Antwort Jak Napichovat žížalu? Weitere Antworten – Co se dá chytit na žížalu
Ve světě rybařiny se žížaly nejčastěji rozdělují na 3 druhy – na rousnice, dendrobeny a hnojáky. Rousnice jsou velké žížaly, které mají masitou stavbu těla. Tyto velké žížaly jsou nejlepší pro lov úhořů, sumců nebo třeba kaprů.V místě, kde žížala vylézá z půdy, ji pohotově přitiskněte prstem k zemi. Tím jí znemožníte prchnout pod zem. Druhou rukou vezměte volný konec rousnice a s citem se ji pokuste z půdy vytáhnout. Když žížala nechce "povolit", začněte s jejím vyčnívajícím koncem jemně kroužit, to mnohdy napomůže dostat rousnici ven.Mají rády mírně zvlhčený substrát a ve velkém se vyskytují především pod kameny nebo starými deskami. Skvělá jsou místa, kde se skladuje dřevo, místa pod plachtou, starou rohožkou, kusem PVC, také místa pod různým haraburdím a podobně. Máte-li na zahradě takové místo, stačí jen přizvednout a sbírat.
Kdy chytat na žížaly : Chytá na žížaly v době, kdy jsou snadno k mání, a proto jsou v té době nejúčinnější. Když zaprší a žížaly se dostanou do řeky, pak je žížala na háčku nejlepší.
Jak vypudit žížaly
Jak vypudit žížaly z trávníku Používáme zejména mechanické opatření. Hromádky rozhrabeme hráběmi nebo rozmeteme hrubým koštětem. Vhodné je také opakované rozhození písku.
Co mají rádi žížaly : Naše žížaly mají například rády odkrojky rajčat, ohryzky od jablek, kávový logr nebo listy salátu. Malé kousky a slupky od další zeleniny mizí ve vermikompostéru také rychle. Žížaly si poradí i s celým čajovým sáčkem, zmuchlaným ubrouskem nebo rozmačkanou skořápkou od vajíčka.
Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).
Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).
Jak doma pestovat žížaly
Žížalky krmíme především zbytky ovoce a zeleniny, vyhovují jim veškeré rostlinné zbytky a je dobré držet se skladby materiálu ke kompostování. Vysloveně nevhodné pro vermikompostování jsou mléčné výrobky, maso, tuky a u interiérového vermikompostování exkrementy.Oddělení žížal
Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.Dospělí jedinci vytváří kroužek, který slouží k rozmnožování. Při kopulaci si vyměňují spermie obalené spermatoforem a ukládají je v zásobních váčcích, dokud vajíčka nedozrají. Oplozená vajíčka obalují tuhnoucím sekretem z opaskových žláz a vytváří tak kokon, který stahují přes přední část těla.
Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).
Jak přilákat žížaly : Jak přilákat žížaly
Žížaly také úplně nemilují jílovité a tuhé půdy. Zkuste je osvěžit, například pomocí mulčování. Nejlépe na podzim je proložte vrstvou mulče (spadané listí, posečená tráva).
Co chutná Žížalám : Co chutná kalifornským žížalám Milují i plíseň. Žížaly to nejsou vůbec vybíravé, zkrmí prakticky jakýkoliv biologický odpad, zbytky ovoce i zeleniny.
Co pije žížala
Voda je základní podmínkou pro veškerý život na Zemi. Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost.
Nejčastěji se však během dešťových srážek zaplavují vodou a žížala se může pod zemí udusit, resp. utopit. Nezbývá jí pak nic jiného než vylézt na povrch půdy a počkat, dokud se voda nevsákne do větší hloubky. I proto se žížalám říká dešťovky.Na každém článku jsou čtyři páry štětin, které při pohybu na papíře šustí. Při pohybu žížala postupně natahuje a smršťuje po sobě jdoucí články, k ukotvení jednoho článku k podkladu a snazšímu natažení následujícího článku využívá štětinky.
Jak často krmit žížaly : 4/ Žížaly pravidelně krmte
Zpočátku krmte jen jednou až dvakrát týdně a potravu žížalám važte. Původně kilogramová násada žížal by měla (po třech měsících) v rozjetém vermikompostéru zkonzumovat zhruba 0,5 kg bioodpadu denně. Postupně (podle vzrůstajícího počtu žížal) tedy můžete množství podávané potravy zvyšovat.