Antwort Jak doma pestovat žížaly? Weitere Antworten – Jak pěstovat žížaly doma
Prvních pár týdnů přidávejte spíš jen zeleninové zbytky, ovoce vynechte. Pro začátek stačí hrst bioodpadu. Nezapomeňte, že nějakou dobu trvá, než se žížaly rozmnoží. Nakonec vše opět přikryjte podestýlkou, případně již hotovým (vermi)kompostem, který pomůže rychlejšímu namnožení mikroorganismů.4/ Žížaly pravidelně krmte
Zpočátku krmte jen jednou až dvakrát týdně a potravu žížalám važte. Původně kilogramová násada žížal by měla (po třech měsících) v rozjetém vermikompostéru zkonzumovat zhruba 0,5 kg bioodpadu denně. Postupně (podle vzrůstajícího počtu žížal) tedy můžete množství podávané potravy zvyšovat.Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky.
Jak uchovat žížaly : Žížaly tedy skladujte v prostornějších nádobách s hlínou na suchém a chladném místě. Při sběru rovnou vyhazujte jedince, které jste poškodili (přetrhnuté). Žížaly často kontrolujte a ty uhynulé vyhazujte. Červy je nejlépe skladovat na chladném a temném místě.
Co pije žížala
Voda je základní podmínkou pro veškerý život na Zemi. Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost.
Jak casto se mnozi žížaly : Literatura uvádí, že žížaly jsou schopné rozmnožovat se 14x ročně a za každé množení zdvojnásobit svůj počet. To je takový teoretický údaj. Žížaly jsou hermafroditi, ale pořád potřebujete dvě žížaly, aby nakladly kokon.
Kromě kompostéru si u nás můžete objednat i potřebné množství žížal na založení vermikompostu. Zhruba ve 2,5 kg substrátu bude přibližně 250 g žížal, které budou schopny od začátku zkonzumovat 0,5 kg bioodpadu denně. Žížaly se Vám budou rozmnožovat podle přísunu potravy a množství substrátu.
Obecně řečeno, použití červího čaje jednou týdně může vašim rostlinám zajistit stálý přísun základních živin a mikroorganismů.
Jak žere žížala
Způsob života a potrava
Potravu žížaly tvoří především tlející listí, případně drobní uhynulí živočichové, rozkládající se v půdě. Jejím trávicím traktem tedy projde poměrně velké množství potravy s nízkým obsahem živin.Ano žížala má krev. Je zbarvená červeně. Má jí jen maličko, nepoteče moc.Většina máloštětinatců, kam patří i žížaly, se může množit jak pohlavně, tak nepohlavně. Nepohlavní rozmnožování probíhá příčným zaškrcením těla a oddělením nových jedinců. U žížal je toto dělení následováno vnitřní diferenciací (rozrůzněním) orgánových soustav. Proto když žížalu přerýpneme, může regenerovat.
Dospělí jedinci vytváří kroužek, který slouží k rozmnožování. Při kopulaci si vyměňují spermie obalené spermatoforem a ukládají je v zásobních váčcích, dokud vajíčka nedozrají. Oplozená vajíčka obalují tuhnoucím sekretem z opaskových žláz a vytváří tak kokon, který stahují přes přední část těla.
Čím jsou žížaly užitečné : Žížaly jsou spolu s dalšími půdními organismy pravou rukou každého zahrádkáře, pracují ve dne v noci, v půdě vytvářejí chodbičky, takže zemina lépe zadržuje vodu, a navíc rozkládají a recyklují odumřelé rostliny, čímž se do půdy uvolňuje velké množství živin.
Proč má žížala opasek : 1: Žížala – opasek. funkce opasku: výměšky opasku umožňují přenos spermií při kopulaci. vytvoření kokonu (pouzdra) kolem kladených vajíček.
Kam umístit vermikompostér
Kam umístit vermikompostér Plastia
Díky svému tvaru se vejde všude – můžete jej přirazit ke zdi nebo postavit do rohu místnosti. Ale pokud doma nemáte místo, i venku to zvládne, jen je třeba jej trochu zaizolovat a v létě nevystavovat přímému slunci.
Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Kdy naposledy hnojit růže : Růže hnojíme do konce července nejpozději začátku srpna. Při pozdějším hnojení by nové výhony již dobře nevyzrály a růže by byly náchylnější k vymrzání. Čím hnojit Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva.