Antwort Jaké jsou druhy bříz? Weitere Antworten – Jaké listy má bříza
Má oválný tvar koruny, trojúhelníkovité až vejčité listy, které se směrem ke špičce zužují a především nápadný bíločerný kmen. Bříza přispívá k normálnímu trávení a detoxikaci, napomáhá udržovat zdraví kloubů a může být prospěšná při kontrole tělesné hmotnosti.Jeden z nejznámějších, vhodný i pro menší zahrady je kultivar Youngii, vyznačující se přísně převislým, deštníkovitým růstem. Opakem tohoto tvaru je odrůda Fastigiata, která tvoří velmi úzké, sloupovité, až 15 metrů vysoké stromy.Vikingové ji používali především k nakládání a uchování ryb, například tuňáka, sledě nebo makrely. Je výtečná na steaky, perfektně doplňuje chuť grilovaného masa. Použijte ji i na zeleninu, brambory, kapustičky, mrkev, saláty, pomazánky… Hodí se dokonce i na vajíčka, popcorn a sýry!
Co to je bříza : Bríza (též katabatický vítr) je pravidelný vítr vznikající díky rozdílu teploty vzduchu ve dne a v noci.
Kolik je druhů bříz
Mezi 120 druhy bříz najdete kromě tradičních bělokorých i tmavé, hnědé a hnědočerné.
Jak vypadají listy břízy : Bříza bělokorá je až 20 m vysoký strom. Listy jsou vejčité, až 6 cm dlouhé, ke špičce zúžené, rostou na tenkých, lysých, bradavičnatých, volně visících výhoncích. Mladé listy a výhony jsou chlupaté. Kůra je stříbřitě bílá, v mládí hladká, později především v dolní části kmene hrubě rozpraskaná.
Pokud chceme zasadit břízu na zahradě, máme poměrně snadný úkol při sázení. Co se týče místa, bříza se dobře adaptuje na téměř jakékoliv podmínky. Může být na slunci nebo v polostínu. Příliš velká tma jí však spíše škodí.
Přesazování z volné půdy ji nesvědčí. Když už se z nějakých důvodů musí provést, nejlepší čas pro přesazení je v předjaří, kdy se už nalévají pupeny, ale listy ještě nejsou otevřeny.
Jak pěstovat břízu
Semena před výsevem stratifikujte v lednici, poté vysejte na substrát a jen lehce zatlačte. Bříza vyžaduje plně osluněné stanoviště, nebo jen mírně zastíněné. Často se vysazuje jako solitéra v zahradě. Na půdu není náročná.Bříza bělokorá je až 20 m vysoký strom. Listy jsou vejčité, až 6 cm dlouhé, ke špičce zúžené, rostou na tenkých, lysých, bradavičnatých, volně visících výhoncích. Mladé listy a výhony jsou chlupaté. Kůra je stříbřitě bílá, v mládí hladká, později především v dolní části kmene hrubě rozpraskaná.Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.
Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.
Jak vypadají pupeny břízy : Pupeny špičaté, lesklé a lepkavé, odstávající. Listy trojúhelníkovité, zaoblené, okraje listů pilovité. Samčí jehnědy jsou převislé, 4–7 cm dlouhé, objevují se v dubnu až červnu.
Kdy se sází břízy : Jarní výsadba
Například teplomilné broskvoně, meruňky, ale také ořešáky se doporučuje sázet brzy z jara.
Jak rychle rostou břízy
Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.
Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.Bříza bělokorá potřebuje světlé stanoviště, vlhkou nebo suchou, chudou, písčitou půdu. Je to nenáročný strom, kterému se bude dařit prakticky všude. Množení: Množíme na začátku jara výsevem semen nebo řízkováním.
Jaká je bříza na topení : Palivové dřevo rovnané, bříza,
Bříza rostoucí v České republice patří mezi středně tvrdá listnatá dřeva, ale svou výhřevností a vhodností pro účely topení je téměř srovnatelná s dubem nebo bukem. Březové dřevo velmi rychle vysychá, takže lze použít relativně brzo po naštípání. Bříza hoří, i když je vlhká.