Antwort Jaký je význam atmosféry? Weitere Antworten – Jaký význam má atmosféra pro člověka
Atmosféra chrání pozemský život před nebezpečnou sluneční a kosmickou radiací a svou tepelnou setrvačností snižuje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Atmosféra nemá jednoznačnou vrchní hranici – místo toho plynule řídne a přechází do vesmíru. Tři čtvrtiny atmosférické hmoty leží v prvních 11 km nad povrchem země.Vytvoření ochranné atmosféry snižuje obsah kyslíku v obalu, čímž se dosahuje prodloužení trvanlivosti potravin. Ochranná atmosféra zároveň umožňuje uchovat barvu a chuť balené potraviny, včetně její nutriční neboli výživové hodnoty.Ke znečištění ovzduší dochází přírodními vlivy (sopečná činnost, uvolňování bioplynu), ale nemalou část způsobí lidé svojí činností. Největší znečištění vzniká při spalování různých druhů paliv, jako je uhlí, zemní plyn, benzín nebo dřevo. Mezi největší znečišťovatele atmosféry patří elektrárny spalující uhlí.
V kolika km je atmosféra : Atmosféra Země
Mezosféra – sahá od 50 km až do 80–85 km.
Jaký význam má v atmosféře kyslík
Kyslík (O2) je jeden z hlavních biogenních prvků vyskytujících se v organismu. Je to druhý nejrozšířenější plyn v zemské atmosféře (přibližně 21%). Právě atmosférický kyslík využívá převážná většina organismů jako oxidační činidlo pro většinu metabolických procesů, které v těle probíhají.
Co nám dává Země : Je to svátek naší Země, planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin. Dává nám vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme, jídlo, bez kterého bychom nemohli být, prostor, ve kterém žijeme a mnoho dalšího.
Atmosféra země, tedy vrstva směsi plynů obklopující Zemi, je udržována na místě díky zemské gravitaci. Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a další plyny, jako je argon, oxid uhličitý, vodík, helium, ozon a další stopové příměsi.
Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.
Co ničí atmosféru
K nejzávažnějšímu znečištění ovzduší dochází po jaderném výbuchu, jehož radiační účinky pronikají do ovzduší. Na stav ovzduší a děje v atmosféře působí také meziplanetární vlivy a energie ze sluneční soustavy, zejména sluneční záření, které nelze lidskou vůlí ovládat a regulovat.Technická atmosféra odpovídá hydrostatickému tlaku 10 m vodního sloupce (1 kgf/cm2) a je definována přesně převodním vztahem na jednotku pascal soustavy SI: 1 at = 9,806 65×104 Pa (přesně), 1 at = 0,1 MPa. 1 at = 0,967 84 atm.Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).
Kyslík (O2) je jeden z hlavních biogenních prvků vyskytujících se v organismu. Je to druhý nejrozšířenější plyn v zemské atmosféře (přibližně 21%). Právě atmosférický kyslík využívá převážná většina organismů jako oxidační činidlo pro většinu metabolických procesů, které v těle probíhají.
Co dělá Země : Země není ve vesmíru nehybná, ale vykonává několik pohybů: rotace kolem osy za jeden den, oběh kolem Slunce za jeden rok, precesi a nutaci, měsíční pohyb kolem gravitačního středu dvojice Země-Měsíc, změny v naklonění rotační osy vzhledem k ekliptice, změny výstřednosti zemské dráhy, stáčení periapsidy, perturbace …
Co je 6378 : Poloměr Země pro WGS 1984 je 6378,1 km, což je i nejčastěji udávaný poloměr Země obecně. Pro výpočty v geografii se pro malé prostory používá referenční koule s jedním poloměrem 6371,1 km.
Jak vzniká atmosféra
Převládá tak názor, že zemská atmosféra vznikla v důsledku odplyňování lávy. Dlouhou dobu byla přítomnost kyslíku vysvětlována převážně činností rostlin během fotosyntézy.
Zemská atmosféra je vrstva plynů obklopujících planetu Zemi, udržovaných na místě zemskou gravitací. Atmosféra chrání život na Zemi díky tomu, že absorbuje ultrafialové sluneční záření, zahřívá povrch Země zadržováním tepla (skleníkový jev) a vyrovnává teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.Dokonale suchá a čistá atmosféra je směs plynů, která se z hlediska fyziky chová jako ideální plyn. Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (argon, oxid uhličitý, vodík, helium, neon, radon, xenon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).
Jak chrání atmosféra Zemi : Atmosféra chrání Zemi před přímým působením slunečního záření tím, že pohlcuje škodlivé UV záření. Její nejnižší část, kde vzniká počasí, se nazývá troposféra, jejíž teplota klesá s narůstající nadmořskou výškou. Stratosféra je část atmosféry obsahující ozónovou vrstvu.