Antwort Jak gravitace ovlivňuje čas? Weitere Antworten – Co ovlivňuje gravitací
Ahoj Pavle, v klasické fyzice, která popisuje gravitaci pomocí Newtonova zákona závisí gravitační síla mezi tělesy jen na jejich hmotnosti a vzájemné vzdálenosti.Gravitační silové pole se projevuje silovými účinky gravitační síly. Země působí gravitační silou nejen na tělesa, která jsou na jejím povrchu, ale i na všechna tělesa v jejím okolí, např. letadla, družice. Sahá neomezeně daleko, ale s rostoucí vzdáleností těles gravitační působení jednoho předmětu na druhý klesá.Einsteinova teorie relativity je postavena na tvrzení, že čas a prostor nejsou konstantní, jak by se na základě každodenní zkušenosti mohlo zdát. Podle něj byla jedinou pravou konstantou rychlost světla a čas může běžet tu rychleji, tu pomaleji v závislosti na tom, kde lidé jsou a jak rychle se pohybují.
Jak vzniká gravitace : V obecné teorii relativity (OTR) je gravitace vysvětlena zakřivením časoprostoru. Toto zakřivení vzniká přítomností hmoty a energie a projevuje se např. tím, že součet úhlů v trojúhelníku nemusí být 180°, nebo tím, že lokálně nejrovnější čáry – geodetiky nejsou na rozdíl od přímek vždy „rovné“.
Jaká je přitažlivá síla planety
Teorie
Planeta | Gravitační zrychlení (m/s2) |
---|---|
Venuše | 8,87 |
Saturn | 8,96 |
Země | 9,79 |
Neptun | 11,15 |
Co by se stalo kdyby se zastavila Země : Pokud se ale rotace Země zpomalí, moře a oceány se začnou stahovat blíže k pólu, neboť je rotace přestane držet na rovníku. Jako první proto začnou státy evakuovat polární oblasti, kde stoupne hladina moří. Postupně by ale mizely i další státy. Pod vodou by byla většina Evropy, Ameriky i Asie.
gravitační dilataci času – v místech s vyšší intenzitou gravitačního pole pak plyne čas pomaleji. Černá díra je typicky velmi hmotné a kompaktní těleso, v jejím okolí by proto gravitační dilatace času měla nastávat. Ke gravitační dilataci času dochází i na povrchu Země.
Ve Vesmíru vpodstatě čas ani neutíká. Když vidíte Hvězdu teď vybuchnout, taak ta Hvězda vybuchla třeba před 1000 nebo 100 lety. Too závidí na tom, jak ta Hvězda je vzdálená a kdy to světlo k nám dorazí.
Co urcuje čas
Čas (značka t) je jednou ze základních fyzikálních veličin soustavy SI, která se měří v sekundách (s) pomocí hodin. Čas označuje dobu, která uplyne mezi dvěma okamžiky. V jiném chápání je čas pojímán jako čtvrtý rozměr 3D prostoru, v teorii relativity součást časoprostoru.Na různých místech zemského povrchu se velikost tíhového zrychlení mírně liší (v řádu setin m·s−2); na rovníku je jeho hodnota menší a směrem k pólům se zvětšuje. To je způsobeno velikostí odstředivé síly vznikající rotací Země, která je největší na rovníku a nejmenší na pólech.9,807 m/s²Země / Gravitace
Podle ní je za planetu považováno vesmírné těleso splňující následující kritéria: nachází se na oběžné dráze kolem Slunce. má dostatečnou hmotnost, aby bylo možné předpokládat, že dosáhlo hydrostatické rovnováhy. vyčistilo svou gravitací okolí své oběžné dráhy od jiných těles.
Proč necítíme pohyb Země : Jednalo by se o změnu dynamiky deskové tektoniky vlivem odlišného proudění materiálu a přenosu tepla v zemském plášti, což by mělo v zásadě vliv na zpomalení/zrychlení pohybu litosférických desek, popřípadě na úplném zastavení pohybu. Nezanedbatelný může být rovněž vliv na dynamiku soustavy Země-Měsíc.
Co zpusobuje Otaceni Země : Je to způsobeno sklonem zemské osy. V rovníkových oblastech se ale po celý rok mění délka světlé části dne noci jen málo. Země se otáčí od západu k východu a to zapříčiňuje zdánlivý pohyb kosmických těles po obloze v opačném směru. Slunce, Měsíc a ostatní tělesa proto vycházejí na východě a zapadají na západě.
Jak zní zákon relativity
1905 Albert Einstein zformuloval speciální teorii relativity a odvodil z ní, že setrvačná hmota tělesa je ekvivalentní energii, E = mc2.
Poznatky odborníků o vlivu vesmíru na naše nechráněné tělo jsou proto velmi kusé a z velké části teoretické. Odhaduje se, že neodvratná smrt ve volném kosmu nastává zhruba po 90 sekundách. Postižený však asi do 15 sekund upadá do bezvědomí, především v důsledku dramatického poklesu množství kyslíku v krvi.Čas (značka t) je jednou ze základních fyzikálních veličin soustavy SI, která se měří v sekundách (s) pomocí hodin. Čas označuje dobu, která uplyne mezi dvěma okamžiky. V jiném chápání je čas pojímán jako čtvrtý rozměr 3D prostoru, v teorii relativity součást časoprostoru.
Kdo vymyslel čas : První, kdo měřil čas na hodiny, byli asi okolo roku 3500 před n. l. Egypťané a Babylóňané, kteří k tomuto účelu stavěli štíhlé vysoké obelisky.