Antwort Jak fungují vzduchové brzdy? Weitere Antworten – Jak fungují Vzduchotlake brzdy
Pro brzdění těžších vozidel a zvláště pak pro brzdění přívěsů a jízdních souprav, se používá vzduchotlaká brzdová soustava. Tato soustava jako zdroj energie využívá tlak vzduchu, který je přenášen pneumaticko-mechanickým převodem na třecí brzdy. Tlak vyvinutý při brzdění je úměrný sešlápnutí brzdového pedálu.Pro odbrzdění vozidla je nutno tuto pružinu stlačit, nejčastěji šroubem, který je ve výbavě vozidla. Kotoučové brzdy jsou ovládány přes čep membránového válce, který tlačí na páku. Tato páka se opírá o můstek. Vzniklou sílu z membránového válce přes páku předá můstek brzdovému obložení.Jinými slovy, když selže jeden brzdový okruh, vozidlo lze zastavil pomocí zbylého. Dvouokruhová brzdová soustava (anglicky – dual circuit brake system) musí splňovat požadavek nouzového brzdění. To znamená, že při poruše jednoho brzdového okruhu musí stále fungovat druhý okruh.
Jak funguje brzdový válec : Když řidič sešlápne brzdový pedál, válec začne tlačit, čímž následně natlakuje brzdovou kapalinu vytlačenou z expanzní nádobky do brzdového potrubí. Kapalina pak působí na pístky brzdových třmenů, čímž dochází ke kontaktu kotoučů/bubnů a destiček/čelistí. Pouze takto vzniklé tření umožňuje brzdění.
Jak se projevují Zavzdušněné brzdy
Zavzdušněné brzdy se mohou projevovat různě, pokud se prodlužuje brzdná dráha nebo musíte na pedál šlapat silou, pravděpodobně je něco špatně. Problémy o sobě můžou nechat zdát i samy od sebe, např. pokud auto samo přibržďuje během jízdy, čímž je zbytečně a nadměrně namáhán brzdný mechanismus.
Jak funguje Vzduchokapalinová brzda : Vzduchokapalinová brzda – řidič působí jen na ovládací pedál brzdiče a brzdná síla je vyvozována tlakovým vzduchem. Vzduch tlačí ve vzduchokapalinovém válci na brzdovou kapalinu, která sílu přenáší do brzdových válečků.
Bubnová brzda je brzda, u níž brzdové elementy působí na vnitřní povrch válcové plochy tělesa (bubnu) spojeného s bržděnou součástí.
Příznaky poškozeného hlavního brzdového válce
Nejdůležitějším příznakem je, že brzdový pedál zcela klesá k podlaze. Při poškození čerpadla nevzniká žádný charakteristický odpor. Pedál se pohybuje jemně a hladce a jeho sešlápnutí nesnižuje rychlost. Prvními příznaky je postupné snižování účinnosti brzdění.
Jak poznat Zavzdušněné brzdy u auta
Zavzdušněné brzdy poznáš snadno a ani nemusíš mít nastartovaný motor,stačí sešlápnout opakovaně pedál brzdy pokud zůstává po opakovaném sešlápnutí ve stejné poloze je to v pořádku jestli-že se pedál začne zvedat a zabírat dřív znamená to zavzdušněný systém.Rozeznání opotřebovaných brzd se za jízdy dá spolehlivě poznat sluchem či citem v rukou a nohách. Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu.Brzdová kapalina je druh hydraulické kapaliny potřebné v hydraulických brzdových a spojkových systémech, jejímž účelem je přenášet sílu prostřednictvím tlaku od hlavního brzdového válce k brzdovým mechanismům jednotlivých kol a mazat a chránit jednotlivé části hydrauliky před korozí.
Elektrodynamická brzda (EDB)
Tato brzda pomocí přepojovačů trakčních motorů (jízda-brzda) nastaví režim práce cize buzeného dynama. Elektrická energie generovaná trakčními motory díky kinetické energii vlaku se pak maří na střeše lokomotivy ve ventilátory chlazených brzdových odpornících (tím je lokomotiva brzděna).
Jaký je rozdíl mezi bubnovou a kotoučovou brzdou : Kotoučové brzdy jsou oproti brzdám bubnovým výrazně výkonnější, ale také dražší a náchylnější na poruchy vzniklé znečištěním. U levnějších vozidel se používají pouze na přední nápravu.
Jak poznat Opotrebovane Bubnove brzdy : Ať už má váš vůz kotoučové nebo bubnové brzdy, otevřete okno a poslouchejte, zda se neozývá skřípání nebo drnčení. Tyto zvuky totiž mohou signalizovat opotřebované brzdové destičky automobilů nebo brzdové kotouče.
Jak se projevují Zavzdusnene brzdy
Každým zatlačením pedál více ztvrdne. Někdy se brzdění začne až když je pedál úplně zatlačen. Obecně se výrazně prodlouží brzdná dráha vašeho vozidla. Pokud zaznamenáte alespoň jeden z těchto příznaků, nechte si odvzdušnit brzdy vašeho auta.
Odvzdušnění je poměrně běžný servisní úkon, který časem čeká skoro každou brzdu. Poznáte to hlavně tak, že brzdová páka po stlačení změkne před koncem, tedy tam, kde by měla klást výrazný odpor a brzdy by měli pořádně zabrat.Odvzdušňování brzd by mělo být součástí pravidelné údržby vozidla. Doporučuje se provádět tento postup každých několik let nebo podle doporučení výrobce vozidla. Pravidelná údržba zajistí optimální výkon brzd a zvýší bezpečnost na silnici.
Jak se projevuje nedostatek brzdové kapaliny : Zvuky a vibrace: Pokud při brzdění slyšíte zvuky nebo cítíte vibrace, může to být důsledkem znečištěné nebo ztracené brzdové kapaliny.