Antwort Jaké mají děti práva? Weitere Antworten – Jaká práva a povinnosti má v rodině dítě
Práva a povinnosti dětí
Dítě má právo být živeno (dokud se není schopno samo uživit), soukromí a také na ochranu cti a pověsti. Naopak má povinnost ctít a respektovat rodiče, pomáhat dle svých schopností, přispívat na úhrady rodiny (pokud je výdělečně činné) a přispívat rodičům na jejich životní úroveň ve stáří.Dítětem je každý komu je méně než 18 let. To znamená, že i když je Ti například 17 let a 10 měsíců, tak stále se na tebe vztahují všechna práva uvedená v této Úmluvě. Protože podle Úmluvy je dítětem každý člověk, který ještě nedosáhl 18-ti let.Úmluva o právech dítěte (v angličtině „The United Nations Convention on the Rights of the Child“) je velmi významným dokumentem mezinárodního práva – mezinárodní smlouvou, komplexně zakotvující práva dětí v rovině občanských, politických, ekonomických, sociálních a kulturních práv dětí.
Kdy má otec právo na střídavou péči : I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.
Na co mají rodiče právo
Rodiče mají právo a povinnost své děti řádně vzdělávat a vychovávat, pečovat o jejich zdraví a vytvářet jim s ohledem na jejich fyzický i duševní stav příznivé podmínky pro jejich úplný a harmonický vývoj tak, aby byly děti připraveny na samostatný život ve společnosti.
Kdy můžu vyhodit dítě z domu : Jediná je počkat, až syn dovrší 18 let věku a podat k soudu žalobu o vyklizení. Tedy aby se vystěhoval a pokud tak neučiní dobrovolně, pak bude rozsudek o vyklizení podkladem pro exekuci.
Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.
Podle odborníka, psychologa s dlouholetou praxí Tomáše Morávka, by se mělo dítě osamostatnit do 25 let. "Zahraniční odborníci udávají jako nejlepší věk pro odchod z domova 22 let. Já se k tomuto názoru přikláním," říká.
Kdo nepodepsal Úmluvu o právech dítěte
Ano, Česká republika podepsala tuto dohodu v roce 1991. Které státy nepodepsali tuto mezinárodní dohodu Somálsko a Spojené Státy Americké.Přesně před dvaceti lety, 7. ledna 1991, ratifikovalo tehdejší Federální shromáždění České a Slovenské federativní republiky Úmluvu OSN o právech dítěte. Úmluva byla podepsána v New Yorku 30. září 1990 a do dnešní doby k ní přistoupilo 191 států.Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.
Střídavá péče
Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.
Kdy se musí postarat děti o rodiče : Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.
Jaké jsou povinnosti rodičů : Do rodičovské povinnosti patří péče o dítě, zahrnující zejména péči o zdraví, tělesný, citový, mravní a rozumový vývoj, ochrana dítěte, osobní styk rodiče s dítětem, zajišťování výchovy a vzdělání, určení místa bydliště, zastupování dítěte a spravování jeho jmění.
Kdy si dítě může říct s kým chce žít
„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.
Doporučujeme jim nejdříve kontaktovat osoby, u kterých by jejich potomek mohl být. A také nabídnout dítěti formou SMS zprávy komunikaci o vzniklé situaci. Jestliže dítě nereaguje, je vhodné je upozornit další SMS zprávou, že pokud se do určité hodiny neozve, bude rodič kontaktovat policii.Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.
Kdy je dítě svéprávné : Nabytí plné svéprávnosti
Plné svéprávnosti nabývá člověk zletilostí, tedy dovršením 18 let věku. Nezletilý není plně svéprávný, je způsobilý jen k takovým právním jednáním, která jsou svou povahou objektivně přiměřená rozumové a volní vyspělosti jeho vrstevníků.