Antwort Jak na horskou nemoc? Weitere Antworten – Jak předejít Vyškově nemoci
Prevence výškové nemoci
Rozhodujícím faktorem je čas, resp. rychlost výstupu. Za bezpečnou mez se považuje 300-500 m za den při výstupech nad 2500 m. Při túrách v horách nad 5000 m nad mořem se doporučuje krátkodobé dosažení vyšší výšky s návratem do nižší polohy.Latentní fáze – trvá prvních 6 hodin po příchodu do výšky, bez příznaků akutní horské nemoci (AHN). Aklimatizace – období trvající 2-3 týdny, během kterých je člověk optimálně přizpůsoben výšce a je schopen největších fyzických výkonů.Postupujte pomalu a trpělivě Nejlepším způsobem aklimatizace je postupovat přirozeně, pomalu a trpělivě. Alpinisté se dostávají do nebezpečí, když příliš rychle a tvrdě tlačí. Jakmile dosáhnete vyšších nadmořských výšek, rozumným pravidlem je pokračovat zhruba 300-750 výškových metrů denně.
Jak bojovat s nadmořskou výškou : Snažte se vyhýbat těžkým jídlům před i při výletu. Stoupejte pomalu. Ve středních nadmořských výškách (do 3.000 metrů) se zdržte několik dní, než se vydáte výš. Pokud to jde, nad 3.000 metry se vyhněte rychlému stoupání o více než 300–500 výškových metrů denně.
Co pomáhá na horskou nemoc
K léčbě a prevenci horské nemoci se používá Diamox či Diluran. Nedoporučuje se u rozvinutého edému mozku či plic. Tyto léky můžete začít užívat 1 – 2 dny před cestou do velké nadmořské výšky (nad 2500 m). Důležitá je dostatečná aklimatizace.
Jak zastavit začínající nemoc : Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.
Prevence horské nemoci
Stoupat podle nejslabšího (300 – 500 výškových metrů za jeden den a noc). Stoupat do vyšší nadmořské výšky a vrátit se do nižší nadmořské výšky, kde budete spát. Doporučujeme vzít si pauzu jednoho dne po každých 1000 výškových metrech, nebo po třech dnech výstupu.
Akutní horská nemoc je způsobena nižším tlakem vzduchu a sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu. Čím rychleji člověk vystoupá do vysoké nadmořské výšky, tím je pravděpodobnější, že se u něj příznaky akutní horské nemoci objeví. Nejlepším způsobem, jak předejít akutní horské nemoci, je stoupat postupně.
Jak si zvyknout na horko
Velké výkyvy teplot jsou náporem na naše sliznice. Teplotu je proto nejlepší snižovat postupně. Tělo tak má čas si zvyknout a nezpůsobíte mu šok. Chladný proud vzduchu si nepouštějte přímo na tělo.Saturace hemoglobinu na oxihemoglobin s výškou klesá pod 90 %. Pracující svaly nedostávají dostatečné množství kyslíku v důsledku zátěže při lokomoci a nižšího atmosférického tlaku. Když má tělo méně kyslíku dochází ke zvýšenému výdeji energie a tím se tělo začne podstatně rychleji unavovat.Aklimatizace je přivyknutí si změněným přírodním podmínkám.
Ve vyšších nadmořských výškách (zpravidla nad 2500 m) se snižuje množství kyslíku ve vzduchu a může dojít k tzv. akutní horské nemoci. První projevy bývají velmi nespecifické – objevují se bolesti hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, problémy se spánkem či slabost.
Jak se zbavit kašle přes noc : Jak zastavit kašel v noci
- Pro dostatečný a kvalitní spánek v noci zvyšte polohu hlavy.
- Zvlhčujte vzduch.
- Dostatečně větrejte místnost.
- Dodržujte dostatečný pitný režim.
- Inhalujte, vyzkoušejte aromaterapii.
Jak se co nejrychleji uzdravit : Ideálním pomocníkem je na to vitamín C, který pomáhá přirozené imunitě těla při nachlazení. Vhodným řešením je také využít česnek, který je přírodní antibiotiku. Dopřejte si také často třeba čaj s medem a citronem. Případně si nakrájejte pomeranč nebo užívejte vhodné doplňky stravy.
Jak se ve vysokých horách projevuje rostoucí nadmořská výška
teplota – s přibývající nadmořskou výškou klesá průměrná teplota vzduchu (na 100 m přibližně o 0,54 °C). Teplota dále ovlivňuje délku námrazy a počet mrazových dní, který s výškou stoupá, a to ve vyšších polohách rychleji než v nižších. To způsobuje mj. vyšší podíl sněhových srážek.
Prevence horské nemoci
Stoupat do vyšší nadmořské výšky a vrátit se do nižší nadmořské výšky, kde budete spát. Doporučujeme vzít si pauzu jednoho dne po každých 1000 výškových metrech, nebo po třech dnech výstupu. V případě, že problémy neustoupí, je nezbytné zahájit okamžitý sestup do nižších poloh.Heat tetany (tetanie z horka) jsou křeče způsobené nadměrným dýcháním, které je způsobené horkem. Léčbou je přesun do chladnějšího prostředí a zpomalení dechové frekvence. Pomáhá i dýchání do igelitového sáčku, kdy se zvýšením CO2 v krvi změní pH; toto by mělo být ale prováděno jen pod dohledem zdravotníka.
Co pomáhá na horko : Během dne mějte zatažené žaluzie, rolety nebo závěsy, aby se vzduch v místnosti ještě více nepřehřál. Na noc vynechte všechna jídla, která prohřívají organismus: pikantní, mastné či sladké, ale pozor si dejte i na kofein a alkohol. Na ochlazení zevnitř je vynikající okurka nebo vlažný mátový čaj.