Antwort Jaké jsou listy? Weitere Antworten – Jak dělíme listy
Listy dělíme na asimilační listy (základní typ), dále děložní lístky a listeny. List má tři základní funkce – výměna plynů s okolním prostředím, fotosyntéza a odpařování vody. Pokud je sucho, tak opadávají, aby zabránily ztrátám potřebné vody.List (folium) je definován jako exogenně se zakládající orgán stonku s omezeným růstem, který společně s květy tvoří tzv. prýt. Mezi základní funkce listu patří fotosyntéza (fotosyntetická asimilace), výměna plynů a transpirace vody respektive gutace, což je sekrece vody pomocí specifických struktur listů (1).Podle tvaru se čepele dělí na jednoduché (například lípa) a složené, kdy z jednoho řapíku vybíhá více než jeden lístek (například jasan). Složené mohou být dlanité, kde lístky vybíhají z jednoho místa, anebo zpeřené, kdy jsou v řadách podél osy.
Jaké části má list : Skladba listu
- Listová čepel – plochá část.
- Řapík – odděluje list od stonku, v tomto místě stonek tvoří pochvu s ochrannou funkcí. Některé listy řapík nemají(přisedlé), ty které ano se jmenují řapíkaté
- Žilnatina cévní svazky.
- Palisty výběžky v místech, kde list nasedá na stonek.
Co to jsou listy
Pojem lišta označuje podélný prvek, který může být například součástí stroje nebo stavby. V praxi se může jednat o: Stroje a stavby. ozdobná lišta – ozdobný dřevěný nebo plastový díl například u nábytku, v bytu, u vozidla apod.
Co je asimilační list : Asimilační listy jsou obvykle zelené barvy a mohou být při veškeré své tvarové rozmanitosti rozlišeny na plochou čepel, stopkovitý řapík a různě utvářenou spodní část. Ta se mnohdy člení na pochvu objímající stonek a na palisty. Všechny části listu nemusí být vyvinuty.
Unifaciální listy vznikají pouze z abaxiální části listového primordia a nemají tudíž rozlišenou adaxiální a abaxiální stranu; je to patrné z uspořádání cévních svazků svazků. Unifaciální listy mohou být zploštělé (kosatec, Iris, puškvorec, Acorus).
Plody jsou křídlaté dvounažky, odborně samary, resp. dvojsamary. Jejich křídla jsou jazykovitá, blanitá, se silnou žilkou na vnějším okraji. Jsou tvarovány tak, aby se při pádu otáčely a vítr je unášel na značnou vzdálenost.
Co je to řapík listu
Řapík (petiolus) je stopkovitá část listu s charakteristickým tvarem a vnitřní stavbou, která spojuje čepel listu se stonkem rostliny. List s řapíkem se označuje jako řapíkatý, list bez řapíku je přisedlý.Řapík (petiolus) je stopkovitá část listu s charakteristickým tvarem a vnitřní stavbou, která spojuje čepel listu se stonkem rostliny. List s řapíkem se označuje jako řapíkatý, list bez řapíku je přisedlý.Květ nejčastěji vyrůstá na květní stopce. Je složen z květního lůžka, květních obalů, tyčinek a pestíků. Rozeznáváme samčí (tyčinky) a samičí orgány (pestíky). U květů opylovaných hmyzem nacházíme navíc nektária, ve kterých se vytváří nektar (2).
ekvifaciální (monofaciální) listy – se 2 stejnými stranami (např. ponořené listy vodních rostlin – Elodea, vodní mor; Potamogeton, rdest), u rostlin stinných stanovišť; mohou mít stejně průduchů, palisádový parenchym na obou stranách; často jsou to ztlustlé (Sedum, rozchodník) nebo jehlicovité listy.
Co to je stonek : Stonek je nadzemní část rostliny, která nese listy, pupeny a generativní orgány (květ, plod a semeno). Její další funkcí je ukládání zásob, zajištění transportu živin a případně má i funkci asimilační (pokud obsahuje chloroplasty) (1).
Jaké jsou druhy javorů : Mezi nejznámější druhy javoru patří javor klen (Acer saccharum), javor stříbrný (Acer saccharinum), javor mléč (Acer platanoides) a javor jasanolistý (Acer negundo). Všichni tito javory mají charakteristické listy se symetrickým tvarem a vyřezávanými okraji.
Jak se nazývá plod
Jako plod (fetus) se označuje doposud nenarozený lidský jedinec. Fetální období začíná u člověka v 9. týdnu těhotenství (navazuje na předcházející období embryonální) a končí narozením jedince (tedy porodem). Po porodu je lidský jedinec již označen jako novorozenec.
Listy jednoduché celistvé – čepel je bez větších úkrojků a hlubších zářezů. Okraje listů mohou být rovné nebo pouze s mělkými zářezy. Listy složené mají čepel rozdělenou na samostatné lístky a podle uspořádání jsou buď zpeřené nebo dlanitě složené.U rostlin se změna barevnosti (obvykle listů), odchylná od běžného stavu daného druhu, nazývá také panašování. Jde o symptom genetické poruchy, choroby, napadení patogeny nebo fyziologického poškození rostlin.
Jak se dělí květ : Květ nejčastěji vyrůstá na květní stopce. Je složen z květního lůžka, květních obalů, tyčinek a pestíků. Rozeznáváme samčí (tyčinky) a samičí orgány (pestíky).