Antwort Jak dlouho roste perla? Weitere Antworten – Jak dlouho se tvori perla
Vrstva perleti se postupem času nabaluje na tento cizí předmět a vzniká perla. Čas vzniku perly závisí na druhu měkkýše, který ji produkuje a pohybuje se zpravidla od 6 měsíců do několika let.Odpověď Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity. Perly se vytvářejí mezi schránkou a pláštěm, což je kožní záhyb, který kryje útroby měkkýše a na povrch těla vylučuje schránku.Ve stručnosti:
- pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
- tvar a povrch pravé perly není dokonalý
- falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
- u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
- pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.
Jak dlouho žije perlorodka : Pro další osud perlorodek je klíčové šetrné hospodaření v celém povodí, chráníme proto vedle Malše i mnoho jejích přítoků,“ vysvětluje Kateřina Římalová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu. „Perlorodka říční žije z našich živočichů nejdéle, až 140 let.
Proč vzniká perla
Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.
Jak se vyrábí perleť : Perla vzniká uvnitř skořepiny perlové ústřice, když například zrnko písku, a nebo kousek plavajícího jídla vklouzne mezi jednu ze dvou skořepin ústřice. Aby se perlová ústřice chránila před podrážděním, začne neznámého návštěvníka rychle pokrývat vrstvami perletě. Perleť postupně vrství, dokud nevznikne drahokam.
Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.
Dominují perly v odstínech stříbrné,šedé, hnědé – čokoládové, lilkové a perly s převažujícím tmavozeleným zbarvením. K nejvzácnějším Tahitským perlám patří perly v paví modré, zelené a odstíny modrých barev. Popis perel: Tahitské perly jsou jedny z nejkrásnějších a největších mořských perel světa.
Které barvy perel jsou nejvzácnější
Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.Přírodní mořské perly, které nejsou uměle vytvořené, jsou velmi vzácné a jejich cena se může pohybovat od několika tisíc až desítek tisíc korun a cenu určuje kvalita perly, u které se posuzuje velikost, dokonalost tvaru, barva perly, celková kvalita povrchu a také brilance neboli lesk perly.Vajíčka, vypuštěná mateřskou perlorodkou, jsou ve vodě oplodněna spermiemi jiných jedinců. Líhnou se z nich mikroskopické larvy glochidie, které žijí 1–2 měsíce paraziticky na žábrách a kůži ryb, zejména pstruhů. Poté hostitele opouštějí a klesnou na dno, kde se mění v maličké perlorodky.
Naprostá většina prodávaných perel pochází z perlových farem, kde se již od roku 1930 pomocí složitých postupů pěstují pravé perly. Jedná se o náročný a nejistý proces, kdy se do ústřice vloží cizí tělísko, které je následně po dobu 2-6 let obalováno perletí coby obranný proces mlže.
Které perly jsou nejdražší : Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.
Kolik muze mít perlorodka perel : Jejich velikost se pohybuje od 2 do 16 mm. Jedna perlorodka může naráz vyrobit až 20 perel, což je 10× více než mořský mlž. Proto jsou sladkovodní perly levnější (a také menší) než perly mořské.
Jak vznikaji Ricni perly
Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, například zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí. Vlastně se tím brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční (dnes již silně ohrožené kvůli znečištění vod) či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.