Antwort Jak napsat přímou řeč? Weitere Antworten – Jak psát přímou řeč
Na co si dát při zápise přímé řeči pozor Přímá řeč začíná uvozovkami dole („) a končí uvozovkami nahoře (“).Klávesové zkratky
- Jednoduché uvozovky dolní: Alt+0130.
- Jednoduché uvozovky horní: Alt+0145.
- Dvojité uvozovky dolní: Alt+0132.
- Dvojité uvozovky horní: Alt+0147.
Pamatujte si, že přímá řeč vždy začíná velkým písmenem. Pokud za přímou řečí stojí uvozovací věta, nemůžeme ji zakončit tečkou. V uvozovací větě, pokud nestojí před přímou řečí, píšeme malé počáteční písmeno. Uvozovací věta vložená do přímé řeči je z obou stran oddělena čárkou.
Jak se pisou uvozovky v přímé řeči : Je‑li uvozovací věta do přímé řeči nebo citátu vložena, označuje se počátečním a koncovým uvozovacím znaménkem každý jednotlivý úsek přímé řeči nebo citátu. Druhé uvozovací znaménko se píše až za tečku, čárku atd., např. „Měl jsem velká očekávání,“ pravil Luboš, „ale už po prvních dnech jsem odhalil svou naivitu.
Kdy použít přímou řeč
Slouží ve vypravování jako doslovný citát nějaké osoby, jiné než je sám vypravěč. Bývá těsně uzavřena do uvozovek a může být doprovozena uvozovací větou. Přímá řeč slouží k oživení vyprávění.
Jak psát nepřímou řeč : Nepřímá řeč reprodukuje promluvu či myšlenku postavy vedlejší větou; ta je přitom uvozena větou hlavní se slovesy (většinou v minulém čase), která označují či naznačují něčí výpověď, odborně verba dicendi: např. řekl, sdělil, zeptal se, odvětil, chtěl vědět – variant jsou desítky: Karel řekl Elišce, že ji miluje.
Český pravopis uznává následující druhy uvozovek: dvojité „X“, jednoduché ‚X'; dále boční dvojité »X« a boční jednoduché ›X‹. Většinou se používají standardní dvojité uvozovky ve tvaru 99 66, tedy „X“. Jednoduché uvozovky se pak používají především v případě, že se v přímé řeči cituje další přímá řeč.
“ Přímá řeč je tedy vlastně buď monolog nebo dialog. Nepřímá řeč (zprostředkovaná vypravěčem) vypadá takto: Řekla mu, že s ním potřebuje mluvit.
Jak psát přímou řeč v citaci
Způsoby převzetí původního textu:
Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.Názvy současných států
Při obráceném slovosledu se píše s velkým písmenem první slovo: Česká republika – Republika česká, Dánské království – Království dánské.Je-li v uvozovkách celá věta, píše se druhé uvozovací znaménko na konci věty až za příslušným interpunkčním znaménkem (tečkou, čárkou, vykřičníkem, otazníkem; např. „Lucie s Pepou šli nejprve na oběd, potom na pivo, pak ještě do kavárny a do práce se už nevrátili.").
Vnitřní monolog není nic složitého, je to vlastně totéž, co běžná přímá řeč, jen se většinou nepoužívají uvozovky. Tato technika nám umožňuje nahlédnout do myšlenek postavy, což je samozřej- mě velmi osvěžující a zajímavé.
Jak citovat přímo v textu : Způsoby převzetí původního textu:
Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.
Jak správně citovat v textu : V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.
Jak se správně píše jižní Čechy
spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Velká písmena: geografie, příroda, vesmír
u obou slov, pokud následuje jméno vlastní: Moravskoslezské Beskydy, Divoká Orlice, Bílé Karpaty, Julské Alpy, Vysoké Tatry.Univerzální metodou je kombinace kláves [Shift] + [ů]. Ač se původně jedná o anglické uvozovky (na klávese jsou i vyznačené), ve Wordu a jiných textových editorech s českým jazykem se vám automaticky opraví na české uvozovky.
Jak poznat přímou řeč : – přímá řeč končí čárkou, může být i vykřičník a otazník („Pojďte na bábovku! “ volala babička.), pak následují uvozovky nahoře, mezerník a uvozovací věta začíná vždy malým písmenem.