Antwort Jak dělíme pohyb podle dráhy? Weitere Antworten – Jak dělíme pohyby z hlediska tvaru dráhy
Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý. Tvar trajektorie je závislý na volbě vztažné soustavy.Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:
- přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
- křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.
Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý. Přímočarý pohyb je rovný pohyb. Přímočarý pohyb dělá například těleso, které padá rovně k zemi, auto na rovné dálnici. Trajektorie přímočarého pohybu je rovná čára (úsečka).
Kdy je těleso v pohybu a kdy v klidu : Těleso je v klidu, pokud nemění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Těleso je v pohybu, pokud mění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Klid a pohyb jsou stavy relativní.
Jak Delime pohyb podle dráhy
Podle tvaru trajektorie rozdělujeme pohyby na přímočaré (pohybuje se stále rovně) a křivočaré (zatáčí). U těles také rozlišujeme, jestli se někam posouvá, nebo se točí. Nebo obojí. Porovnáním trajektorií jednotlivých bodů tělesa tedy rozlišíme pohyb posuvný (translační) a otáčivý (rotační), případně složený.
Co znamená když se řekne že pohyb tělesa je relativní : Relativita pohybu znamená, že pohyb je relativní, neboli závisí na tom, kdo jej pozoruje – závisí na vztažné soustavě, vzhledem ke které se pohyb zkoumá. Zatímco v jedné soustavě se těleso může pohybovat, při volbě jiné soustavy může být těleso v klidu.
Brownův pohyb je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu. Je limitou náhodné procházky. Vysvětlením Brownova pohybu je, že molekuly v roztoku se vlivem tepelného pohybu neustále srážejí, přičemž směr a síla těchto srážek jsou náhodné, díky čemuž je i okamžitá poloha částice náhodná.
Pohyb bodu, který se děje po přímce, nazýváme přímočarým . Pohyb, který se neděje po přímce, nazýváme křivočarým . Klasifikace dle velikosti vektoru rychlosti: Je-li velikost vektoru rychlosti s časem konstantní, nazýváme pohyb rovnoměrným .
Které těleso je v absolutním klidu
Absolutní klid neexistuje. Narozdíl od trajektorie je dráha fyzikální veličina → Měří se v jednotkách délky. Těleso se pohybuje po přímce.Těleso vykonává nerovnoměrný pohyb, urazí-li během svého pohybu různě dlouhé úseky své trajektorie za stejně dlouhé časové úseky. Rychlost se během tohoto pohybu mění. Není tedy konstantní (stálá).Při přímočarém pohybu se nemění směr vektoru rychlosti, ale může se měnit velikost rychlosti. To znamená, že se nemění směr vektoru zrychlení, který musí být souhlasný se směrem vstupní rychlost, je-li nenulová, avšak velikost vektoru zrychlení se měnit může. Pro přímočarý pohyb platí, že normálové zrychlení je nulové.
Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb
Pohyb dělíme na rovnoměrný a nerovnoměrný podle toho, jestli se mění velikost rychlosti. U tohoto dělení naopak nezáleží na tom, jestli se mění směr pohybu (směr rychlosti).
Kdy můžeme říct že se těleso pohybuje : Těleso se pohybuje, mění – li svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Totéž těleso může být v pohybu vzhledem k jednomu tělesu a současně v klidu vzhledem k druhému tělesu. Čára, kterou při pohybu těleso opisuje, se nazývá trajektorie pohybu tělesa.
Co to je složený pohyb : Složený pohyb vznikne, pokud předchozí pohyby probíhají současně. Složení translace a rotace můžeme pozorovat například u kola automobilu: kolo se otáčí kolem svojí osy a současně se tato osa posouvá ve směru jízdy.
Co pozoroval Brown
Brownův pohyb
Švédský botanikRobert Brown v roce 1827 pozoroval pod mikroskopemchovánípylovýchzrnvevodě Povšimlsi, že zrnka vevoděnepatrněkmitají. Tentojevvysvětlil až v roce 1905 Albert Einstein – zdůvodnil kmitání jako následek narážení částic vody právě na rozptýlená pylová zrna.
Difuze je samovolný proces pronikání částic jedné látky do druhé se snahou o rovnoměrné prostoupení do celého objemu.Přímočarý pohyb je pohyb po přímce, tzn. trajektorií pohybu je přímka.
Kdy těleso koná nerovnoměrný pohyb : Těleso vykonává nerovnoměrný pohyb, urazí-li během svého pohybu různě dlouhé úseky své trajektorie za stejně dlouhé časové úseky. Rychlost se během tohoto pohybu mění. Není tedy konstantní (stálá).