Antwort Jak jezdit s novym turbem? Weitere Antworten – Jak jezdit s vozem s turbem
Naopak po delší rychlé jízdě nevypínejte motor hned, ale nechejte chvilku dochladit. Zabráníte tím spečení oleje v tělese turba. U vozů s variabilní geometrií lopatek turba určitě také doporučuji jednou za čas zahřátý motor protočit i do vyšších otáček, aby nezatuhlo naklápění lopatek.Jak jezdit s turbem aneb Jsou věci, které se nedělají!
- Dochlazujte motor. Vypnete-li okamžitě motor po delší nebo rychlejší jízdě, ochráníte ho před poškozením následkem vysokých teplot (při jízdě ho chladí olej).
- Nezatěžujte motor za studena.
- Pozor na podtáčení
- Vyhýbejte se nekvalitnímu palivu.
Obecně se za ideální považuje následující způsob studeného startu. Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.
Jak jezdit s novými motory s turbem a přímým vstřikováním : Nejezděte jen na krátké trasy
Zabijákem moderních motorů s přímým vstřikováním jsou jízdy na krátké vzdálenosti s neustále studeným motorem. Dochází při nich k nadměrnému ředění oleje benzinem, který se pak nestačí při vyšší zátěži za tepla odpařit, takže se olejová náplň rychle kontaminuje a snižuje svou účinnost.
Jak být v klidu za volantem
Volant nesmí být příliš daleko, ani příliš blízko. Neměli byste mít žádný problém při řazení, ani při sešlapávání pedálů. Volant držte v pozici tři čtvrtě na tři. Díky tomuto úchopu můžete včas a s citem reagovat i v nečekaných situacích.
Jak se chovat k novému autu : Během prvních 1000 km nevytáčejte zážehový motor nad 3500 min-1, diesel na více než 2500 min-1! S nízkými otáčkami to nepřehánějte a udržujte motor ve středním pásmu. Podtáčení mu škodí nejen v záběhu, ale i po zajetí! Po ujetí zhruba 1000 km vyměňte olej včetně filtru!
Nastartovat a nechat běžet motor na volnoběžné otáčky několik minut a zároveň kontrolovat těsnost všech spojů. Po delší jízdě je vhodné po zastavení nechat běžet motor na volnoběh alespoň po dobu jedné minuty, předejdete tak předčasnému ukončení životnosti Vašeho turbodmychadla.
Odhalit zásadní nedostatky v regulaci turba můžete i bez diagnostiky. Stačí se rozjet na 3 rychlostní stupeň do mírného kopce na plný plyn od 1500 do 4500 otáček. Turbo musí mít plynulý náběh od spodu a plný tah by měl být cítit kolem 2000 otáček.
Jak dlouho muze být nastartovany motor
Doporučená doba je jeden rok, pokud ale autem jezdíte velmi často a krátké trasy, navštivte autoservis nebo vyměňte olej svépomocí už po 10 000 nebo 15 000 km.POZOR: Když jsou motor nebo chladicí soustava zahřáté, víčko nádržky chladicí kapaliny nesnímejte. Počkejte 10 minut, než chladicí soustava vychladne.Spalovací motor – Prvních 1000 km se snažte udržovat otáčky v rozmezí od 2000 do 4000 u benzínového a od 1500 do 2500 u naftového motoru. Často měňte otáčky a vyhněte se prudké akceleraci. Prvních 2000 km nejezděte s přívěsem. Pokud u výkonných sportovních modelů N vyměníte po zajetí olej, také jim jen prospějete.
V první řadě dbejte při praktických lekcích na dodržování povolené rychlosti, na přednost zprava, věnujte zvýšenou pozornost chodcům na přechodech i cyklistům. Kromě toho nezapomínejte jezdit se zapnutými světly, signalizovat vždy včas a správně změnu směru jízdy blinkry.
Jak bezpečně řídit : Desatero defenzivní jízdy
- Jezděte tak, abyste se nedostali vy ani vaše vozidlo k limitu svých možností
- Vždy pozorně sledujte vozovku a její nejbližší okolí
- Své úmysly dávejte najevo zřetelně a včas.
- Nejezděte rychle tam, kam nevidíte.
- Zachovávejte dostatečný odstup.
Na co si dát pozor při koupi nového vozu : Nákup nových vozidel
- Cena: Ověřte si, zda je cena vozu uváděna s DPH, nebo bez.
- Záruka: Standardní záruka na kupovanou věc, jež udává občanský zákoník, je dva roky.
- Stáří vozu: Zkontrolujte si rok výroby kupovaného automobilu.
- Kontrola stavu: Před koupí proveďte venkovní i vnitřní vizuální kontrolu kupovaného vozu.
Jak si zvyknout na nové auto
Při nájezdu od 1000 do 2000 km postupně a v kratších intervalech zvyšujte otáčky a zatížení! Nejezděte ustálenou rychlostí, ale tempo střídejte, aby se komponenty zaběhly v nejrůznějších rychlostech a při různém teplotním zatížení! V průběhu záběhu brzděte a akcelerujte plynule, vyvarujte se razantních změn!
JAK POZNAT, ŽE ODCHÁZÍ TURBO
- Hlučnost. Pokud turbo začíná vydávat nelibé zvuky či dělá hluk, může jít o příčinu vůle hřídele, na které jsou turbínové a kompresorové lopatky.
- Pískání
- Kolísající otáčky.
- Mechanické poškození
- Axiální vůle.
- Poškození od nasátých nečistot.
Honeywell, největší výrobce turbodmychadel na světě, říká, že postačí 30 sekund chlazení, aby teplota dmychadla klesla na únosnou mez. Tato doba se ale bude různit podle toho, jestli máte turbodmychadlo chlazené i chladicí kapalinou či nikoliv, jak starý je váš turbomotor a jak rychle či ostře jste jeli, mimo jiné.
Jak se projevi porucha turba : Typickým projevem této závady je náhlá ztráta výkonu (zpravidla při akceleraci), pokles otáček a „spadnutí“ motoru do nouzového režimu. To sice odstraníte vypnutím klíčku zapalování, ale tato závada se náhodně opakuje a může být v silničním provozu příčinou velmi kritických situací.