Antwort Jak dlouho můžu reklamovat zboží? Weitere Antworten – Jak dlouho mám nárok na reklamaci
Spotřebiteli stále zůstávají práva z vadného plnění (reklamovat). To znamená, že kupující má primárně právo, aby zboží bylo bez vad v okamžiku převzetí a může reklamovat vady, které se na věci projeví v době 24 měsíců od převzetí věci.Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci. Pravidlo „maximálně 30 dní“ platí bez ohledu na to, zda spotřebitel reklamuje věc movitou anebo nemovitou. Stejně tak musí nanejvýš do 30 dní vyřídit podnikatel reklamaci díla.Prodávající, ale i jím určený servis, u kterého žádáte opravu, musí reklamaci včetně odstranění vady vyřídit nejpozději do 30 dnů ode dne jejího uplatnění. Dohodnete-li se s prodávajícím na lhůtě delší, pak musí být reklamace vyřízena do konce prodloužené lhůty. Lhůta běží od okamžiku uplatnění reklamace.
Jak reklamovat zakoupené zboží : Zboží můžete reklamovat zpravidla u prodávajícího, a to jak osobně, tak poštou. Pokud v záručním listě nebo v potvrzení o povinnostech prodávajícího z vad zboží najdete uveden konkrétní servis a zboží chcete opravit, můžete se s reklamací obrátit i na něj.
Jaký je věkový limit práva reklamovat zboží
1. Jaký je věkový limit práva reklamovat zboží I neplnoletý občan může v obchodě reklamovat zboží. Pokud má právo uzavřít kupní smlouvu, jako je nákup bot, má právo žádat nápravu.
Kdy mám nárok na vrácení peněz za zboží : Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.
V případě, že chce zákazník zboží vrátit, musí obchodníkovi jasně oznámit, že využívá své právo na odstoupení od smlouvy. To může udělat například zasláním e-mailu nebo vyplněním online formuláře na webu obchodníka. Zákazník musí odstoupení od smlouvy obchodníkovi oznámit do 14 dnů poté, co zboží převezme.
Reklamace z pohledu prodejce. Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu.
V jakém případě může být reklamace odmítnuta
Reklamace vám může být zamítnuta pouze ze zákonem stanovených důvodů. Důvodem může být zjištění, že reklamujete u jiného prodejce, než vám zboží prodal. Reklamovat nemůžete vady, o kterých jste při koupi věděli, a byla vám na ně poskytnuta například sleva. Pokud sami poškodíte zboží, také nemůžete reklamovat.Kontaktujte banku
Ve všech předchozích případech platí, že pokud vznikne situace, kdy prodejce spotřebiteli má peníze vrátit – ať už za zboží nedoručené, vrácené, či reklamované -, ale nevrací, je nutné kontaktovat nejprve prodejce s tím, že je v prodlení, a žádat řešení situace, potažmo vrácení peněz.Nákup v kamenném obchodě
Pokud zákazník zboží nakoupí v kamenném obchodě, nemá podle zákona právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů. Je to dáno tím, že má zákazník možnost prohlédnout si přímo na prodejně kupované zboží a o koupi se informovaně rozhodnout přímo v prodejně.
Zásadní pro spotřebitele je, že na zboží zakoupené na dálku platí čtrnáctidenní lhůta, během které lze od koupě odstoupit bez udání důvodu. Lhůta ale běží od chvíle, kdy kupující převzal zboží. (Omluva: Původně bylo ve článku uvedeno, že 14denní lhůta pro vrácení zboží bez udání důvodu platí i pro kamenné obchody.)
Jaké zboží nejde vrátit : Odstoupení od smlouvy není možné například v případě:
- zboží vytvořeného na míru (šperky s gravírováním, fotokalendář apod.),
- zboží, které podléhá rychlé zkáze (jídlo apod.),
- zboží v uzavřeném obale, které bylo z obalu vyndané a z hygienických důvodů už ho není možné vrátit (zubní kartáček apod.),
Co nejde reklamovat : Reklamovat nelze ani opotřebení věci způsobené její obvyklým používáním. Ale například nadměrné opotřebení obuvi nebo oděvů ve velice krátkém období reklamovat lze. Tady je ale vhodnější využít služeb znalce. Prodejce neodpovídá za vady, které se vyskytly po 24 měsících od převzetí.
Kdy má zákazník právo na vrácení peněz při reklamaci
Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.
V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.Peníze smíte požadovat až po třetí reklamaci stejné vady.
Prodávající vám kromě toho může nabídnout opravu zboží nebo výměnu rozbité součástky. Je také potřeba počítat s tím, že prodejce usoudí, že k vadě došlo kvůli nevhodnému zacházení s produktem a vaši reklamaci neuzná.
Kolik dní je na vrácení zboží : 89/2012 Sb.) právo zakoupené zboží vrátit bez udání důvodu, a to do 14 kalendářních dní od data převzetí zboží.