Antwort Jaké jsou teorie osobnosti? Weitere Antworten – Co je to teorie osobnosti
Teorie osobnosti = názory, které se snaží objasnit pojem, podstatu osobnosti: interogenní a exogenní marxistická (dříve)Podle teorie osobnosti (temperamentu) lze vysledovat tyto 4 základní typy:
- sangvinik,
- flegmatik,
- melancholik,
- cholerik.
Základní složky struktury osobnosti tvoří: 1) schopnosti; 2) motivy; 3) temperament. Vertikální strukturovanost tvoří tzv. vrstvy osobnosti. Myšlenka vrstvení vývojově mladších na vývojově starší funkce se objevuje už u Platona a Aristotela.
Co patří do psychologie osobnosti : K základním tématům psychologie osobnosti dneš- ka patří biologická báze osobnosti (temperament), rysy, motivy, kognice (+ já) a utváření a vývoj osobnosti. Dále pak inteligence, vývoj já, sebepojetí, znaky zralé osobnosti.
Co je to implicitní teorie osobnosti
Implicitní teorie osobnosti je celkové posuzování osobnosti na základě jedné nebo několika málo vlastností. Při utváření prvního dojmu předpokládáme, že ten, kdo má určitý povahový rys, má také několik dalších, které s prvním rysem nevědomky spojujeme.
Co je to teorie mysli : Teorie mysli představuje důležitou část sociální kognice, tj. kognitivních dispozic a procesů zahrnujících zpracovávání informací o druhých lidech a sociální realitě vůbec, která je klíčová pro orientaci člověka v sociálním okolí a v sociálních situacích.
Povahové typy
- Sangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.
- Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.
- Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.
- Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.
Typologie (lingvistika) – dělí různé typy jazyků podle různých hledisek. Typologie (psychologie) – typy osobností podle temperamentu, podle hodnot nebo motivů, na základě kterých jedinec jedná v životě (viz Spranger), či podle jiných vnějších znaků.
Co to jsou rysy osobnosti
Osobnostní rysy (personality traits) nebo také dispozice (dispositions) jsou nejčastěji chápány jako vrozené nebo získané připravenosti chovat se, jednat nebo prožívat situace určitým způsobem. Usuzujeme na ně při vysvětlování určitého typu chování, jednání či prožitku osobnosti.Mezi psychické procesy patří procesy poznávací neboli kognitivní (vnímání, paměť, představivost, učení, myšlení, s poznávacími procesy souvisí též inteligence). Dále emoční a volní procesy.Psychický stav je jedním ze tří základních druhů psychických jevů člověka (vedle psychických vlastností a psychických procesů). Jde o psychický jev s určitým obsahem, jako zloba, radost, celkový psychofyzický stav (vzrušení, útlum, únava a jiné) či stavy dlouhodobějšího charakteru (frustrace, konflikt, stres apod.).
Hlubinná psychologie je soubor psychologických směrů, které však mají jedno společné: snaží se za běžnými projevy našeho prožívání, usilování a jednání najít hlubší vrstvu skrytě působících činitelů, které ovlivňují naše vnější projevy.
Jak se dělí typy člověka podle Ernesta kretschmera : Kretschmerova typologie osobnosti rozděluje typy lidí na asketický typ, atletický a pyknický. Kretschmerova typologie osobnosti rozděluje základní typy lidí a jejich osobnostní asketický typ, atletický a pyknický. Kretschmerovo rozdělení odvozuje osobnost človeka od jeho tělesné stavby.
Co je to vědomí psychologie : Vědomí-bdělý stav, kdy si uvědomujeme sami sebe, své okolí a své psychické pochody. Obsah mysli, který si člověk dovede vybavit. Vědomí je to, co má každý z nás, když vidí a slyší, když cítí libost nebo bolest, když si něco představuje a rozvažuje nebo když se odhodlává k činu.
Co to je myšlení
Myšlení je v psychologii pojímáno jako nejsložitější kognitivní proces, díky kterému můžeme chápat vztahy mezi předměty a pracovat s jejich mentálními reprezentacemi. Myšlení je tvořeno několika procesy, jedná se o usuzování, posuzování, rozhodování, řešení problémů, tvořivost a tvorbu pojmů a kategorií.
Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní. Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….flegmatik je klidný až lhostejný, nepodléhá náladám, je spíše pomalý a spolehlivý; cholerik je dráždivý a vznětlivý, snadno „vyletí“, ale jeho hněv netrvá dlouho; sangvinik je čilý, veselý, společenský, rychle reaguje a má sklon k optimismu; melancholik je spíše smutný, pomalý, často přecitlivělý a málo přizpůsobivý.
Co je typologie staveb : Typologie v architektuře třídí stavby podle jejich účelu, a to zejména kvůli rozboru jejich dispozičního uspořádání. Analýza dispozic slouží jako jedna z pomůcek při navrhování nových staveb.