Antwort Jak hluboko žije žížala? Weitere Antworten – Jak hluboko žijí žížaly
Žížalí chodbičky mohou v některých půdách vést do hloubky 80 – 90 cm, v dobře propustných jílovitých půdách byly zaznamenány až do hloubky 2 metrů.Žížaly vám bez problémů přezimují venku. Nakrmit na podzim, klidně i v během zimy, když máte zbytky ovoce. Stačí jen odhrnout zmrzlou vrstvu a nasypat to pod ni. A když je máte doma, tak krmíte celou zimu.Většinou se vyskytuje v zásaditých nebo neutrálních půdách, mnohem méně už v kyselých půdách rašelinišť Eurasie. Dorůstá délky přibližně 9 až 30 cm. Její příbuzní však mohou dosahovat mnohem větších rozměrů. V ekosystému je velmi důležitá pro hnůj a humus.
Čím jsou žížaly užitečné : Žížaly jsou spolu s dalšími půdními organismy pravou rukou každého zahrádkáře, pracují ve dne v noci, v půdě vytvářejí chodbičky, takže zemina lépe zadržuje vodu, a navíc rozkládají a recyklují odumřelé rostliny, čímž se do půdy uvolňuje velké množství živin.
Proč žížaly vylézají v dešti
Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).
Jak dlouho žije žížaly : Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky. Jak vypadá životní cyklus žížaly
Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).
Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.
Jak se množí žížaly
Většina máloštětinatců, kam patří i žížaly, se může množit jak pohlavně, tak nepohlavně. Nepohlavní rozmnožování probíhá příčným zaškrcením těla a oddělením nových jedinců. U žížal je toto dělení následováno vnitřní diferenciací (rozrůzněním) orgánových soustav.Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).Naše žížaly mají například rády odkrojky rajčat, ohryzky od jablek, kávový logr nebo listy salátu. Malé kousky a slupky od další zeleniny mizí ve vermikompostéru také rychle. Žížaly si poradí i s celým čajovým sáčkem, zmuchlaným ubrouskem nebo rozmačkanou skořápkou od vajíčka.
Nejčastěji se však během dešťových srážek zaplavují vodou a žížala se může pod zemí udusit, resp. utopit. Nezbývá jí pak nic jiného než vylézt na povrch půdy a počkat, dokud se voda nevsákne do větší hloubky. I proto se žížalám říká dešťovky.
Co pije žížala : Voda je základní podmínkou pro veškerý život na Zemi. Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost.
Jakou krev má žížala : Ano žížala má krev. Je zbarvená červeně.
Jak oddělit žížaly od kompostu
Oddělení žížal
Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.
Začněte tím, že na zahrádce omezíte chemii – žížaly jsou na ni citlivé (všimněte si, jak jsou chemicky ošetřovaná pole bez života). Žížaly také úplně nemilují jílovité a tuhé půdy. Zkuste je osvěžit, například pomocí mulčování. Nejlépe na podzim je proložte vrstvou mulče (spadané listí, posečená tráva).1: Žížala – opasek. funkce opasku: výměšky opasku umožňují přenos spermií při kopulaci. vytvoření kokonu (pouzdra) kolem kladených vajíček.
Jak dlouho žijí žížaly : Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky. Jak vypadá životní cyklus žížaly