Antwort Jak dlouho se vaří fazole bez Namaceni? Weitere Antworten – Jak dlouho se vaří fazole bez Namoceni
Vaření luštěnin v papiňáku (rychle a klidně bez předmáčení)
- menší fazole (bílé, černé) 20-25 minut.
- adzuki – 15-20 minut.
- soja – 25-30 minut.
- velké druhy fazolí – 35-40 minut.
- cizrna – 35-40 minut.
- čočka – 15-20 minut.
- hrách – 20 minut.
Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.Před vařením je vhodné ji namočit na 8 až 12 hodin. Poté vodu slijte a zalijte novou vodou. Vařte 1 hodinu a půl. Pokud nemáte času nazbyt, zkuste ji připravit v tlakovém hrnci, čímž dobu vaření zkrátíte na pouhých 20 minut.
Jak uvařit fazole aby byly měkké : Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla. Pokud se na povrchu utvoří pěna, odstraníme ji. Při vaření můžeme přidat oblíbené bylinky, které působí proti nadýmání např.
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovate
Oloupaný a sušený hrách se uvaří za 45 až 60 minut, sušené fazole po 120 minutách, menší semena jsou uvařená rychleji. Dobu vaření lze výrazně zkrátit použitím tlakového hrnce.
Jak vařit fazole aby změkly : U velkých fazolí je doba varu 1-1,5 hodiny dle druhu fazole a konkrétním typu (máme zkušenost, že od jednoho dodavatele se adzuki uvaří během 20 minut a od jiného se vaří i hodinu). U fazolí vždy přidejte při vaření kousek mořské řasy, zkrátíte tím dobu varu, zlepšíte stravitelnost a dodáte minerály.
Namočené by měly být alespoň 12 hodin, vařit už je pak stačí jen 30 minut.
Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.
Proč jsou fazole jedovaté
Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin. Vodu pak vylejte, přidejte čerstvou, pro snížení nadýmavosti můžete přidat bylinky jako je bazalka, saturejka, oregano, majoránka či libeček, které zároveň vylepší chuť.Poslední vodu z namočených fazolé slijte a připravené fazole dejte vařit samostatně nebo přímo do pokrmu. Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny.