Antwort Jak hluboko koreni růže? Weitere Antworten – Jak hluboko koření růže
Kořeny těsně před výsadbou zastřihneme tak, aby se v jámě neohýbaly – tedy na délku zhruba 20 cm. Růže sázíme tak hluboko, aby byl kořenový krček 3 – 5 cm pod úrovní země.Ideální je půda hlinito-písčitá. Příliš lehké půdy je třeba vylepšit zapracováním kompostu, odleželého hnoje, nebo humusu. Růžím se nejlépe daří v neutrálních až slabě alkalických půdách při hodnotě pH od 6,3 – 7. Při výsadbě růží na stejné místo vyměníme zeminu.V mezičase vytvoříme jámu zhruba o hloubce 60cm, jejíž dno a boky řádně prokypříme vidlemi a přidáme substrát vhodný pro růže, nebo dobře vyzrálý kompost. Rostlinu poté zasadíme zhruba o 5cm níže než rostla u pěstitele (řídíme se dobře viditelným "uzlem", který po zasazení musí být v zemi).
Jak udělat záhon růží : Růže milují slunná místa s hlinitopísčitou půdou. Nesnáší naopak přílišný stín a vítr, také v těžkých jílovitých půdách nebudou příliš prospívat. Pokud nechcete, aby vám růže zplaněla, dejte pozor, aby byl krček v místě očkování zhruba 3 cm pod úrovní půdy. Před výsadbou namočte kořenový bal na hodinku do vody.
Jak omladit pnoucí růže
Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.
Jak přesadit staré růže : Do hloubky i do šířky důkladně vybereme starou zem a nahradíme ji čerstvou ornicí, bohatou humusem. K přesazování volíme obvykle podzim od konce října. Růže pečlivě vyjmeme z půdy, a co nejdříve je opět zasadíme. Zraněné kořeny hladce odřízneme, ostatní částečně zkrátíme.
K bohatému kvetení růže potřebují dostatek světla, ale úpal jižního slunce jim nesvědčí. Pokud je umístíte na jižní stranu zahrady, měly by být odpoledne trochu přistíněny stromy nebo domem. Co jim opravdu nevyhovuje, je trvalý stín a severní orientace.
Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.
Co zasadit mezi růže
Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou.Růže do volné půdy můžete vysazovat od října do konce května, a to v případě, že není půda zmrzlá a pod sněhem. V tu chvíli by totiž mohlo dojít k poškození kořenů. Nejlepší dobou pro vysazování růží je však podzim, protože pak mají růže celou zimu čas na tvorbu kořenů.Růže zakryjeme chvojím a nebo k nim ještě navíc přihrneme zeminu. Měla by být zakryta první očka. Pozor, pokud máte v záhonu mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit. Vzácné a choulostivé růže můžeme také zakrýt prodyšnou geotextilií.
V období po výsadbě je důležité růže pravidelně zalévat, aby dobře zakořenily. Zalévání by mělo být dostatečné, aby se voda dostala až ke kořenovému systému. V horkých letních měsících růže zalévejte častěji, nejlépe večer nebo brzy ráno, aby se minimalizoval odpar vody.
Jak omladit staré růže : 6. U starších rostlin odstraňujeme staré dřevo (silné zdřevnatělé a hnědočerné části) až u země, což se nazývá zmlazování. Tím podpoříme tvorbu nových výhonů, které lépe kvetou. Tento řez provádíme těsně nad místem štěpování, ale tak, abychom jej nepoškodili.
Kdy můžu přesadit růží : Nejvhodnější doba pro přesazování růží je od poloviny ledna, protože na jaře při mírných teplotách začnou květiny pozvolna zase růst. Růže můžete sice přesazovat i v létě, ale pak byste je měli nejprve silně seříznout. Při dostatečném zásobování vodou pak také rychle vyraší.
Kdy Odzimovat růže
Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži. Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října.
Ze škůdců kromě mšic se mohou objevit klopušky (ploštice způsobující deformace mladých listů), pidikřísek růžový, který způsobuje posátí vrchní strany listů, pilatka růžová okusuje listy, pilatka (pilatěnka) drobná způsobuje jejich stáčení, čalounice růžová doslova odstřihává pravidelné části listů, žlabatka růžová …Zaštipování růží
Raným zaštipováním se upravuje růst příliš bujných výhonků. U výhonků, které by měly kvést v průběhu května, se mladý výhonek zaštipuje na 3-4 pupeny. Růže má potom více květů, ale kvete trochu později.
Jak rychle rostou pnoucí růže : Existuje několik odrůd, které rostou vzhůru. Pnoucí růže ze skupiny Rambler (někdy se nazývají liánovité růže) jsou velmi oblíbené zejména proto, že dobře rostou. Tyto růže kvetou na víceletém dřevě, tedy na větvích starších než jeden rok. Za optimálních podmínek může tato odrůda vyrůst za rok o tři metry.