ale i více postav, které se ve výpovědích střídají) o sobě zevnitř i zvenčí.
Podstata vypravování:
Vypravování jazykově zobrazuje události, příběhy se zápletkami (konflikty, kolizemi) a s jejich rozuzlením. Jsou podány často jako jedinečné, jako události, jeţ se staly jednou, ale ve své podstatě jako typické pro jistou dobu, společenské prostředí a jeho členy.
Vypravěč přímý – jedna z postav, která děj prožívá a zároveň o něm vypráví. Převažuje ich-forma. Vypravěčská kompetence je omezena dispozicemi postavy.
Jaké jsou typy promluv
TYPY PROMLUV
- přímá řeč = Honza řekl: "Měli bychom již jít."
- nepřímá řeč = promluva postavy o výroku jiné postavy. "Eva navrhla, že půjde se mnou."
- nevlastní přímá řeč (neznačená přímá řeč) = vyjadřuje to samé co přímá řeč, není však nijak označena uvozovkami.
Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností). Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou.Literární umělecká díla se dělí na tři základní druhy: lyriku, epiku a drama. Toto členění vychází z obecných, zpravidla estetických principů a používá se proto nadčasových kategorií. Nověji je možné díla dělit také na poezii, prózu a drama.
Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností). Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou.
Jak udělat charakteristiku : Při psaní charakteristiky osoby se vám nejvíce budou hodit přídavná jména, slovesa (ve spojení s podstatnými jmény) a přirovnání. Popis by měl být zároveň logický a květnatý, aby čtenář nabyl dojmu, že ji zná stejně dobře jako vy a sám by o ni dokázal vyprávět dál, aniž by ji kdy poznal osobně.
Jaké existují literární formy : Literární druh tvoří nejvyšší genologickou rovinu a dělí veškerou uměleckou literaturu na tři skupiny – podle obsahu na lyriku, epiku a drama (toto dělení pochází až od Goetheho, konec 18. století), nebo podle formy na poezii, prózu a drama (členění, které se rozšířilo v klasicismu).
Jaké jsou literarni formy
Literární umělecká díla se dělí na tři základní druhy: lyriku, epiku a drama. Toto členění vychází z obecných, zpravidla estetických principů a používá se proto nadčasových kategorií. Nověji je možné díla dělit také na poezii, prózu a drama.
Text samotný je samozřejmě správné začít nějakým úvodem, kde napíšete, o kom píšete, proč o něm píšete, a přidáte nějaké základní informace – kdo je, odkud je, kolik mu je apod. V dalších odstavcích už přejdete k samotnému popisu člověka. K tomu se obvykle užívá více pohledů.Charakteristika je slohový útvar, který vystihuje charakter člověka, případně zvířete nebo věci. Popisujeme v ní nejen vnější znaky objektu, ale také jeho povahové rysy, vlastnosti, zájmy, schopnosti a vztah k druhým lidem.
Jak poznat literární druhy : Rozlišujeme tři základní literární druhy: epika, lyrika a drama.
- EPIKA – obsahuje a popisuje určitý děj.
- LYRIKA – nemá děj, vyjadřuje pocity.
- DRAMA – je tvořeno promluvami, případně jednáním, jednotlivých postav.