Antwort Jaký jsou vyjmenovaná slova po B? Weitere Antworten – Jaké jsou vyjmenovaná slova po B
Přehled vyjmenovaných slov po B (tabulka)
vyjmenované slovo | příbuzná slova |
---|---|
bystrý | bystrost, bystře, bystřina, obec Bystřice, bystrozraký |
bylina | býlí, býložravec, černobýl, zlatobýl, bylinný |
kobyla | kobylka, Kobylisy, kobylí |
býk | býček, býčí, býkovec |
Tvrdé Y dále píšeme v některých zeměpisných názvech a jménech, například Přibyslav, Bydžov, Zbyněk, Zbyšek. Dále píšeme Y v některých slovech cizího původu, například bysta, labyrint, byrokracie, Libye, Babylon.Postup naučení vyjmenovaných slov:
- Nechte je děti vyjmenovat. (slyšet, mlýn, blýskat se, polykat…)
- Vysvětlete si každé vyjmenované slovo.
- Objasněte, co znamená slovo příbuzné.
- Vymýšlejte příbuzná slova, aby si děti uvědomily, jak se tvoří.
- Vysvětlujte si protiklady slov.
- Procvičujte VS tak dlouho dokud nejdou.
Jaký jsou vyjmenovaná slova po p : Základní vyjmenovaná slova po P
- pýcha, pyšný, přepych, pýchavka,
- pytel, pytlík, pytlák, strašpytel,
- pysk, ptakopysk,
- netopýr,
- slepýš,
- pyl, pylový, opylovat,
- kopyto, kopýtko, sudokopytník, lichokopytník,
- klopýtat, klopýtnutí,
Jaké jsou vyjmenovaná slova po f
Většina učebnic přitom uvádí v seznamu vyjmenovaných slov po F pouze jediné (přejaté) slovo: fyzika.
Jaký jsou vyjmenovaná slova po m : Základní vyjmenovaná slova po M
- my,
- mýt, umyvadlo, mýdlo, myčka,
- myslit, myšlenka, smysl, pomyšlení,
- mýlit se, mýlka, omyl, pomýlit se, neomylný,
- hmyz, hmyzožravec,
- myš,
- hlemýžď,
- mýtit, mýtina,
Býložravec je zvíře, které se živí pouze rostlinami. Souvisí se slovem býlí, které označuje byliny. Proto se jedná o příbuzné slovo k vyjmenovanému slovu bylina a píšeme ho s tvrdým Y. I když to láká, nemá býložravec nic společného s bílou barvou.
Slovo myslivec je příbuzné k vyjmenovanému slovu myslet, proto v něm píšeme tvrdé Y. Toto odůvodnění jistě každý z nás někdy už slyšel. A každého z nás někdy při této větě napadla otázka, proč tomu vlastně tak je.
Jak se píše Pikola
S měkkým I píšeme také slova pikaná a pikola (místo, na kterém někoho zapikáme). Za své činy pyká ve vězení. Při hře na schovávanou musí vždy někdo pikat.S: syn, sytý, sýr, syrový, sychravý, usychat, sýkora, sýček, sysel, syčet, sypat. V: vy, vykat, vysoký, výt, výskat, zvykat, žvýkat, vydra, výr, vyžle, povyk, výheň a slova s předponou vy- a vý-M: my, mýt, myslit, mýlit se, hmyz, myš, hlemýžď, mýtit, zamykat, smýkat, dmýchat, chmýří, nachomýtnout se, mýto, mykat. P: pýcha, pytel, pysk, netopýr, slepýš, pyl, kopyto, klopýtat, třpytit se, zpytovat, pykat, pýr, pýří, pýřit se, pyj, čepýřit se.
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Co to je býložravec : Býložravec (herbivor) je živočich, který pojídá pouze či téměř výhradně rostliny nebo části rostlin. Býložravost se odborně nazývá herbivorie.
Jaká zvířata jsou býložravci : Býložravci se živí rostlinami, například koza, kráva, mandelinka bramborová, srna, housenka lišaje topolového,………. 2. Masožravci se živý masem jiných živočichů, například vlk, kočka, orel mořský, štika obecná,…..
Jak se řekne žena myslivec
Myslivcová, myslivna, myslivkyně či jak ji nazývat Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd by dívce, jež vystuduje Střední lesnickou školu ve Šluknově, obor myslivecké hospodářství, říkali myslivkyně. Kateřině Lulákové z Duchcova tak možná bude okolí brzy říkat.
Pisk s měkkým I je jednou z částí ptačího pera, v podstatě se jedná o jeho základ. Toto slovo nemá nic spoelčného s vyjmenovaným slovem pysk a píšeme ho s měkkým I. Pisk je základ pera.Slova pykat i pikat jsou totiž spisovná, ovšem každé z nich označuje jinou skutečnost. Zatímco vyjmenované slovo pykat znamená „nést trest“, výraz pikat (s měkkým I) značí činnost při dětské hře na schovávanou (hlídání stanoviště, kterému říkáme pikola).
Jaké jsou vyjmenovaná slova po L : Základní vyjmenovaná slova po L
- slyšet, poslyš, nedoslýchavý,
- mlýn, mlynář, mlýnice,
- blýskat se, blýskavý, blyštět se,
- polykat, zalykat se, polykač,
- plynout, plynulý, oplývat, plyn, plynovod,
- plýtvat,
- vzlykat, vzlykot, vzlykání,
- lysý, lysina, lyska, lysohlávka, Lysice, Lysá, Lysůvky,