Antwort Jak na Čtenářský deník k maturitě? Weitere Antworten – Co napsat do čtenářského deníku
Do čtenářského deníku se zapisuje
- Jméno autora.
- Název díla.
- Ilustrátor.
- Nakladatelství
- Rok vydání (případně kde a kolikáté)
- Hlavní postavy.
- Stručný výtah z děje.
- Vlastní hodnocení, recenze.
Čtenářský deník je soubor několika oddělených zápisů o knihách, které žák či student přečetl. Ve čtenářském deníku poté pojednává o jejich ději, postavách, hlavních myšlenkách, na střední škole pak také případně o literárně-historickém kontextu. Čtenářský deník je útvar na půl informativní a na půl analyticko-kritický.
- Osnova rozboru maturitního díla.
- Autor: Název díla:
- • atmosféra úryvku.
- • počet postav. • charakteristika vystupujících postav (přímá, nepřímá)
- • zařazení úryvku do kontextu celého díla.
- • u básní rýmy, verše, výstavba apod.
- • použité jazykové prostředky.
- Autor: • zařazení autora do uměleckého směru, charakteristika směru.
Jak si vést Čtenářský deník : Stačí pár vět. Soustřeď se na hlavní postavy (kdo), hlavní děj (o čem), kdy se to odehrálo a kde (prostředí), piš vlastními slovy – neopisuj nic z obalu knížky ani odjinud, zkus to převyprávět sám) hodnocení (tvůj názor na knížku nebo pocit z knížky – přišel ti příběh nudný, nebo se ti naopak moc líbil
Jakou knihu napsat do Ctenarskeho deniku
Připravili jsme si pro tebe tipy na 6 knih, u kterých zaručeně neusneš a zvládneš je přečíst levou zadní.
- Saturnin. Autor: Zdeněk Jirotka.
- Na západní frontě klid. Autor: Erich Maria Remarque.
- Malý princ. Autor: Antoine de Saint-Exupéry.
- Povídky z druhé kapsy. Autor: Karel Čapek.
- Bylo nás pět.
- Harry Potter a tajemná komnata.
Jak napsat podvojný deník : Podvojný deník
Tato metoda kritického myšlení je vhodná spíše pro starší žáky. Jejich úkolem je vybrat a do levého sloupce tabulky vypsat část textu, která je oslovila, a do pravého sloupce doplnit svůj vlastní komentář. Kromě cíleného přemýšlení nad textem tato metoda žáky učí zároveň odlišovat citaci od komentáře.
Druh, žánr a směr + vědět proč to tak je (často zazní otázka proč je dílo například román) Vypravěč Děj ( většinou budete muset velice stručně popsat, ale padnou i konkrétní a detailnější otázky) Slovní zásoba + najít důkazy v ukázce.
Téma je hlavní myšlenka celého díla, je to odpověď na otázku "O čem ta kniha je" a často se dá odvodit z nejdůležitějších motivů. Stává se, že různí čtenáři si z té samé knihy odnesou trochu něco jiného, takže v ní vidí i jiná témata – je to subjektivní a nedá se jednoznačně říct, jaké je třeba téma Hamleta.
Co má obsahovat rozbor díla
Jak vytvořit správný rozbor díla
- Rok vydání
- Druh, žánr a směr + vědět proč to tak je (často zazní otázka proč je dílo například román)
- Vypravěč
- Děj ( většinou budete muset velice stručně popsat, ale padnou i konkrétní a detailnější otázky)
- Slovní zásoba + najít důkazy v ukázce.
Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě. Deníkovat můžete i za účelem vytváření své vysněné budoucnosti.Pomáhá nám poznat sebe samé
Jak už jsme zmínili, deník je bezpečným místem, kam můžete zapisovat i ty nejhlubší myšlenky. A právě vyslovováním dojmů nebo otázek o životě a jeho směřování – i když „jen“ na papíře – lépe poznáváte sebe sama. Není přitom vůbec důležité, zda dospějete k řešení.
Nahrání knihy do čtečky Kindle nebo PocketBook je velice snadná záležitost. Vše, co stačí udělat je odeslat příslušný soubor, který naleznete v sekci Moje knihovna na záložce E-knihy, na speciální e-mailovou adresu vaší čtečky.
Co dělat když chci napsat knihu : Máte-li napsaný rukopis a chcete knihu vydat, máte tři možnosti: Najít nakladatele, vydat knihu v zakázkovém nakladatelství nebo vydat si ji zcela sám. Všechny tři způsoby mají své výhody i nevýhody a záleží na vás, které budou podstatné pro vaše rozhodnutí.
Jak napsat zápis do čtenářského deníku : Na začátku každého zápisu do čtenářského deníku je nutné uvést jméno autora, přesný název knihy, rok vydání, popř. nakladateství či jméno překladatele.
Co si mám psát do deníku
Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě. Deníkovat můžete i za účelem vytváření své vysněné budoucnosti.
Přinášíme ti naši top desítku k maturitě, která tě bude bavit!
- Hovno hoří Petr Šabach.
- Zlodějka knih. Markus Zusak.
- 1984. George Orwell.
- Mechanický pomeranč Anthony Burgess.
- Gulliverovy cesty. Jonathan Swift.
- Hana. Alena Mornštajnová
- Chrám Matky Boží v Paříži. Victor Hugo.
- Vražda v Orient expresu. Agatha Christie.
Povinná četba k maturitě130
- Šťastný princ (7 pohádek) 1999, Oscar Wilde.
- Host do domu 2008, Jiří Wolker.
- Těžká hodina 2008, Jiří Wolker.
- Selské balady 1949, Jaroslav Vrchlický (p)
- Balada z hadrů 1957, Jan Werich.
- Báječná léta pod psa 2002, Michal Viewegh.
- Markéta Lazarová 2008, Vladislav Vančura.
Jak určit téma a motiv : Základem je rozlišovat motiv a téma
- Literární motiv – za nový samostatný motiv lze považovat takové místo, které posouvá tok a obsah textu kupředu, přináší novou myšlenku, popřípadě rozvoj brzdí.
- Literární téma – je souhrn jednotlivých motivů a v textu zdůrazněných prvků věcného, ale zejména ideového obsahu díla.