Antwort Jak dlouho vydrzi zajíc? Weitere Antworten – Jak poznat stáří zajíce
Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.Mezi přirozené predátory zajíců patří větší dravci, zejména jestřábi, orli a výři, ze savců větší šelmy, např. lišky nebo vlci. Zajíci preferují suché podnebí.Srstnatá zvěř kromě zajíce a divokého králíka by se měla po lovu ihned vyvrhnout nebo alespoň „vyvětrat“ (otevření břišní duty bez porušení) a nechat dostatečně vychladnout. Jelenovitá a mufloní zvěř by měla po vyvržení viset v chladném prostředí (1- 4°C) alespoň 3 dny, max 14 dní.
Jak se zbavit zajíce : Nejlepší bude zavolat odchytové komando nejbližší městské policie. Ta za doprovodu televizních kamer zajíce uspí a převeze do záchranné stanice, kde ho umístí za peníze města do karantény. Pakliže se nezjistí žádné onemocnění, bude zajíc vypuštěn do volné přírody.
Jak vypada zajíc
Zajíc polní (Lepus europaeus) je stejně jako králík zástupcem řádu zajícovců (nikoli hlodavců, jak je někdy mylně uváděno). Charakteristické jsou pro něj dlouhé ušní boltce s černými špičkami. Měří 50 až 70 cm, váží mezi 2,5 a 6 kg. Vyskytuje se jak v zemědělské krajině, tak – poněkud řidčeji – v lesnatých oblastech.
Co delat když najdu maleho Zajicka : Naleznete-li mládě zajíce, které tiše sedí v trávě, nedotýkejte se ho a co nejdříve od něj odejděte. Pomoc nepotřebuje, není opuštěné. Kdyby bylo, hledalo by svou matku, běhalo by za lidmi či psy a pískalo by.
Ochrana
český název | Zajíc polní |
---|---|
potrava | zrní, plody, tráva a jiné rostliny a mladé stromky, občas drobní živočichové |
doba březosti | 30 – 44 dní |
počet mláďat | 1 – 15 |
ochrana | není zvlášť legislativně chráněn. Hájen vyhláškou 245sb. |
Zajícovci jsou obvykle velmi dobrými běžci a skokany. Druhy jako zajíc polní dokážou běžet rychlostí kolem 55 km/h a dělají skoky dlouhé až kolem pěti metrů.
Co jí zajíc v zimě
Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.Za předpokladu dobrého hygienického stavu dosahuje vakuově balená zvěřina, pokud je uchovávaná při teplotě v rozmezí 0 °C až 2 °C, trvanlivost až 3 týdny. Při skladovací teplotě kolem 3 °C až 4 °C se tato doba zkracuje na maximálně 2 týdny.Zajíc má chutné maso s intenzivní zvěřinovou chutí, je křehké, šťavnaté, vyznačuje se charakteristickou červenohnědou barvou.
Pokud jsou vnější teploty nižší než 4 °C, je možné ponechat ulovené zajíce volně zavěšené, pokud však jsou vnější teploty vyšší, doporučuje se zajíce urychleně umístit do chladírenského zařízení či na vhodném místě provést odstranění vnitřních orgánů – tedy provést vyvržení ulovených zajíců.
Co může jíst zajíc : OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO
– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)
Kolik bezi zajíc : Při úniku dokáže běžet rychlostí až 60 – 70 km/h. Hlavním pohonem zajíce jsou jeho zadní běhy, které jsou více něž třikrát delší, oproti běhům předním.
Co s nalezeným zajíčkem
Při nálezu zraněného zvířete nebo opuštěného mláděte vždy co nejdříve kontaktujte nejbližší záchrannou stanici anebo dispečink záchranných stanic (774 155 155). Jde často o akutní případy, kdy je třeba IHNED TELEFONICKY konzultovat další postup.
Počet mláďat ve vrhu se pohybuje mezi 1–5. Na jaře a podzim jsou vrhy méně početné. Pozdní jaro a léto přinášejí vrhy nejpočetnější. Doba březosti zajíce je 42–44 dní.Zajíci patří do řádu zajícovců (Lagomorpha), zatímco hlodavci (Rodentia) jsou jiným řádem. Klíčovým rozdílem mezi nimi je zubní anatomie. Zajícovci mají čtyři řezáky (dva horní a dva spodní), zatímco hlodavci mají pouze dva (jeden horní a jeden spodní).
Jak dlouho se běží 1 km : Při „běžném“ běhu, tzn. ani maratonský, ani sprint, ale ani začátečnický běh, se optimální rychlost udává mezi 9 – 13 km/hod, přičemž horní hranice se připisuje většinou mužům. Průměrný čas běhu na 1 km se potom uvádí na přibližných 4,5 – 6 min. Pokud vám trvá zaběhnout 1 km méně než zmíněný čas, můžete si poblahopřát.