Antwort Jak dokázat oxid uhličitý? Weitere Antworten – Jak dokázat CO2
Oxid uhličitý ve vydechovaném vzduchu dokážeme jeho jednoduchou reakcí s tzv. vápennou vodou tj. čirým roztokem hydroxidu vápenatého Ca(OH)2 za vzniku bílého zákalu tj. nerozpustného uhličitanu vápenatého.Do zkumavky nalijte asi 1 ml peroxidu vodíku a přidejte na špičku malé lžičky pevného burelu. Ve zkumavce probíhá velmi bouřlivá reakce katalytického rozkladu peroxidu vodíku – pomocí doutnající špejle lze dokázat vznik kyslíku, špejle se rozžhne.V atmosféře oxid uhličitý pohlcuje infračervené záření a přispívá tak ke vzniku tzv. skleníkového efektu.
Jak dokazat pritomnost vodíku : Do zkumavky dejte půl malé lžičky práškového zinku. Přilijte 5 ml zředěné kyseliny chlorovodíkové. Na zkumavku nasaďte druhou zkumavku dnem vzhůru a jímejte vodík. Po najímání dostatečného množství vodíku (asi 1 minuta) přiložte zkumavku ústím ke kahanu.
Jak měřit CO2
Měření CO2 se provádí pomocí CO2 senzorů nebo měřičů. Tyto zařízení mohou být umístěny v prostoru, kde se rostliny nacházejí, a monitorují koncentraci CO2 v ovzduší.
Jak filtrovat CO2 : Lze jej zachytávat pomocí kapalných rozpouštědel nebo jiných metod separace. Při použití absorpčního principu se CO2 zachycený v rozpouštědle následně zahřátím opět uvolní, čímž vzniká proud vysoce čistého CO2. Tato technologie se běžně používá pro potřeby potravinářského průmyslu (včetně výroby nápojů).
Kyslík se prakticky vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává v kapalném stavu ve speciálních Dewarových nádobách nebo v plynném stavu v ocelových tlakových lahvích. Vzhledem k vysoké reaktivitu čistého kyslíku je nezbytné, aby se nedostal do přímého kontaktu s organickými látkami.
Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.
Co absorbuje oxid uhličitý
Oxid uhličitý v atmosféře absorbuje infračervené záření zemského povrchu, které by jinak uniklo do vesmírného prostoru, a přispívá tak ke vzniku tzv. skleníkového efektu a následně ke globálnímu oteplování planety.Největší absorpční pás oxidu uhličitého se nachází nedaleko maxima tepelného vyzařování ze Země a částečně uzavírá okno průhlednosti vody, což vysvětluje hlavní účinek oxidu uhličitého na zachycování tepla.Při elektrolýze vody se průchodem elektrického proudu roztokem štěpí vazby mezi vodíkem a kyslíkem a voda se tak rozkládá na tyto dva plyny. Celková účinnost tohoto procesu se pohybuje okolo 55–60 %. Na výrobu 1 kg vodíku elektrolýzou je zapotřebí 9 l vody a 60 kWh elektrické energie.
Při elektrolýze vody dochází v roztoku ke štěpení chemické vazby mezi vodíkem a kyslíkem za vzniku plynného vodíku a kyslíku. V současnosti se celková účinnost pohybuje okolo 50 – 60 % v závislosti na využití technologie elektrolyzéru. Na výrobu 1 kg vodíku je potřeba cca 9 l vody a cca 50 kWh elektrické energie.
Kde měřit CO2 : Měření CO2 se provádí pomocí CO2 senzorů nebo měřičů. Tyto zařízení mohou být umístěny v prostoru, kde se rostliny nacházejí, a monitorují koncentraci CO2 v ovzduší. Pokročilejší systémy mohou být propojeny s automatizovanými pěstebními systémy a regulovat přívod CO2 do pěstitelského prostředí.
Jak změřit CO2 ve vodě : Princip měření koncentrace CO2 ve vodě:
K určení obsahu CO2 ve vodě nám poté stačí znát poměr mezi pH a KH (uhličitanovou tvrdostí). Při určité hodnotě KH se totiž pH při zvyšování koncentrace CO2 mění předvídatelným způsobem – tuto závislost vyjadřuje Tillmanova tabulka.
Jak nasytit vodu CO2
Pro praxi stačí pamatovat, že 1 1 CO2 váží zhruba 2 g. Tři objemy kysličníku uhličitého odpovídají tedy asi 6 g CO₂ v 1 1. Aby voda o teplotě 19 °C absorbo- vala toto množství CO2, musí se použít při sycení vyššího tlaku než 3,8 atm.
Většina rostlin pěstovaných v indoor prostředí vyžaduje minimální koncentraci CO2 na úrovni 330 ppm, aby mohly účinně fotosyntetizovat a produkovat energii ve formě sacharidů. Zkrátka aby mohli žít a vyvíjet se. Venku se přitom hodnoty CO2 pohybují okolo 400 ppm.Dusík se dnes prakticky výlučně vyrábí nízkoteplotní rektifikací zkapalněného vzduchu a tvoří přitom spíše přebytky při výrobě více žádaného kyslíku. Při postupném ochlazování nejprve dochází k oddělení kapalného CO2. Dále dochází ke zkapalnění kyslíku s dusíkem, případně ještě argonem.
Kde se bere kyslík : Hlavním zdrojem kyslíku v biosféře a atmosféře je fotosyntéza, při níž se mimo jiné rozkládá voda na kyslík a oxid uhličitý je přeměňován na jednoduchý cukr: 6CO2 + 6H2O + energie → C6H12O6 + 6O. Mezi fotosyntetizující (fotoautotrofní) organismy patří zelené rostliny, ale i fytoplankton v oceánech.