Antwort Jak nastražit tygří ořech? Weitere Antworten – Jak správně naložit tygří ořech
Tygří ořechy je potřeba vložit do správné nádoby tak, aby byly max. do 3/4. Poté se zasypou cukrem (0,5–1kg cukru na 1kg ořechů) nebo se zalijí melasou (50–100ml/kg ořechů). Poté se vše zalije vodou (může být vlažná, aby se sladidla lépe rozpustila).Další velmi atraktivní úpravou pro ryby je fermentace – kvašení: zalejte XXL ořechy čistou vodou ( nevařit ! ) tak, aby byly zcela potopené a nechte při teplotě 20 – 24 °C tak dlouho, až proběhne kvasný proces.Jak konzumovat tygří ořechy
- můžete je jíst celé, sušené nejlépe namočené ve vodě na několik hodin (po 4 hodinách jsou křupavé)
- oloupané (jsou měkké)
- vyrobit si z nich ořechové mléko ve výkonném mixéru.
- vyrobit si mouku z ořechů a udělat palačinky nebo cookies.
Jak oloupat tygří ořechy : Nebo můžete zkusit metodu blanšírování ve vodě s jedlou sodou – přiveďte k varu půl litru vody, vsypte 2 lžíce jedlé sody a hned poté i ořechy, vařte 3 až 4 minuty (nelekněte se tmavě hnědé vody), slijte, propláchněte studenou vodou a můžete začít loupat, jde to snadno.
Co je to tygří ořech
Charakteristika: Tygří ořech ( angl. Tigernuts ), lat. Cyperus sculentus lativum, česky Šáchor jedlý, není vlastně ořechem, ale podzemní hlízou a řadí se mezi zeleninu. Domovinou je mírné pásmo, na evropském kontinentu je to především Španělsko, kde mu říkají Chufa.
Jak fermentovat ořechy : Zrna namočte do cca trojnásobného množství vlažné až teplé vody a přidejte malý hrnek kefíru (vodního i mléčného) nebo syrovátky (může se vám vysrážet při výrobě mléčného kefíru). Nechte stát na kuchyňské lince 12 – 24 hodin. Během této doby můžete vodu i několikrát obměnit.
Doba varu je ca 45 minut. Po uvaření necháte ořechy vychladnout. Vodu nevylévejte, neboť má vysoký obsah cukru, což urychluje kvašení.
Během růstu jsou ořechy na stromě ochraňovány dužnatou vrstvou, ve které postupně dozrávají. Zpočátku je toto pouzdro zelené, postupně tmavne a praská. Když je ořech zralý, vypadne buď sám z pouzdra na zem, nebo spadne i s ním a je potřeba ho vyjmout.
Proč nejíst ořechy
Kromě toho některé ořechy a semínka obsahují fytáty. To jsou látky, které při větším množství můžou omezovat vstřebávání minerálů, jako je železo, zinek, hořčík nebo vápník. Vyplatí se proto držet pravidla všeho s mírou.Vlašské ořechy dejte do nádoby a zalejte vařící vodou. Nechejte stát pod pokličkou asi dvacet minut, pak jdou snadno oloupat. Platí to i na para ořechy a pekany.Ořechy před louskáním zalijeme vroucí vodou a necháme je stát asi 15 minut pod pokličkou. Vodu slijeme a ořechy propláchneme chladnou vodou. Pustíme se do louskání. Jde to rychle a dokonce kolem nelétají kousky skořápek.
Tygří ořechy chutnají trochu jako kokos a mandle, jsou ale mnohem sladší, hodí se tedy i pro pečení. Použití: Tygří ořechy můžete přidat do kaše, jogurtu, použít při pečení nebo všude tam, kde byste použili klasické ořechy. Dopřát si je můžete i jen tak samotné.
Co obsahují tygří ořechy : Tygří ořech patří mezi Superpotraviny ! Obsahuje: 7 % bílkovin, 26 % tuku – z toho je ale 82 % nenasycených mastných kyselin, 21 % cukrů, 26 % vlákniny, 31% škrobu.
Jak doma fermentovat : Postup
- Připravte si čisté, ideálně sterilní nádoby ve kterých budete chtít zeleninu fermentovat. Připravte si i solný roztok.
- Zeleninu očistěte a pokrájejte na menší kousky.
- Obsah sklenice zalijte solným roztokem co vám zbyl v míse tak, aby zakryl veškerou zeleninu.
- A teď už nechte přírodu pracovat za vás.
Proč se mají ořechy namáčet
Chuť: namáčení má opravdu zlepšit chuť ořechu, především z důvodu, že voda či mléko odstraňují už během prvních 20 minut prach a ostré třísloviny.
Skvrnu od ořechů namočte do horké vody a nechte ji tam na pár minut. Mezitím si nachystejte nádobu, do které nalijete ocet. Po krátkém odmočení, vložte kousek látky se skvrnou do nádoby s octem a důkladně ji tam properte. Skvrna by měla být pryč.Charakteristika: Tygří ořech ( angl. Tigernuts ), lat. Cyperus sculentus lativum, česky Šáchor jedlý, není vlastně ořechem, ale podzemní hlízou a řadí se mezi zeleninu. Domovinou je mírné pásmo, na evropském kontinentu je to především Španělsko, kde mu říkají Chufa.
Kdy se sbírají ořechy : Plody jsou na stromě obaleny do ochranné vrstvy, ve které dozrávají. Ze začátku je toto pouzdro zelené a během dozrávání tmavne a praská. Když je ořech zralý, vypadne z ochranného pouzdra na zem nebo spadne i s pouzdrem. Ořechy dozrávají od srpna do září.