Antwort Jak má vypadat správná faktura? Weitere Antworten – Jak má správně vypadat faktura
Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:
- označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.
- slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.
- peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).
- den vyhotovení účetního dokladu – tj.
Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.popis zboží nebo služby, množství a cenu za zboží, základ daně, sazba daně a výši daně v českých korunách, typ dokladu a číslo faktury, datum uskutečnění zdanitelného plnění, datum vystavení a splatnosti faktury.
Co musí obsahovat přijatá faktura : V takovém případě musí faktura obsahovat:
- daňové identifikační číslo dodavatele;
- označení osoby, pro kterou plnění uskutečňujete, a to včetně DIČ (pokud ho má);
- rozsah a druh dodávané služby nebo množství a druh výrobku;
- jednotkovou cenu bez daně a případnou slevu;
- základ daně;
- sazbu a výši daně (v české měně);
Co nesmí obsahovat faktura
Co na faktuře být nesmí
- Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
- Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
- Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.
Co nesmí chybět na faktuře : Obecně se na každé faktuře musí objevit:
- číslo faktury,
- datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
- název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
- Vaše IČO,
- údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
- položky faktury,
Co na faktuře být nesmí
- Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
- Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
- Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.
slovní a číselné označení dokladu (například Faktura 05072019), popis zboží nebo služby, za které je faktura vystavena, peněžní sumu – celkově nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství), datum vystavení faktury.
Co musí obsahovat elektronická faktura
Elektronická faktura musí mít stejné náležitosti jako ta písemná, tedy: označení, že jde o daňový doklad, evidenční číslo dokladu, jméno a adresu toho, kdo fakturu vydal (včetně IČ a DIČ), jméno (název firmy) a adresu toho, kdo fakturu přijal (včetně IČ), zmínku o zápisu podnikatele v živnostenském rejstříku, datum …Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.
Zjednodušeně: pokud se plátcem DPH povinně stát nemusíte — tedy pokud váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců není vyšší než 2 miliony Kč — pak se typicky plátcem DPH stát nechcete.
Jak vypadá elektronická faktura : Co je elektronická faktura Elektronická faktura plně nahrazuje klasickou papírovou fakturu. Každá elektronická faktura je opatřena digitálním elektronickým podpisem (elektronickou značkou) tak, aby splňovala veškeré zákonné náležitosti. Zasíláme ji e-mailem jako přílohu ve formátu PDF.
Jak napsat fakturační údaje : Fakturační údaje u firmy neboli právnické osoby
Pokud podnikáte a máte firmu, uvádíte na fakturu celý a správně napsaný název firmy, adresu sídla, IČO a DIČ, pokud jste plátcem DPH. Dále se uvádí označení registru, tedy obchodní rejstřík a údaj o zápisu včetně oddílu a vložky.
Kdy se plati DPH z faktury
Kdy je povinná registrace k DPH Pokud váš obrat v posledních 12 měsících v součtu přesáhne částku 2 milionů korun, musíte se povinně stát plátcem DPH. Konkrétně se plátcem stáváte od 1. dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy jste obrat překročili.
Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.Jelikož hlavním cílem zálohové faktury je získat od zákazníka platbu předem, je vhodné, aby zálohová faktura obsahovala zejména informace k platbě – částku k úhradě, variabilní symbol, číslo účtu, na který má být platba zaslána, specifikaci služby či zboží, za které chceme zaplatit, a případně i datum splatnosti.
Co vše obsahuji Fakturacni udaje : Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.