Antwort Jaké máme tělesa? Weitere Antworten – Jaké jsou tělesa
Podle skupenství látky a typu látky se především rozlišují pevná tělesa, kapalná tělesa, plynná tělesa, tělesa z plazmy či exotická tělesa z Boseho-Einsteinova kondenzátu.Každé těleso je z nějakého materiálu, který budeme nazývat látka. Látkou je například železo, dřevo, plast, vzduch, cukr, voda… Tělesa se skládají z různých látek. Z látek jsou ale složeny i věci, které tělesy nejsou (řeka, mlha…).Látky mohou být pevné, kapalné nebo plynné. Těmto stavům říkáme skupenství. Látky pevné – dřevo, sklo, železo, papír, písek Látky kapalné – mléko, olej, voda, benzin Látky plynné – propan-butan, pára, vzduch. Látky pevné – dřevo, sklo, železo, papír, písek • Nemění snadno tvar ani objem.
Co je to těleso a jaké má charakteristické vlastnosti : Těleso je osoba, zvíře, rostlina nebo věc, které můžeme přisoudit tvar, rozměry a polohu. Všechno kolem nás je tvořeno látkami. Z různých látek se skládají tělesa, ale i věci, které tělesy nejsou (například pára ze žehličky).
Co je to homogenní těleso
a) Homogenní těleso je takové, které má ve všech bodech stejnou měrnou hmotnost (hustotu).
Jaké jsou látky : Rozdělují se na plyny, které jsou rozpínavé (vyplní libovolný prázdný objem) a dobře stlačitelné, a kapaliny, které při konstantním tlaku zachovávají svůj objem jsou stlačitelné jen velmi omezeně. Pevné látky pak zachovávají nejem objem, ale i svůj tvar.
Tělesa – veškeré věci nacházející se kolem nás (žába, křeslo, sněhulák, váza, …) Tělesa jsou z různých látek. Látky: a) pevné – sklo, dřevo, sníh….
Látka je chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo jako výsledek výrobního procesu. Ve výrobním procesu je k vytvoření látky obvykle nutná chemická reakce. Chemická látka (A) a chemická látka (B) se dají dohromady a reagují spolu za vzniku látky C. Látka C je látka vytvořená reakcí látky A a B.
Jaké máme vlastnosti látek
Mezi fyzikální vlastnosti látek patří např. skupenství, barva, elektrická vodivost, tvrdost či hustota. Mezi chemické vlastnosti náleží např. reaktivita, hořlavost, pH (kyselost/zásaditost) či rozpustnost.Rozdělují se na plyny, které jsou rozpínavé (vyplní libovolný prázdný objem) a dobře stlačitelné, a kapaliny, které při konstantním tlaku zachovávají svůj objem jsou stlačitelné jen velmi omezeně. Pevné látky pak zachovávají nejem objem, ale i svůj tvar.Geometrickým tělesem (zkráceně tělesem) se nazývá prostorový omezený souvislý geometrický útvar. Tedy tento útvar je ohraničený uzavřenou plochou, která je jeho součástí a kterou označujeme jako hranice, resp. povrch. Prostorové útvary (tělesa), stejně jako rovinné útvary, můžeme klasifikovat podle určitých kritérií.
Vzduch, železo nebo dřevo jsou látky. Stejnorodé těleso je z jedné látky.
Co je to izolované těleso : Poznámka: Těleso, na které nepůsobí žádné síly, nazýváme izolované těleso.
Jak se dělí pevné látky : Pevné látky rozdělujeme dle jejich vnitřní struktury na krystalické a amorfní. V prvním případě se látka skládá z pravidelně uspořádaných částic v krystalové mřížce, kde se nemohou částice volně pohybovat, jen kmitat kolem své rovnovážné polohy, zatímco v druhém případě mají částice jen krátkodosahové uspořádání.
Co je mrak těleso nebo látka
Z látek mohou být věci, které nejsou tělesy, např. pára u žehličky, řeka, mrak, pohoří. Některé látky jsou směsí jiných, jednodušších látek, např. žula.
Kapalné látky (kapaliny):
– Kapalinu lze přelévat z jedné nádoby do druhé, je tekutá. – Nachýlíte-li nádobu, kapalina v ní změní tvar. – Hladina kapaliny v nádobě v klidu se vždy ustálí ve vodorovné rovině. – Kapalné těleso má stálý objem.Vlastnosti plynů
- plynná tělesa nemají svůj tvar, ale jejich tvar odpovídá tvaru nádoby.
- plynná tělesa nemají vlastní objem, ale vyplňují vždy celý objem nádoby.
- plynná tělesa nemají volný povrch (hladinu)
- plyny jsou stlačitelné
- plyny vedou elektrický proud jen za určitých speciálních podmínek.
Jaké je skupenství látek : Nejčastěji rozlišujeme tři skupenství pevné, kapalné a plynné, která jsou běžná v našem okolí. Jako čtvrté skupenství bývá často označováno plazma.