Antwort Jak hluboko sázet brambořík? Weitere Antworten – Jak zasadit hlízu bramboříku
Hlízu bramboříku vyjměte z květináče, očistěte ji a nechte odpočívat na stinném místě. Přibližně za měsíc se na hlíze začnou objevovat malé lupínky. Vložte ji zpět do květináče, zasypte substrátem a začněte opatrně zalévat. Po několika týdnech se začnou tvořit malé lístečky i špičatá poupátka.V květnu vložíme brambořík i s květináčem do země na polostinném až stinném místě v zahradě a necháme ho zde do podzimu. Nehnojíme a zaléváme jen při dlouhodobém suchu. Rostlina tak nabere sílu pro bohaté kvetení.Pěstování bramboříku je poměrně jednoduché
Pouze při zalévání shora nesmíme navlhčit vrchol hlízy či začátky listů a květů, aby brambořík nenapadla plíseň šedá. Nejvhodnější je tedy rostlinu v kořenáči zalévat spodem přes misku. Pro pěstování je vhodnější chladnější prostředí, kde teplota nepřesahuje 15 °C.
Proč žloutnou listy na bramboříku : Žloutnutí listů je způsobeno vysokou teplotou, nedostatečnou zálivkou, nedostatečnou vlhkostí vzduchu a nebo slunečním úpalem. Listy též mohou být malé a zakrňovat, což způsobuje roztoč. Pokud to zjistíte, okamžitě odstraňte napadené části, postřiky neúčinkují. Brambořík lze množit rozdělením hlízy na dvě části.
Co má rád brambořík
Bramboříky mají rády chlad, daří se jim při teplotě 13 až 15 stupňů, proto je neumisťujte do vyhřáté místnosti nebo do blízkosti radiátoru či krbu. Brambořík je lesní rostlina, takže má ráda jasné, filtrované světlo, ale ne přímé! Ideální místo pro ni bude na východní straně.
Co s Bramboříkem v létě : Jakmile brambořík odkvete, dopřejte mu čas na odpočinek. Omezte zálivku a postupně odstraňujte odumírající květy, listy a stonky. Stonky bramboříku se odštipují těsně u hlízy v místech, kde jsou zúžené. Nesprávně odstraněným stonkem se do hlízy může v době vegetačního klidu dostat hniloba či další choroby.
Brambořík potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce, optimální teplotu 12 – 15°C a vydatnou zálivku. Pozor ale na přelití, podzemní hlíza by mohla uhnít! Bramboříky se hnojí dvakrát za měsíc hnojivem bez obsahu vápníku. Mezi bramboříky si vybere opravdu každý.
Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Co dělat když žloutnou listy
Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.Bramboříky ve špatné kondici byly obvykle příliš zalévány a to dokonce na hlízu a pobývaly v přílišném teple. Ovšem pokud nám brambořík odkvétá, neznamená to, že se mu nedaří, prostě si potřebuje odpočinout, kvetení vysiluje. Odkvetlý brambořík tedy nevyhazujte, ale pečujte o něj dál.V závislosti na rychlosti růstu tlustice může být potřeba provést řez jednou za rok nebo i častěji. Dbejte na to, aby byla rostlina během řezu v dobrém zdravotním stavu a dostatečně zásobena energií pro regeneraci – ideálním obdobím pro řez je jaro nebo začátek léta.
Pravidelnou zálivku dobře odstátou vodou dopřejeme tlustici jen v době vegetace, na konci podzimu a v zimě, kdy rostlina odpočívá, musí být zálivka střídmější a zaléváme pouze v případě, že substrát již důkladně vyschnul.
Proč hnědnou listy u kytek : Hnědé a suché listy obvykle značí nedostatek zálivky!
V tom případě byste se měli zamyslet nad tím, zda ji zaléváte dostatečně často.
Proč žloutnou listy brambor : Vadnutí brambor vyvolává především houba Colletotrichum atramentarium. Tento parazit, který je rozšířený po celém světě, působí nejprve nespecifické žloutnutí listů. Listy předčasně vadnou a během několika dnů usychají. Vadnutí je intenzivnější za horkého letního počasí.
Jak často přesazovat tlustici
Přesazování Tlustice by mělo probíhat každé 2 až 3 roky, aby se zajistilo, že rostlina má dostatek prostoru pro růst a dostatečné živiny. Při přesazování je vhodné prověřit a případně ořezat kořenový systém, což podporuje zdravý růst.
Žloutnutí a hnědnutí okrajů listů může vyvolat i stres z nedostatku vody, zasolení substrátu (EC vyšší než 2,5) či nedostatek draslíku. Žloutnutí listů může způsobit i celkový nedostatek mikroelementů, stejně jako nedostatek síry nebo zinku.Brambory se sázejí do řádků vzdálených od sebe zhruba 70 cm, do hloubky 10 cm a přibližně 30 cm od sebe. Sadba by ideálně měla mít klíčky, pokud byste ale používali sazeč, musí být malé, jinak vám je při nabírání stroj oláme.
Kdy nejpozději sázet brambory : Podle běžně známých agrotechnických norem by se měly brambory sázet v poslední dekádě dubna, podle zahrádkářů se musí do půdy dostat nejpozději na prvního máje.