Antwort Jaký je vzor radosT? Weitere Antworten – Jaká slova se skloňují podle vzoru píseň
Podle vzoru „píseň“ se skloňují názvy zakončené na ‑ž, ‑š, ‑ř, ‑ď, ‑ň, ‑j (Paříž, Kroměříž, Dobříš, Remeš, Jaroměř, Sibiř, Mokraď, Třeboň, Lublaň, Choceň, Basilej) a většina jmen zakončených na ‑č (Mohuč, Třebíč, Skuteč).Růže. Podle tohoto vzoru skloňujeme podstatná jména, která mají v 1. pádu jednotného čísla koncovku -e.
- Podle vzoru kost se skloňují podstatná jména rodu ženského zakončená v 1. p. č. j. souhláskou a ve 2. p. č. j. koncovkou –i.
- Ukáži si ta radost. Radost bez radosti, to je jasný vzor kost.
- Vzor kost je vzor měkký. V koncovkách píšeme měkké -i/-í.
Co je v češtině vzor : Vzor (paradigma) je slovo, které reprezentuje určitou ohýbací třídu při skloňování nebo časování slov stejného typu. Přiřazení ke vzoru je ve flektivních jazycích morfologickou kategorií především sloves a jmen. Každé flektivní slovo se ohýbá určitým způsobem, přičemž jednotlivá slova vytvářejí určité ohýbací typy.
Jak určit vzor píseň
Vzor píseň: píseň bez písnĚ – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E/Ě (např. třešeŇ bez třešnĚ).
Jaký je vzor hřiště : č. j. na -e (-ě): hřiště, pole, nebe. Podle vzoru kuře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1.
kuře! kuřata! Vzor kuře je vzor smíšený, to znamená, že v jeho koncovkách může být tvrdé y/ý nebo měkké i/í.
Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Kolik je vzoru
Skloňování Pro skloňování podstatných jmen existuje 14 vzorů.Děti také musí podle slyšeného najít odpovídající obrázek. Vybrané ovoce a zelenina je v daném rodě vždy stejného vzoru, aby skloňování bylo pro děti snazší (u ženského rodu – vidím hrušku, jahodu, papriku podle vzoru žena, u mužského rodu – vidím hrášek, meloun podle vzoru hrad).Tvar ucha použijeme, pokud mluvíme o uchu hrnce nebo jehly. V tomto případě zůstává rod a vzoru slov stejný. Pokud ale mluvíme o ucho jako části těla, je správným tvarem uši. Uši jsou rodu ženského a skloňujeme je podle vzoru kost.
Kromě podstatných jmen zakončených na -ost se podle vzoru kost skloňují i podstatná jména řeč a věc.
Jaký je vzor břeh : Podstatné jméno břeh se skloňuje podle vzoru hrad (někdy bývá udáván podvzor les), tvar březích v 6. pádu množného čísla vychází z toho, že neživotná jména mužského rodu, která jsou jednoslabičná a končí na -h, mají v 6. pádu tuto výjimku ve skloňování. Proto je správně tvar březích.
Jak poznat vzor : Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Jak určit rod
V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).
u slova koupaliště – koupališť, smetiště – smetišť. Vyber, která podstatná jména se skloňují podle vzoru moře: Dědeček mi kladl na srdce, že musím být hodný.U tvaru oka se rod ani vzor pro skloňování nemění, i nadále mluvíme o středním rodu a vzoru město. Tvar oči ale patří opět do ženského rodu a ke skloňování podle vzoru kosti.
Jaký vzor je mosaz : Slovo mosaz skloňujeme podle vzoru kost (mosaz bez mosazi jako kost bez kosti), proto ve všech jejích tvarech píšeme měkké I. Kost totiž patří mezi měkké vzory, ve kterých tvrdé Y nepíšeme.