Antwort Jaký druh elektromagnetického záření propouští atmosféra nejméně? Weitere Antworten – Jaký druh záření propouští zemská atmosféra nejméně
Jestli atmosféra záření zachytí nebo propustí, závisí na vlnové délce. Pokud má záření krátké vlnové délky (do 3 μm), bezoblačná atmosféra jej propustí valnou většinu. Takové je právě sluneční záření. Země naopak emituje dlouhovlnné infračervené záření, které atmosféra skoro všechno zachytí.Podle vlnových délek (od nejdelších po nejkratší) se spektrum elektromagnetického vlnění dělí na:
- Rádiové vlny. Tento druh elektromagnetického vlnění může mít vlnovou délku v rozmezí přibližně 2000 m – 1 mm.
- Infračervené záření
- Viditelné světlo.
- Ultrafialové záření
- Rentgenové záření
- Záření gama.
Druhy elektromagnetického záření
- Rádiové záření
- Mikrovlny.
- Infračervené záření
- Viditelné světlo.
- Ultrafialové záření
- Rentgenové záření
- Záření gama.
- Související články.
Jakou rychlostí se šíří elektromagnetické vlny : Elektromagnetické – například rádiové vlny, mikrovlny, světlo, rentgenové záření aj. Může se šířit nejen v hmotném prostředí, ale i ve vakuu. Rychlost elektromagnetického vlnění ve vakuu (c = 300 000 km/s) je podle Einsteinovy teorie relativity nejvyšší dosažitelnou rychlostí ve vesmíru.
Jaké jsou vrstvy atmosféry
Atmosféra má tendenci tvořit vrstvy. Dělení a pojmenování jednotlivých vrstev závisí na různých hlediscích. Nejznámější je členění atmosféry podle průběhu teploty vzduchu s nadmořskou výškou, rozlišujeme tyto základní vrstvy: troposféra, stratosféra, mezosféra, termosféra, exosféra.
Jak vysoká je atmosféra : Atmosféra nemá jednoznačnou vrchní hranici – místo toho plynule řídne a přechází do vesmíru. Tři čtvrtiny atmosférické hmoty leží v prvních 11 km nad povrchem země. Všeobecně uznávanou vnější hranicí atmosféry je Karmanova hranice, která se nachází ve výšce 100 km nad hladinou světového oceánu.
Zemská atmosféra díky svému chemickému složení propouští viditelné a krátkovlnné infračervené záření, dlouhovlnné záření však nikoliv.
Záření γ je nejpronikavější ze všech druhů radioaktivního záření, ale lze ho oslabit silnou vrstvou materiálu, který obsahují jádra těžkých prvků, jako například olovo. Intenzita tedy klesne, ale záření nikdy nebude zcela pohlceno. Z fyzikálního hlediska jde tedy o elektromagnetické záření s vysokou energií.
Co je to UVB záření
UVB záření tvoří až 5 % UV záření dopadající na zem. Narozdíl od UVA je blokováno mraky a sklem, může však proniknout do epidermis. Je zodpovědné za opálení, ale i spálení pokožky, sluneční alergie a rakovinu kůže.Elektromagnetické vlny nebo vlnění (viz též elektromagnetické záření) je děj, při němž se prostorem šíří příčné vlnění elektrického a magnetického pole. Elektrickou složku charakterizuje vektor intenzity elektrického pole E a magnetickou složku vektor magnetické indukce (hustota magnetického toku) B.Elektromagnetické vlny nebo vlnění (viz též elektromagnetické záření) je děj, při němž se prostorem šíří příčné vlnění elektrického a magnetického pole. Elektrickou složku charakterizuje vektor intenzity elektrického pole E a magnetickou složku vektor magnetické indukce (hustota magnetického toku) B.
Například nejnižší vrstva, troposféra, je na pólech mocná jen asi 7 až 10 km, zatímco nad rovníkem je to přibližně 17 až 18 km. troposféra – nejhustější část atmosféry (75 % hmotnosti). V této vrstvě neblíže Země žijeme a odehrává se zde většina procesů definujících počasí.
Co to je ionosféra : Ionosféra je tvořena částečně ionizovaným plynem (plazmatem) a představuje jakési rozhraní mezi neutrální horní atmosférou Země a vesmírným plazmatem. Ionosféra ovlivňuje šíření elektromagnetických vln.
Co je 1 atmosféra : Fyzikální atmosféra
Byla definována jako normální tlak vzduchu. Je dána přesně převodním vztahem na jednotku pascal soustavy SI: 1 atm = 101 325 Pa (přesně), 1 atm = 0,1 MPa.
Jaké vlnové délky má světlo
Světlo je elektromagnetické vlnění, které má ve vakuu vlnové délky od 390 nm do 770 nm. Světlo různých vlnových délek vyvolává u člověka zrakový vjem, který charakterizujeme jako barvu světla. Nejkratší vlnové délce odpovídá barva fialová a nejdelší barva červená.
Záření beta jsou elektrony (β−) nebo pozitrony (β+), které vznikají při radioaktivním rozpadu. Záření beta−, v neutronu se přeskupí kvarky a poté se neutron rozpadne. Obvykle se pohybují velmi rychle. Nesou elektrický náboj a proto je jejich pohyb ovlivňován elektrickým i magnetickým polem.Ochranu před UV zářením poskytne jakékoliv tmavé sklo.
UV záření je neviditelné, nevnímáme jej. Kvalitní UV filtr tak může být i zcela čirý, bez barvy, a naopak i pohledově velmi tmavé sklo může propouštět relativně hodně UV záření.
Jaké jsou typy UV záření : dlouhovlnné UVA záření (315 – 400 nm) – obvykle nezpůsobuje ani akutní zčervenání kůže, ani pálení. středněvlnné UVB záření (280 – 315 nm) – zpravidla způsobuje akutní a chronické poškození kůže. krátkovlnné UVC záření (280 – 100 nm) – je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá.