Antwort Jak funguje Hvezdarna? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem
Hvězdárna a planetárium – to není totéž! Na hvězdárně se pozoruje skutečná obloha pomocí dalekohledu. V planetáriu jsou hvězdy promítané na strop nad diváky projektorem zvaným planetárium.MHD: Nejsnadnější je to tramvají číslo 4. Od Hlavního nádraží, náměstí Svobody, ulice Česká nebo od Červeného kostela. Vystoupíte až na konečné – náměstí Míru/Mararykova čtvrť. Druhou možností – autobus 68, co jede ze Šumavské, kolem Šelepky, Tábora a po Mučednické na náměstí Míru.Hvězdárna nebo astronomická observatoř je místo, které se využívá k pozorování dějů na nebeské sféře.
Kam si sednout v planetáriu : Diváci v planetáriu sedí v pohodlných křeslech, podobně jako v kině nebo divadle a nad jejich hlavy je na sférický strop promítán obraz noční oblohy.
Jaký byl předcházející název Hvězdárny a planetária Brno
Brněnská hvězdárna vypustila ze svého názvu (z roku 1973) jméno polského astronoma Mikuláše Koperníka a přejmenovala se na Hvězdárnu a planetárium Brno. Název nabyl platnosti od 1. 12. 2010.
Co znamená planetárium : Slovo „planetárium“ označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Přeneseně se pak označení „planetárium“ používá i pro budovu (nebo i jen sál či místnost), kde se projekce pomocí planetária odehrává.
K cestě na Kraví horu použijte výhradně městskou hromadnou dopravu. V okolí parku není možné zaparkovat! Nejsnadnější je použít „čtyřku“. Šalina číslo 4 k nám jede od nádraží, Šilingrova náměstí nebo od Červeného kostela každých deset minut.
Observatoř je místo, které je využíváno pro pozorování pozemských a nebeských jevů. Mezi obory, které využívají observatoře jako nástroj svých výzkumů patří např.: astronomie, meteorologie, geologie, oceánografie nebo vulkanologie.
Co je to planetárium
Slovo „planetárium“ označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Přeneseně se pak označení „planetárium“ používá i pro budovu (nebo i jen sál či místnost), kde se projekce pomocí planetária odehrává.Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy | |
---|---|
Zřizovatel | Hlavní město Praha |
Vznik | 1. 1. 1979 |
Právní forma | Příspěvková organizace |
Sídlo | Královská obora 233, Praha 7, 170 21, Česko |
Celé zařízení Hvězdárny a planetária Brno se nachází na Kraví hoře v městské části Veveří.
Mobilní planetárium tvoří nafukovací polokoule, která má z vnitřní strany projekční plátno. Je držena přetlakem, takže není zapotřebí žádná další podpůrná konstrukce. Uvnitř je počítačově ovládaná projekční aparatura s projekcí 360°, pomocí níž se zobrazuje umělá obloha.
Kde je v České republice umístěn největší dalekohled jak velký je průměr jeho zrcadla : Dvoumetrový dalekohled na observatoři Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově – nyní Perkův dalekohled – je v současnosti největší dalekohled v České republice. Jde o zrcadlový dalekohled (reflektor) s průměrem hlavního zrcadla 2 m.
Co je to observatoř : Observatoř je místo, které je využíváno pro pozorování pozemských a nebeských jevů. Mezi obory, které využívají observatoře jako nástroj svých výzkumů patří např.: astronomie, meteorologie, geologie, oceánografie nebo vulkanologie.
Co to je planetárium
Slovo „planetárium“ označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Přeneseně se pak označení „planetárium“ používá i pro budovu (nebo i jen sál či místnost), kde se projekce pomocí planetária odehrává.
Pro vizuální pozorování postačí vhodný dalekohled (průměr objektivu minimálně 150 až 250 mm, záleží na jasnosti zakrývané hvězdy) a stopky (nebo jiný zdroj času), které je možné navázat na přesný časový signál. Neméně důležité (dalo by se říct, k nezaplacení) jsou zkušenosti.Sírius je nejjasnější hvězdou na noční obloze. Sírius je viditelný docela vlevo na fotografii nahoře, vlevo od souhvězdí Orion a od komety Hale-Bopp. Sirius je více jak 20 krát jasnější jak naše Slunce a více jak dvakrát tak hmotný.
Jak fungují dalekohledy : Dalekohled je tvořen tubusem, ve kterém se nachází primární a sekundární zrcadlo. Primární zrcadlo má parabolický tvar a je uloženo ve spodní části tubusu. Přijímá přicházející světlo a odráží ho do svého ohniska, kde je umístěno malé sekundární zrcadlo, které odráží paprsky mimo tubus do okuláru.