Antwort Jak ředit Žížalí čaj? Weitere Antworten – Jak často hnojit Žížalím čajem
Obecně řečeno, použití červího čaje jednou týdně může vašim rostlinám zajistit stálý přísun základních živin a mikroorganismů.při teplotě 2 – 16°C .Ve správně založeném kompostéru se žížaly do tří měsíců rozmnoží na dvojnásobek a začne se vytvářet tzv. žížalí čaj. Toto vynikající kapalné hnojivo doporučujeme smíchat s vodou v poměru 1:1 a použít na rosení nebo zálivku pokojovek.
Co je to žížalí voda : Vermikompost (žížalí voda) Vermikompostování je nejpokročilejší metoda kompostování. Organický odpad se pomocí žížal rozkládá na hmotu používanou jako velmi výživné přírodní hnojivo, kterému se také někdy říká žížalí voda.
Jak ředit žížalí čaj
Díky neutrálnímu PH lze žížalí čaj aplikovat prakticky v libovolné koncentraci, neboť nehrozí spálení rostlin. Většinou však je žížalího čaje omezené množství a proto pro efektivní distribuci hnojiva k rostlinám je praktické žížalí čaj naředit. Vhodné ředění je 1:10, tedy na 1 dcl žížalího čaje 1 litr vody.
Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
V první řadě by mělo být zvolené místo dobře dostupné, a to i s kolečkem. Ideálně by mělo být blízko kuchyně, odkud bude pocházet velká část odpadu. Kompost byste neměli zakládat v prohlubních či jámách – nedochází v nich totiž k provětrávání, takže hrozí přemokření, které může vést až k nechtěné hnilobě.
Skladování kompostu.
Kompost můžete skladovat v kbelíku nebo v pytli. Není potřeba ho sušit, část své vlhkosti si uchová a na jaře jej můžete použít.
Jak oddělit žížaly od kompostu
Oddělení žížal
Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).Na jeho výrobu potřebujete 3 nádoby, které do sebe zapadají a víko (plastové boxy nebo kbelíky např. od Primalexu). Do dvou nádob vyvrtáme drobné díry do dna (tak akorát aby jimi mohly prolézt žížaly). Spodní nádobu necháme bez děr, případně ji opatříme kohoutkem, kterým budeme stáčet tekutinu tzv.
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Čím hnojit rajčata a papriky : Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Co urychluje kompost : Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů. Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály – sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu.
Co dát na dno kompostu
Kompost založte vrstvou zahradního odpadu ve výšce zhruba 25 cm. Na dno umístěte větvičky, abyste zajistili přísun vzduchu do spodních vrstev, a na ně může přijít například vlhké spadané listí nebo čerstvě posečená tráva. Jak si později povíme, vzduch i vlhkost jsou pro kompostování klíčové.
Co do kompostu určitě NEPATŘÍ
chemické a chemií znečištěné produkty – barvy, noviny, časopisy, motorové oleje, laky, spreje. chemicky ošetřené biologické materiály – rostliny po ošetření bofixem, roundupem a ostatními přípravky. popel, cigaretové nedopalky. rostliny nebo jejich části, napadené chorobami.Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.
Co dát na dno do kompostu : Kompost založte vrstvou zahradního odpadu ve výšce zhruba 25 cm. Na dno umístěte větvičky, abyste zajistili přísun vzduchu do spodních vrstev, a na ně může přijít například vlhké spadané listí nebo čerstvě posečená tráva. Jak si později povíme, vzduch i vlhkost jsou pro kompostování klíčové.